איך להתלבש לראיון עבודה

מאת: ענבל רוזנטל

 

עוד במדור עבודה:

הורות כבית ספר לעסקים

האם את מנהלת רוחנית?

האם אוכל לחזור מחופשת הלידה?

כיצד נפרוץ את תקרת הזכוכית?

למה את נשארת בעבודה שלא מתגמלת?

האם כדאי להיות עצמאית?

המעסיק הבוגדני

מאבטלה לתעסוקה - סיפורו של אימון

צווארון ורוד

איפה אתם בשבת?

רגע קטן של אור

שיחת הקוף

 

עוד עצות קריירה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ללכת לראיון עבודה יכולה להיות חוויה מפחידה ומלחיצה ללא קשר לגילכן או לכישוריכן. הופעתכן במקרה הזה עשויה להיות חשובה לא פחות מקורות החיים שלכן.

מיד עם כניסתנו לחדר, אנו נשפטים  לפי המראה החיצוני שלנו ולכן חשוב שתדעו מראש מה אתן רוצות להציג, גילכן, ניסיונכן והתפקיד שאותו אתן רוצות לקבל, צריכים לבוא לידי ביטוי גם בבגדים שאותם אתן לובשות לראיון.

 

לדוגמא: אם רק סיימת את לימודייך האקדמאים ואת ניגשת לראיון עבור המשרה הראשונה המשמעותית עבור הקריירה שלך, בוודאי תרצי להקרין התלהבות, מחויבות ומוטיבציה כדיי לחפות על חוסר הניסיון  שדרי מסר זה צריך והביאי אותו  לידי ביטוי גם בבגדים. או אם לדוגמא את אישה שחוזרת לשוק העבודה אחרי שהילדים גדלו ועזבו את הבית, ודאי תרצי להקרין עוצמה ובטחון, גם אם את לא באמת חשה בכך, ברגע שתגיעי לראיון לבושה נכון גם תרגישי בטחון רב יותר וגם תשדרי זאת לסביבה.

 

חשוב להקפיד על מראה נקי ורענן מחד ואינדיבידואלי מאידך, מראה אחיד ומסודר מדיי ישדר חדגוניות וחוסר מעוף ודמיון. הרעיון הוא לאפשר לאישיותך האמיתית לבצבץ החוצה בעוד הנך מכבדת את המעמד (החברה, המקום, הראיון) ומודעת לאופן בו אחרים עשויים לראות אותך.

 

צבע שחור למשל נראה טוב יותר בבדים רכים (ישדר פחות נוקשות בבד רך), כמו כן הוא מצוין כאשר אתן מתראיינות לתפקיד ניהולי כלשהו, שכן הוא משדר עוצמה. מאידך, לא מומלץ לבוא בשחור אם התפקיד מבוסס על עבודת צוות. הצבעים החומים הנם חמימים ואינם מתבלטים, משדרים רוגע וסגנון טבעי ומצוינים כשבאים להתקבל למשרה שכזו.  כחול כהה למשל  משדר  שמרנות ומופנמות וכחול צי מסמל אדם חושב ומעמיק. לבן לדוגמא, משדר כנות ואלגנטיות ומומלץ בהחלט לבוא בחולצה לבנה מכופתרת, או חולצת פסים עם רקע לבן (חולצת פסים מדגישה את הגזרה ומרזה, מבלי להיות יותר מדיי בולטת). צבעים ניטרליים הם "קולים ומשדרים בטחון עצמי מבלי לאיים.

 

ניתן ליצור מראה שהוא נקי ומסודר מצד אחד ואינדיבידואלי מצד שני על ידי הוספת  אביזרים. לדוגמא, מכנס רחב  ביחד עם חגורה מיוחדת המבליטה גזרה נשית (ככלל מכנס רחב מחמיא יותר ממכנס שהולך ונהיה צר באזור הקרסול). שרשרת מעניינת תעיד על שיק ואישיות מיוחדת. אל תגזימי עם תכשיטים ואביזרים כי זה עלול לשדר חוסר בטחון וניסיון להתחבא מאחוריהם. מספיק אביזר מיוחד ואיכותי אחד.

 

אל תגיעי לבושה בכל הלהיטים האופנתיים האחרונים שכן תראי כמי  שהייתה טרף קל למוכרות בחנות. הקפידי על מראה אלגנטי וקלאסי בעל טאץ' אופנתי עדין, כך תראי מעודכנת מבלי להיות קרבן אופנה. הימנעי מגופיות וחולצות בטן. רצוי לבוא בחולצה מכופתרת, או חולצה מבד עדין ורך שמשדרת אלגנטיות ועידון.

 

העין האנושית אוהבת הרמוניה ונוטה להתרשם בקלות ממראה חיצוני ולכן הקפידי על הופעה אסטטית, וודאי שציפורנייך ונעלייך נקיות  ואל תגזימי עם האיפור. במידה ואת מגיעה לראיון בסוף היום, לאחר שהסתובבת מהבוקר, הכיני מראש בגדים נקיים להחלפה על מנת לא להגיע מיוזעת ומקומטת בבגדים שאיתם הסתובבת כל היום.  הופעה מקומטת ומרושלת תיצור מייד את הרושם שאת גם מרושלת בעבודה וסביר מאוד להניח שתחבל בסיכויים שלך  להתקבל לאותה משרה.

 

במידה ומתאפשר לך היכנסי לאינטרנט ובררי כמה עובדות בסיסיות על מקום העבודה: ידע מצביע על יוזמה ועניין וגם ייתן לך יותר בטחון.

זכרי בחדר הראיונות הנך מה שאת לובשת אז אל תקלי ראש בעניין, הקפידי על המראה הנכון ותשיגי את המשרה הנחשקת. בהצלחה!

 

ענבל רוזנטל

 מנחת סדנאות סטיילינג ויועצת אישית.

דוא"ל: inbalroz@gmail.com

 

 

         כיתבי אלינו                                          מעניין? שילחי לחברה

__________________________________________