בריאות

שבר ביד בתאונת דרכים אופנוע

Fantasy 2913953

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

לצערנו הרב, רוכבי אופנוע רבים סובלים מפגיעות פיזיות כתוצאה מתאונת דרכים, כאשר שבר ביד בתאונת דרכים אופונוע היא אחת הפציעות הנפוצות ביותר, מה שמדגיש את הצורך בהגברת אמצעי הבטיחות בדרכים והבנה בחשיבות הייצוג המשפטי ע"י עורך דין תאונת אופנוע

התנגשות טראגית: מה השתבש?

הריגוש של רכיבה על אופנוע היא ללא ספק מהווה את אחד הריגוש הכי מהנים שיש, אך למרבה הצער,  ריגוש רכיבה על אופנוע כרוך בסיכונים משמעותיים. הסיכונים הללו היו ממשיים מדי עבור רוכב אופנוע אחד שמצא את עצמו בהתנגשות עם רכב אחר שהותירה אותו נזקי גוף בדמות יד שבורה.

התאונה התרחשה באופן פתאומי, והותירה לרוכב האופנוע זמן קצר מאוד להגיב או להימנע מההתנגשות מול הרכב שכתוצאה מכך רוכב האופנוע נזרק מהאופנוע שלו ועף על המדרכה.

בחקירה נוספת, התברר כי הנהג הנוסף המעורב בתאונה לא הספיק להניף זכות קדימה, מה שהוביל להתנגשות. הרוכב נותר עם לא רק יד שבורה אלא גם תחושת הלם ופחד. הוא מעולם לא ציפה להיות מעורב באירוע כה טראומטי ונשאר תוהה מה השתבש.

כאשר מדובר בתאונות אופנוע, ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להתנגשות. כמה סיבות נפוצות כוללות נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה פזיזה, נהיגה מוסחת ונהיגה בשכרות. במקרה זה, נראה כי אי מתן זכות קדימה של הנהג השני היה הגורם העיקרי לתאונה.

מבט אווירי של זירת התאונה, המראה את הריסות האופנוע והמכונית.
מבט אווירי של זירת התאונה, המראה את הריסות האופנוע והמכונית.

הפציעות של הרוכב אופנוע: שבר ביד תאונת דרכים

הרוכב המעורב בתאונת האופנוע סבל משבר ביד כתוצאה מההתנגשות עם רכב מסוג יונדאי בפינת הרחובות הרצל ואלנבי בתל-אביב,כאשר מיד לאחר התאונות רוכב האופנוע פנה ל-עורך דין תאונת אופנוע בתל אביב על מנת לקבל ייעץ משפטי נכון ומדוייק מאחר הפציעה הייתה כואבת ומתישה, והותירה את הרוכב ללא יכולת לבצע משימות יומיומיות. הוא נאלץ לפנות לטיפול רפואי בבית החולים ולעבור טיפול לריפוי העצם השבורה שכלל סדרות טיפולים בפיזותרפיה.

הרוכב נזכר ברגע הפגיעה כפתאומי ובלתי צפוי. הוא מעולם לא ראה את הנהג השני מגיע והיה לו מעט זמן להגיב. ההתנגשות הסתיימה עוד לפני שהייתה לו הזדמנות לעבד את המתרחש. ההלם והטראומה של האירוע נשארו עמו זמן רב לאחר התרחשות התאונה.

בנוסף לכאב הפיזי של הפציעה, חווה הרוכב גם מצוקה רגשית. הוא נותר בתחושת פגיעות וחרדה, תוהה אם אי פעם יוכל לרכוב על אופנוע שוב. התאונה ריסקה את תחושת הבלתי מנוצחת שלו והותירה אותו לפקפק בסיכונים של התחביב האהוב עליו.

למרות האתגרים שניצבו בפניו, הרוכב היה נחוש בדעתו לבצע החלמה מלאה. הוא מילא אחר הוראות הרופא שלו, השתתף בפיזיותרפיה ונקט צעדים כדי להחזיר את כוחו וניידותו. לאחר מספר שבועות של ריפוי, הוא הצליח לחזור לרכוב על האופנוע שלו, אם כי עם תחושה חדשה של זהירות וכבוד לכביש.

