חוק, משפט וממשל

מחיר יפוי כח מתמשך

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

בפוסט זה בבלוג, נחקור את הרעיון של ייפוי כוח מתמשך ואת העלויות הכרוכות בו. נעמיק במה מדובר, מדוע זה חשוב, בתהליך קבלתו ובגורמים השונים המשפיעים על תמחורו.

מהו בעצם ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך (LPA) הוא מסמך משפטי המאפשר לאדם, המכונה הממנה, למנות מישהו שהוא סומך עליו, הנקרא מיופה, לקבל החלטות בשמו. מסמך זה חשוב במיוחד עבור אנשים שעשויים להפוך למחוסרי יכולת נפשית או פיזית בעתיד ואינם מסוגלים לקבל החלטות בעצמם. ה-יפוי כח מתמשך מעניק למיופה סמכות לטפל בהיבטים שונים בחייו של הממנה, כגון עניינים כספיים, ניהול נכסים ואף החלטות הקשורות לבריאות ורווחה.

ה-ייפוי כוח מתמשך נועד לספק שקט נפשי ולהבטיח כי רצונותיו של הממנה יכובדו ויעלו אחריהם, גם אם אין ביכולתו להביע אותם באותו זמן. זהו אמצעי פרואקטיבי המאפשר לאנשים לתכנן תרחישים עתידיים פוטנציאליים ולהבטיח שיש להם מישהו שהם סומכים עליהם שיפעל בשמם.

חיוני להבין כי ניתן ליצור ייפוי כוח מתמשך רק כאשר לממנה עדיין יש את היכולת הנפשית לעשות זאת. לאחר יצירתו, ניתן לרשום אותו במשרד האפוטרופוס הכללי כדי להפוך אותו לתקף משפטית. כמו כן, ראוי לציין כי ישנם שני סוגים של ייפוי כוח מתמשך: אחד להחלטות פיננסיות וניהול נכסים, ואחר להחלטות בריאות ורווחה. אנשים יכולים לבחור ליצור אחד או את שני סוגי ה-ייפוי כוח מתמשך , בהתאם לצרכים וההעדפות הספציפיות שלהם.

מדוע ייפוי כוח מתמשך כל כך חשוב?

ייפוי כוח מתמשך (LPA) הוא בעל חשיבות עליונה מכמה סיבות. ראשית, הוא מאפשר לאנשים לשמור על שליטה בענייניהם גם במצבים שבהם ייתכן שאין להם עוד את היכולת השכלית לקבל החלטות. על ידי מינוי מיופה מהימן, הם יכולים להבטיח כי רצונותיהם מכובדים והאינטרסים שלהם מוגנים. זה חיוני במיוחד עבור אנשים המתמודדים עם מצבים כמו דמנציה או ליקויים קוגניטיביים אחרים.

שנית, ייפוי כוח מתמשך מספק מסגרת ברורה לקבלת החלטות, המבטיחה שיש אדם ייעודי בעל הסמכות החוקית לפעול בשם הממנה. ללא ייפוי כוח מתמשך  , בני משפחה עלולים להתמודד עם קשיים וסיבוכים משפטיים בניסיון לנהל את ענייניו של אדם אהוב חסר יכולת.

יתר על כן, ייפוי כוח מתמשך מסייע במניעת מחלוקות וסכסוכים אפשריים בין בני משפחה בנוגע לקבלת החלטות. על ידי מינוי מיופה ותיאור ברור של רצונות הממנה, מצטמצמים הסיכויים לחילוקי דעות, מבטיחים תהליך חלק יותר ומפחיתים מתח בתקופה מאתגרת ממילא.

בנוסף להטבות אישיות, איפוי כוח מתמשך מציע גם יתרונות פיננסיים. הוא מאפשר למיופה הממונה לנהל את כספי הממנה ונכסיו, להבטיח תשלום חשבונות, ניהול השקעות וטיפול ברכוש. זה יכול לסייע בשמירה על רווחתו הכלכלית של הממנה ולמנוע כל ניצול פיננסי או ניהול לא נכון.

