8 מאפיינים של מיליונרים

 סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

 

הכסף שלך:
מסגרת האשראי שלנו 2006

אישורי שהיה לפחד

לשמור על ערך הכסף

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!

פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

 

עוד:

 

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

 בשנים האחרונות הייתה התעניינות  מחקרית גוברת בשאלה מה מאפיין, והאם יש מה שמאפיין אנשים שצברו הון, או בשם המקובל שלהם: מיליונרים.

מחקר אחד התפרסם בספר ששמו  "The millionaire next door". הספר עורר מהומה בארה"ב כשהתפרסם לפני מספר שנים. מה שאני עומדת להביא כאן לקוח ממאמר אחר בנושא, מאמר שנכתב ע"י  Michael Masterson  אך מסקנותיו דומות ברוחן למסקנות של מחברי הספר.

 

כמעט כל האפיונים שאני עומדת להציג בפניכן מפתיעים הפוכים לציפיות שלנו ממיליונרים, ויכולים ללמד אותנו משהו.

  

8        אפיונים של צוברי הון (מיליונרים):

 

אנשים עשירים עובדים הרבה. הם עובדים בממוצע 59 שעות שבועיות. העניין הוא שהם נהנים מהעבודה כך שהעבודה היא בעצם הנאה.

 

אנשים עשירים עושים את מה שהם עושים היטב. אפשר לחוש זאת מהאופן שבו הם נושאים את עצמם ומהאופן בו הם מדברים. הם נינוחים יותר משהם מתוחים. הם גמישים יותר משהם מקובעים. הם חשים שהם "עשו את זה" ויוכלו לעשות זאת שוב.

 

לאנשים עשירים יש תזרים הכנסות מרובה מקורות.  למרות שהם עושים את רוב הכסף שלהם בד"כ ממיומנות אחת בתוך תעשיה אחת, הם מתגברים את הכנסתם מעסק או עסקים נוספים ו/ או מנדל"ן.

 

אנשים עשירים חיים בבתים לא יקרים יחסית. מיליונר אמריקאי טיפוסי השווה  7 מיליון דולרים משלם עבור הבית שלו רק 545,00 דולר !

העשירים יודעים שעלות הבית שלך קובעת את עלות סגנון חייך. מס רכוש, ארנונה, מים ועלות אחזקה למשל, יקרים הרבה יותר באזורי יוקרה. אבל הסיבה העיקרית לכך שבתים יקרים עולים כ"כ הרבה היא שהם צמודים באופן בלתי ניתן להפרדה לסגנון חיים שעולה הרבה יותר בשעה שאתה חי בסביבה יקרה ויוקרתית: הרהיטים והגינון שבאזורים אלה יקראו לו "עיצוב נוף", המכוניות והחינוך, מסעדות ובילויים.

העשירים גם יודעים שעדיף שהחלטות בנושא הבית יהיו מבוססות על ערך רגשי ולא על ניתוח כדאיות פיננסית, שלוקחת בחשבון רק את השורה התחתונה.

 

אנשים עשירים הם צרכנים צנועים. כשאת קונה ספה ב- 10,000 ₪ לא תוכל להפיק ממנה הרבה יותר ממה שתפיק מספה בעשירית המחיר. כדי לצבור הון עליך בפשטות, לשמור את ההוצאות נמוכות ולהגדיל את הכנסותיך.

 

אנשים עשירים יודעים  לחסוך. למעשה הם מומחים בחסכון. העשירים חוסכים יותר מהאדם הממוצע, ולא רק בגלל שיש להם יותר כסף לחסוך. הם חוסכים יותר בגלל שיש להם מודעות לחסכון: עליך לשנות את מה שאת מרגישה ביחס לבזבזנות אם את רוצה להיות עשירה: כל אימת שאת קונה חפץ שערכו יורד, כמו למשל מכונית חדשה, את נעשית עניה יותר. אין  הכוונה כאן לשכנע אותך להיות לקמצנית, המטרה היא לשכנע אותך להוציא פחות כדי שיהיה לך יותר.

אפשר ליהנות ממותרות שהעושר מביא אך לא בטוח שצריך להוציא הרבה יותר כדי להתענג עליהם. הדברים המענגים ביותר כמו פיקניק עם המשפחה שלך, או יציאה לטיול ברגל עם האהוב שלך, הזמן שאת מבלה עם החברים שלך, הם חינם, ללא תשלום.

 

אנשים עשירים משלמים לעצמם תחילה, ושמים כסף בבנק, לפני שהם משלמים את החשבונות וכל מה שהם חייבים. הם מחליטים על אחוז מסוים ואותו הם שמים בתחילת החודש בחסכון שלהם בבנק.

 

אנשים עשירים סופרים את הכסף שלהם. אין הכוונה שהם סופרים את שטרות הכסף שלהם, אלא הם אומדים ומעריכים את ההון שברשותם באופן שוטף. נאמר אחת לחודש.

  

ומחבר המאמר מסכם אותו בהמלצות שלפחות חלק מהן טובות גם לכל אחת מאיתנו:

בשעה שאת אומדת ומעריכה את ההון שברשותך, הזכירי לעצמך את כוונתך לחסוך יותר כסף, הן במונחים אבסולוטיים והן במונחים יחסיים, בכל שנה שחולפת.

תתפלאי עד כמה התחייבות פשוטה שכזו יכולה להשפיע על הדרך שבה את חושבת ועל הדרך בה את פועלת. אצלי לפחות, אומר מסטרסון, זה השפיע ככה:

  • הפסקתי לקנות בקרדיט

  • התחלתי להחזיר את המשכנתא שלי מהר ככל שיכולתי

  • הפסקתי להשקיע במניות בעלות סיכון עצום, לא רציתי יותר לראות אותן צוללות

  • התחלתי לשאול את עצמי לפני שקניתי משהו: האם זה יעשה אותי עשיר יותר או עני יותר?

  

ואם איש עשיר כמו Michael Masterson  שואל את עצמו את השאלות הללו, כדאי גם לנו, לי ולך, לשקול לשאול אותן.

  

בברכת עבודת עומק בנושא הכסף וכל השאר,

חי ערב

מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי

03-5243649

שאלות אל חי:

 chaierev@zahav.net.il

________________________

תגובות: כיתבי לנו                                                 שילחי לחברה

 

________________________________________________