בטיחות בדרכים: האם רוכבי אופנוע נמצאים בסיכון גבוה יותר?

רוכבי אופנוע נמצאים בסיכון גבוה משמעותית לפציעה ומוות מאשר נהגים של כלי רכב אחרים על הכביש. לפי נתוני המינהל הלאומי לבטיחות בדרכים (NHTSA), הסיכוי של רוכבי אופנוע למוות בתאונה גבוה פי 27 מאשר נוסעים במכוניות נוסעים. הדבר נובע ממספר גורמים, ביניהם היעדר הגנה שמציע אופנוע, הקושי לשמור על שיווי המשקל והסיכון המוגבר להתעלמות מהנהגים האחרים בכביש.

בנוסף, רוכבי אופנוע נוטים יותר לעסוק בהתנהגות מסוכנת, כמו נהיגה במהירות מופרזת ונהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול. לפי נתוני ה-NHTSA, בשנת 2019, 33% מרוכבי האופנועים המעורבים בתאונות קטלניות נהרו במהירות בזמן התאונה, ול-29% היה ריכוז אלכוהול בדם (BAC) מעל המותר.

עם זאת, זו לא רק אשמתו של רוכב האופנוע. נהגים אחרים על הכביש יכולים גם הם לתרום לסיכון המוגבר לרוכבי אופנוע. נהגים של כלי רכב גדולים יותר עשויים שלא לראות אופנועים בגלל גודלם הקטן יותר, או שלא יתנו להם מספיק מקום על הכביש. במקרים מסוימים, נהגים של כלי רכב אחרים עלולים להיות מוסחים או לא לאותת על כוונותיהם, מה שמעמיד את רוכבי האופנוע בסכנה.

גרף הממחיש את הסטטיסטיקה של תאונות אופנועים באזור.
גרף הממחיש את הסטטיסטיקה של תאונות אופנועים באזור.

מניעת תאונות עתידיות: מה ניתן לעשות?

מניעת תאונות אופנוע עתידיות מחייבת גישה רב-גונית. צעד חשוב אחד הוא שיפור תשתיות ועיצוב הכבישים. זה כולל הוספת נתיבי אופנוע ייעודיים יותר, שיפור משטחי כביש והוספת תכונות בטיחות נוספות כגון מעקות בטיחות ומחסומים. בנוסף, הטמעת עונשים מחמירים יותר עבור נהיגה פזיזה ומהירות מופרזת יכולה לסייע בהרתעת התנהגות מסוכנת על הכביש.

מסעות חינוך ומודעות הם גם חיוניים במניעת תאונות אופנוע. זה כולל חינוך הן לרוכבי אופנועים והן לנהגים אחרים על חשיבות הבטיחות בדרכים, כמו גם על האתגרים הייחודיים העומדים בפני רוכבי אופנוע. ניתן לעשות זאת באמצעות הודעות שירות לציבור, תוכניות חינוך לנהגים והסברה בקהילה.

התקדמות טכנולוגית יכולה גם לשחק תפקיד בשיפור בטיחות האופנוע. לדוגמה, אופנועים רבים מגיעים כעת מצוידים בתכונות בטיחות מתקדמות כגון בלמים נגד נעילה ובקרת אחיזה. בנוסף, טכנולוגיה לבישה כגון קסדות חכמות ואפודי כריות אוויר יכולה לספק שכבת הגנה נוספת לרוכבים במקרה של תאונה.

פציעות בתאונת אופנוע:

פציעה גורם עלות שכר טרחה משוערת (ILS) אמצעי בטיחות בדרכים
יד שבורה התנגשות במהירות גבוהה 8% מוגדל
צלעות שבורות התנגשות במהירות גבוהה 11% מוגדל
זעזוע התנגשות במהירות גבוהה 8% מוגדל
חתך התנגשות במהירות גבוהה 8% מוגדל

התאונה משמשת תזכורת מוחלטת לסכנות הפוטנציאליות העומדות בפני רוכבי אופנוע בכביש ולחשיבות של ציוד בטיחות וערנות נאותים.

תפריט נגישות