מימוש עצמי בעבודה

מאת: ציפי גלעד

 

עוד במדור עבודה:

מקצוע מושלם?

ניהול והפסיכולוגיה החיובית

אבטלה - הפנאי החדש

להשיג עבודה בזמן מיתון

חושדים שאתם מועמדים לפיטורין?

אות המעסיק המתקדם

עוד על הצלחה בראיון עבודה

לשחות עם כרישה

אנרגיה טובה בעבודה

משפחה או עבודה - קונפליקט

לכוון למטרה

איך נצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים

מנהלת בעולם של גברים

זכויות העובדת בטיפולי הריון

האם את מנהיגה?

הורות כבית ספר לעסקים

האם את מנהלת רוחנית?

האם אוכל לחזור מחופשת הלידה?

כיצד נפרוץ את תקרת הזכוכית?

למה את נשארת בעבודה שלא מתגמלת?

 

 

 

 

כבר זמן מה שאתם קמים בבוקר בחוסר רצון? המחשבה על עוד יום שלם בעבודה, אינה מרוממת אתכם כי אם מטרידה? מחשבות על כך שאתם מבזבזים את זמנכם בעיסוק בדבר שאינו מעניניכם, מציפות את ראשכם ואת ליבכם?

אפשר ואינכם באים לכדי מימוש עצמי.

 

אבל מהו בעצם אותו מימוש חמקמק? ישנם אנשים שישבו יום שלם מול מחשב ויערכו חישובים בתוכנת החשבשבת ויהיו מאושרים עד הגג ולעומתם אחרים שינהלו חברה, או להבדיל יטיילו בעולם כולו תוך כדי עבודתם ועדיין ירגישו שאינם ממשים את עצמם.

 

לפעמים נבין כי, עלינו לגלות אומץ רב ולשנות את מקום העבודה בו אנו נמצאים, אולם לעיתים נגלה כי בשינוי קטן גם אם עמוק, בעצמינו, אנחנו יכולים להאיר את מקום העבודה הנוכחי באור חדש, ליצור שינוי ולהפוך לעובדים מאושרים וממומשים.

 

שיטות אימון למינהן יכולות לעזור בזיהוי הבעיה ומציאת הדרך לפתרונה. מרביתן ידברו על ארבעה שלבים בדרך למציאת הפתרון:

1.                  הגדרת יכולות.

2.                  זיהוי דפוסים מעכבים.

3.                  מטרות ומשמעות אמיתית.

4.                  צעדים לפעולה.

 

הגדרת יכולות: חשוב ביותר לזהות בתוך עצמך מה הם היתרונות היחסיים שלך. מהן היכולות העיקריות איתן את מסתובבת בעולם ומתוך כך, מה הם הדברים שיותר מכל גורמים לך אושר. כאשר את מבינה ומגדירה את מעלותיך, מעמיק בך הבטחון בעצמך ובדבר המדויק שיש לך להעניק לעולם. מתוך בטחון זה, העוצמה שלך תהיה מוחשית והשינוי יוכל להתחולל.   

 

זיהוי דפוסים מעכבים: פעמים רבות אנו מתנהלים מתוך דפוסי חשיבה שהתקבעו בנו בשלב מאוד מוקדם. למשל, ילד שהצליח למשוך תשומת לב ולזכות באהדת הוריו רק כאשר היה חולה, ימשיך בבגרותו להרגיש לא טוב על כל צעד ושעל, דבר שיכול לפי התת-מודע שלו להביא לו אהדה מהסביבה, אך בפועל זה עשוי לחבל ביחסיו עם הממונים עליו. כאשר, תוך כדי זיהוי הדפוסים, יבין את המחיר שהוא משלם בהתנהלותו זו, יוכל לייצר שינוי ותוך כדי כך יווצר בו חופש אישי ונחישות מקצועית חדשה.  

 

מטרות ומשמעות אמיתיותלכל אחד מאיתנו יש בתוכו פנימה את המתנה הייחודית שלו, אותה עליו להעניק לעולם. זו יכולה להיות יכולת הקשבה אמיתית ומהלב, שמחת חיים, ראיה מתמטית בהירה, או יכולת אמנותית מסוג מסוייים. זה יכול להיות כל דבר, אבל חשוב שנמצא מהו הדבר הזה שלנו. כאשר אנחנו מבינים, שהעולם זקוק למה שיש לנו להציע, או אז אנחנו מתמלאים בכוח רב ועצום. אותה יכולת לא חייבת להיות פעילות הומניטרית במדינות אפריקה, לפעמים אפיית עוגיות ביתיות, או היכולת לשלוט בחשבשבת מבלי להתבלבל, הן המתנות המשמעותיות ביותר בעולם. ההרגשה העוצמתית הזו, כי ישנה נחיצות אמיתית במתנותיך, היא שמייצרת פריצת דרך. ברגע שהתחלת לברר מהי התרומה שלך לעולם, נכנסה משמעות אמיתית לחייך, זו תעניק לך כוח כך שתוכלי להתגבר על כל המכשולים ולבנות אסטרטגיה ממוקדת ומחזקת.

 

צעדים לפעולה: לאחר שהצלחנו להגדיר ולדייק את יכולותינו, את הדבר המעניק משמעות לקיומינו ומנגד, את הדברים המעכבים אותנו ביצירת המציאות הרצויה לנו, נוכל לבנות את הצעדים האופרטיבים הנחוצים להשגת המטרה. לפעמים חשיבה יצירתית ולא שגרתית תייצר אבני דרך לפעולה. לפעמים, עצם ההבנה וההתבוננות במעשינו, כשלעצמה פותחת פתח להתחלות חדשות. כמעט תמיד ניתקל במקומות מעכבים, ושם נידרש אולי לעבודת עומק נוספת. אולם – כאשר מטרה גבוהה ומשמעותית לנגד עינינו, קיימת גם המוטיבציה לחקור פנימה, להבין ואז גם לשנות.      

 

אז גם אם אנחנו במקום טוב, אולם איננו מאמינים במלוא יכולותינו, ולכן גם איננו ממשים אותן. וגם אם אנו נמצאים במקום שאינו הולם את יכולותינו ומתנותינו לעולם, כך או כך במידה וניצלח את ארבעת השלבים הללו – יכולות, דפוסים, משמעות ופעולה, תיווצר בהירות רבה יותר בתחושות חוסר המימוש שלנו ומציאות חדשה תתחולל בחיינו. יש לרצות, להאמין ואז לצאת לפעולת הזיהוי והיצירה מחדש.

בהצלחה

   הגיבי על הכתבה                                 מעניין? שילחי לחברה

________________________________________