איך מטפלים בבזבזנות

 סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

 

 

הכסף שלך:
עוד סיבה טובה להימנע מצפיה בטלויזיה

האם כדאי לרכוש דירה?

6 שיטות לשמור על חיוביות

האם כדאי לקחת הלוואה?

מסגרת האשראי שלנו 2006

הגדלת ההכנסה הפנוייה במשק

הבית

מאפיינים של מיליונרים

אישורי שהיה לפחד

לשמור על ערך הכסף

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!
פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

התקשרה אלי, לפני שבוע, עיתונאית מהעיתון "גלובס". היא עושה כתבה על קורסים וסדנאות אלטרנטיביות לניהול כסף, כך אמרה. עשינו ראיון טלפוני. זה קורה לפעמים שמישהו שואל אותך שאלה תמימה לגמרי, ואז ואוו, השאלה מפילה סדרה של אסימונים. זה קרה לי במהלך הראיון הטלפוני.

 

עד היום הנחתי כ- 30 סדנאות לניהול הכסף בחיי. כמו כל אמא יהודיה גאה אני מעידה באופן אובייקטיבי לגמרי שהמשתתפות עושות עבודה מופלאה וההישגים שלהן מרשימים ביותר. אך כל הזמן הזה לא התעורר הצורך לנסח במונחים אקדמיים -  תיאורטיים מה מתרחש בסדנאות.

 

הסתפקתי בזה שזה עובד. הקושי לנסח בתיאוריות מה שקורה בסדנאות מתחיל בזה שאין שתי סדנאות שעוברות את אותו תהליך. כל סדנה זה משהו אחר, דגשים אחרים, נכנסים לתחומים אחרים, יוצרים שינויים אחרים, ועולמות התוכן המודגשים, שונים.

 

אבל לא רק זה. בסדנה האחרונה אמר לי משתתף: הכסף הוא פלטפורמה, ועליה מעמיס כל משתתף את המטען שלו. משתתפת אחרת אמרה לי עוד לפני זמן רב: מה, לא ידעת שכסף זה רגש?

 

בכל אופן, העיתונאית מהשבוע שעבר, שהגיעה אלי בשיטת השיווק מפה לאוזן (זה כבר יפה, אני טופחת לעצמי על השכם) מראיינת אותי, ולקינוח שואלת שאלה ששומעים שעומדת מאחוריה התעניינות אישית: ומה את עושה עם בזבזנות?

 

שאלה מצוינת. באמת, מה אני עושה עם בזבזנות? מה יש לעשות עם בזבזנות? העיתונאית  מחכה שאני אתן לה טיפ שיתקן את הבזבזנות שאגרה 30 שנה. ואז אני שומעת את עצמי אומרת לה: אני לא מתעסקת כלל בבזבזנות.  בזבזנות היא מה שאני קוראת "פרס ניחומים".  בסדנה אנחנו עובדים על הפרס הראשון, מתמקדים על הפרס הראשון של כל אחת מהמשתתפות,  ומשחררים את העמדות והאמונות שמנעו מאיתנו "ללכת על הפרס הראשון" עד כה.

 

יפה! ועד היום לא ידעתי ש"אני כזאת". האמת, אף פעם לא ניסחתי את זה לעצמי, ואפילו לא שמתי לב עד הרגע הזה, שאני כלל לא מתעכבת על התנהגות בזבזנית ועל תופעות של בזבזנות. ובכל זאת אף אחת לא סיימה את הסדנה עם תלונה שהיא בזבזנית עדיין.

 

אז איך זה קורה? מהפגישה הראשונה אנחנו מפנים את תשומת הלב להקשיב לתחושות הבטן ולשמוע מה חשוב ביותר לכל אחת ואחד מהמשתתפים, מהם הערכים החשובים לה, מהו העיסוק המספק והמתגמל ביותר עבורה, מהי תשוקתה, מהי מתנתה מה היא רוצה להעניק לסובבים, ללקוחות, לעולם. מהם סדרי העדיפויות שלה, מה הכי חשוב לה: האם היא מוכנה לבדוק את האפשרות למשל, לנהל את משק הבית מתוך תכנון, דבר שיפנה   20-40%   מגובה ההוצאה למזון על מנת שהכסף הזה יתפנה לה כדי למממן דברים אחרים שחשובים לה הרבה יותר, כמו למשל חינוך מיוחד לילדים, או לימודים/טיפולים לה, או אולי חופש בחו"ל, או רכב. והאם היא מוכנה לקחת על עצמה את האחריות לעשות מה שהיא אוהבת ולהכניס יותר כסף כדי לממש את ערכיה ולחיות עפ"י סדר הקדימויות שלה. ואז אין יותר צורך ב"בימקומים" ובפרסי התנחומים.

  

ובאמת, מי צריך פרס ניחומים כשאתה לוקח את הפרס הראשון?

 

חי ערב היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

chaierev@zahav.net.il

03-5243649

 

________________________

תגובות: הגיבי על הכתבה                                             שילחי לחברה

 

______________________________________________