הכסף שלך: איך מפתחים אוריינות פיננסית?

סידרת מאמרי הדרכה לניהול נכון יותר של כספך

 

מאת: חי ערב

 

הכסף שלך:
להפיק יותר מהכסף

תרגיל פיננסי מבריק

לא גומרים ת'חודש

ענייה עשירה ומבוססת

הבנק לא מאפשר להגדיל את האוברדרפט

איך אוכל להמשיך ברמת החיים שלי?

דמי כיס לבנות 

איך למצוא משקיע לעסק שלך 
לקנות כסף בזול  
ביטוח בריאות וסיעוד -מה כדאי יותר?  -
מי חייב להגיש דו"ח למס הכנסה?  -  הטבות מס בסוף השנה
נקודות זיכוי ממס הכנסה

תכנון מס בפרישה
את מחליטה כמה מס לשלם!
פתרונות כלכליים לחושבים 

קדימה
שכירים: איך להגדיל את 

המשכורת
איך יוצאים מהאוברדראפט
 

עוד:

זהות מיגדר ויצירה

האישה שאהבה יותר מדי

ורושקה - האלילה הבלתי נראית

 

שאלה:

חי שלום! כמו נשים רבות, עבדתי ואני עדיין עובדת במקומות עבודה רבים שונים ומשונים, חלקם עם הטבות סוציאליות כגון הפרשות עובדת ומעבידים לקרנות פנסיה שונות ומשונות וחלקם לא, יש לי בבית המון ניירות והשורה התחתונה היא שאין לי מושג כמה פנסיה תהיה לי, נוסף לכל זה אני נשואה וגם אין לי מושג מה זה אומר לגבי זכויות הפנסיה שתהיה לי. בנוסף לכל זה אני בפאניקה כי התקשורת אומרת שקרנות הפנסיה קורסות או גרעוניות או יש חוק חדש או שינוי כלשהו.

 

בקיצור, כבר נתתי פעם את כל תכולת המגירה שלי לסוכן ביטוח כלשהו שהבטיח לסדר לי את הניירת ולחזור אלי עם משהו מבוסס אבל הנ"ל נעלם עם כל הניירת, בינתיים הצטברה ניירת חדשה, והנה השאלה: האם יש דרך להגיע לתשובה מוסמכת בלי לשלם הון תועפות לייעוץ פנסיוני פרטי? תודה, לאה ש.

 

תשובה:

לאה שלום,

בהחלט. הצעד הראשון הוא החלטה אמיצה ללכת על אוריינות פיננסית. הרי כל המסמכים הללו כתובים עברית. יש שם את שם החברה המבטחת, יש שם את מספר הטלפון שלה ולפרקים גם את שם הסוכן האחראי. יש שם את התאריך שבו נכתב הדיווח, ויש אפילו את הסכומים שצברת.

 

הצעד הראשון הוא להתבונן במסמך ולקרוא את האינפורמציה שציינתי לעיל ולרשום על דף את הנתונים: שם החברה, מספר הטלפון, תאריך, ממתי עד מתי הופרשו סכומים וכמה נצבר בתכנית.

 

ואז בא הצעד החשוב: מתקשרים לכל חברה, ובודקים האם צברת מספיק כסף כדי להיות זכאית לגמלה כלשהי, במידה ולא, מהו הסכום שעליך לצבור על מנת להיות זכאית לגימלה,

האם ניתן להמשיך לצבור, ומה עלייך לעשות כדי להמשיך ולצבור (כלומר השאלה היא בעצם האם יאשרו לך להתחיל מחדש להפריש כסף לקרן וכמה לחודש ולאיזה תקופה ע"מ להגיע למינימום המזכה בגימלה). ואז תוכלי להחליט החלטה מושכלת באיזה קרנות את רוצה להמשיך ולצבור ובאיזה לא. תוכלי לצבור בכמה קרנות ובחלק מהמקרים תוכלי אולי אפילו להעביר סכומים שנצברו מקופה לקופה.

 

וביחס לשאלה של התמוטטות קרנות הפנסיה, דווקא מצבך המיוחד מקביל לאיסטרטגיה מומלצת הנקראת "פיזור סיכונים" היות ואת מבוטחת בכמה קרנות, הסיכון שכולן יקרסו דומה לסיכון שהמדינה תקרוס, ואז כבר יהיו לנו בעיות יותר חמורות.

בברכה ובהצלחה,

חי ערב

 ________________________________

חי ערב  היא מאמנת אישית ומנחת הסדנה לניהול הכסף בחיי. 03-5243649

שאלות אל חי:

 chaierev@zahav.net.il

________________________

תגובות: כיתבי לנו                                                              שילחי לחברה

 

_______________________________________________