ללמוד לנהל מהנסיך הקטן

מאת: סיוון נצר

 

עוד במדור עבודה:

אבטלה - הפנאי החדש

להשיג עבודה בזמן מיתון

חושדים שאתם מועמדים לפיטורין?

אות המעסיק המתקדם

עוד על הצלחה בראיון עבודה

לשחות עם כרישה

אנרגיה טובה בעבודה

משפחה או עבודה - קונפליקט

לכוון למטרה

איך נצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים

מנהלת בעולם של גברים

זכויות העובדת בטיפולי הריון

האם את מנהיגה?

הורות כבית ספר לעסקים

האם את מנהלת רוחנית?

האם אוכל לחזור מחופשת הלידה?

כיצד נפרוץ את תקרת הזכוכית?

למה את נשארת בעבודה שלא מתגמלת?

 

 

 

 

רבות המילים שנכתבו אודות הנסיך הקטן ועל חוכמתו האוניברסאלית. כמעט בכל גיל, ואל מול כל אתגר, התגלתה התבונה הגלומה בדרך חשיבתו, זוהרת בפשוטתה. אז אם את מנהלת צוות עובדים כשכירה, בעלת משרד עצמאי שבו כפופים אליך אנשים, או אפילו עצמאית העובדת לבדה מהבית, טוב תעשי אם תקראי את מילותיו של הנסיך הקטן כשלבך פתוח ונכון ללמוד.

 

ניהול זמן

"לפעמים אין כל רע אם דוחים עבודה מסוימת אבל כאשר מדובר בבאובבים, כל דחייה היא אסון. ראיתי כוכב שגר בו עצלן. הוא הזניח שלושה שיחים..."

אם את מרגישה כי כל היום את עסוקה ב"לכבות שריפות" במקום בלעבוד, את כנראה סובלת מניהול זמן לקוי. הפתרון הרצוי בסוגיה זו היא לבחון את סדר העדיפויות שלך ולהציב בראש הרשימה את מה שהכי חשוב לך לעשות. בהמשך, יש לפנות לכך זמן בסדר היום העמוס, כך שבאופן ודאי העבודה החשובה תתבצע. במקביל יש לקחת בחשבון גם את כל הפעולות הפחות תכופות – אלה ש"גונבות" מאיתנו זמן - כאשר מתכננים את היום.

 

הצבת יעדים ריאליים

"למלך היה חשוב יותר מכל שיעשו את דברו והוא לא סבל שימרו את פיו. שליט יחיד היה. אבל כיוון שהיה טוב לב, נתן פקודות מתקבלות על הדעת"

שאלי את עצמך האם היעדים שאת מציבה בפני עובדייך (או בפני עצמך) הם אכן ריאליים. אין פירוש הדבר כי לא תאתגרי את עצמך או את עובדייך, ואולם כדאי שהרף שאת מציבה יהיה בר השגה. אם היעדים יהיו בלתי ניתנים להשגה תמצאי את עצמך מתוסכלת או שתקבלי עובדים מתוסכלים. כך או כך, יעדים לא ריאליים לא יצעידו אותך לעבר הגשמת שאיפותיך.

 

עידוד יצירתיות

"המבוגרים יעצו לי להפסיק לצייר נחשי בואה פתוחים או סגורים ובמקום זה להתעניין בגיאוגרפיה, בהיסטוריה, בחשבון ובדקדוק. וכך ויתרתי, בגיל שש, על קריירה מזהירה של צייר"

כמנהלת או כעובדת את בוחנת בעיניים ביקורתיות כל מה שהוא בזבוז זמן. לתפיסתך, כדאי שתפסיקי להשחית זמן על ציור על מנת שתוכלי להתעסק בדברים החשובים באמת. זוהי טעות נפוצה משום שפעמים רבות, הרעיונות הטובים והמקוריים ביותר יכולים לנבוע דווקא ברווח הזה: בציור. הנחייה זו מחייבת אותך לשמור על המקל משני קצותיו: מחד, לשמור על משמעת עבודה ומאידך, להתיר רפיון לצורך שמירה על רעננות ויצירתיות. באם את עובדת בצוות, סדנאות גיבוש המושתתות על יצירה יכולות להוות פסק זמן שבו תוכל היצירתיות לקבל לגיטימציה, חיזוק ועידוד.

 

קחי את עצמך בקלילות

"הכוכב הרביעי היה של איש העסקים. האיש הזה היה כל כך עסוק, שאפילו לא הרים את ראשו כשבא הנסיך הקטן"..."מה אתה עוד פה? חמש מאות ואחד מיליון... אני כבר לא זוכר מהה... כמה עבודה יש לי! אני אדם רציני, אני לא מתעסק בשטויות"

האם נפלת במלכודת החשיבות העצמית? האם הפסקת עקב כך להשתטות? זה הזמן לצאת מהמשרד להליכה על שפת הים, או לעלות על השולחן לריקוד סוער, שישכיח ממך את החשיבות העצומה שאת רוכשת לעצמך ולעבודתך. חשוב להזכיר לעצמך, כי אם כל הכבוד, עבודתך אינה כרוכה בשאלות של חיים ומוות, ובהחלט ניתן לצאת לרגע מתוך המטריקס ולהנות מהחיים. אגב, את תגלי כי דווקא היציאה הזו מהשגרה מובילה אותך לפתרונות מעניינים מאוד למצבים שאת נדרשת להם, או אפילו לרעיון המופלא שיזניק את הקריירה שלך אל עבר ההצלחה שלה את מייחלת.

 

לעבוד עם הלב

"שלום, אמר השועל. והנה הסוד שלי והוא פשוט מאוד: רק בלב אפשר לראות היטב. כי מה שחשוב באמת, סמוי מן העין"

מה באמת חשוב לך בסופו של יום: כסף, הנאה, גיבוש צוות, יחסים טובים וכנים, כוח, השפעה? זכרי כי על מנת להשיג את שאיפותיך את צריכה לשמור על ליבך פתוח וקשוב. בכל דרך אחרת – יעלו מאמציך חרס.

 

   הגיבי על הכתבה                                 מעניין? שילחי לחברה

__________________________________________