איך מתקדמים לקבלת ייפוי כוח מתמשך? - מדריך שלב אחר שלב

קבלת ייפוי כוח מתמשך (LPA) כרוכה במספר שלבים חשובים. להלן מדריך שלב אחר שלב שיעזור לך לנווט בתהליך:

 • 1. בחר את המיופה שלך:
  הצעד הראשון הוא לבחור אדם מהימן שישמש כמיופה שלך. אדם זה צריך לדאוג לטובתך ולהיות מוכן לקבל החלטות בשמך כאשר אינך מסוגל יותר לעשות זאת.
 • 2. כתיבת יפוי כח מתמשך על ידי עורך דין:
  עורך דין יכתוב עבורך את ייפוי הכח המתמשך. לפי החוק במדינת ישראל, רק עורך דין רשאי לעשות זאת. ייפוי כח מתמשך כולל פרטים על עצמך, על  המיופה שבחרת וכל הנחיות או העדפות ספציפיות שיש לך.
 • 3. הודע לגורמים רלוונטיים:
  חשוב ליידע את המיופה שלך על מינויו ולדון איתם ברצונותיך. ייתכן שתרצה גם להודיע לבני משפחה וחברים קרובים על החלטתך ליצור ייפוי כח מתמשך כדי להבטיח שקיפות ולהימנע ממחלוקות פוטנציאליות בעתיד.
 • 4. רישום ה-ייפוי כח מתמשך:
  כדי להבטיח את תוקפו, ה-ייפוי כוח מתמשך חייב להיות רשום במשרד האפוטרופוס הכללי. עורך הדין יעשה זאת עבורך, על פי החוק.

"המחיר הוא מה שאתה משלם. התמורה היא מה שאתה מקבל." - בחינת מחיר יפוי כח מתמשך

כאשר בוחנים את העלויות הכרוכות בייפוי כוח מתמשך (LPA), חיוני להבין שהמחיר שאתה משלם צריך לשקף את הערך שאתה מקבל. להלן שלושה היבטים מרכזיים שיש לקחת בחשבון בעת בחינת העלויות של השגת ייפוי כוח מתמשך:

 • 1. שכר טרחה מקצועי:
  עלות משמעותית אחת שיש לקחת בחשבון היא שכר הטרחה המקצועי הנגבים על ידי עורכי דין או יועצים משפטיים המסייעים ביצירת ייפוי כוח מתמשך. לא ניתן ליצור ייפוי כוח מתמשך ללא סיוע משפטי, פנייה לייעוץ מקצועי יכולה לספק שקט נפשי ולהבטיח כי כל הדרישות המשפטיות מתקיימות. העמלות עבור שירות זה עשויות להשתנות בהתאם למורכבות הנסיבות שלך ולמומחיות של איש המקצוע שתבחר והן נעות בין 5,000 ש"ח ועד 20,000 ש"ח.
 • 2. דמי רישום:
  עלות נוספת הקשורה ל-ייפוי כוח מתמשך היא דמי הרישום. כדי להפוך את ה-ייפוי כוח מתמשךלתקף מבחינה משפטית, עליו להיות רשום במשרד האפוטרופוס הציבורי. לפי החוק ניתן לקבוע תשלום אגרה  עבור תהליך רישום זה, אשר נקבע על ידי הממשלה. חשוב לציין כי עמלה זו נפרדת מכל עמלה מקצועית שנגרמה במהלך כתיבת ה-ייפוי כוח מתמשך.
 • 3. חיסכון עתידי:
  אמנם העלויות של השגת ייפוי כוח מתמשך עשויות להיראות משמעותיות, אך חיוני לקחת בחשבון את החיסכון הפוטנציאלי שהיא יכולה לספק בטווח הארוך. על ידי מינוי מיופה ותיאור ברור של רצונותיך, תוכל להימנע ממאבקים משפטיים יקרים או מחלוקות שעלולות להתעורר אם יש צורך לקבל החלטות בשמך ללא ייפוי כוח מתמשך. בנוסף, קיום ייפוי כוח מתמשךיכול לספק לך וליקיריך שקט נפשי, בידיעה שהעניינים שלכם ינוהלו על פי רצונכם.

 

המחיר של ייפוי כוח מתמשך יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים כגון  מורכבות המצב שלך ועורך הדין איתו תבחר לעבוד. עם זאת, למרות העלויות, אבטחתו יכולה לספק שקט נפשי שענייניכם יטופלו על פי רצונכם אם תהיו בלתי מסוגלים לקבל החלטות בעצמכם.

תפריט נגישות