האם אוכל לחזור מחופשת הלידה?

מאת:  ד"ר מירה חניק

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

כיצד נפרוץ את תקרת הזכוכית?

למה את נשארת בעבודה שלא מתגמלת?

האם כדאי להיות עצמאית?

המעסיק הבוגדני

מאבטלה לתעסוקה - סיפורו של אימון

צווארון ורוד

איפה אתם בשבת?

רגע קטן של אור

שיחת הקוף

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ילדת ואת יוצאת לחופשת לידה? בוודאי התגנבה המחשבה למוחך: "ומה יקרה אם הם יקבלו מחליפה טובה ולא ירצו לקבל אותי בחזרה לעבודה"?

 

ובכן, שאלה כזו עולה בחמוחן של  רבות הנאלצות לעזוב את מישרתן לתקופת חופשת הלידה, אבל לעיתים הן מתביישות לשאול. גולשת כתבה לי שאלה כזו, והייתי נבוכה. לא ידעתי מה לומר לה, אז שאלתי את חברותי החכמות ובעלות הניסיון, והנה כמה טיפים שהן שלחו לנו:

 

1. "תני להם הכל"!

מנסיוני, גם כעובדת שיצאה לחופשת לידה ובעיקר כממונה על עובדות שיצאו לחופשת לידה, צריך ללמד   ה כ ל אחרת המחליפ\ה שלה  "תלכלך" עליך שעשית את העבודה באופן שטחי ובלתי מקצועי ושהיא עצמה - נזר הבריאה, שרק חיכו שתבוא ותראה כמה טוב יכולה העבודה להיעשות.

 

אם זה בידייך – חשוב שתקבעי מחליפ\ה לא בימים האחרונים לפני הלידה, שבד"כ אינה חלה במועד המתוכנן, כך שתוכלי לעמוד על החלקים הבעייתיים ולהדריך אותה.

כממונה "בוסית", אני סבורה שלא תמיד רוצים להחליף עובדת שילדה, אלא אם כן היא מנצלת  את מצבה החדש - נעדרת רבות (מבלי לנסות אפילו למצוא פתרון אחר מלבד היעדרות שלה, כי היא חוסכת כסף לשמרטף, וגם סתם כי לא בא לה להתאמץ ועדיף לה להשאר בבית). פעמים רבות, למרות שחרה לי - כאישה, עובדות נצלו את ההטבות השונות יותר מגברים שהיו נחותים מהן בהרבה ברמה, אבל "סיפקו את הסחורה". דבר אחד ברור: הראי את עבודתך באופן הטוב ביותר, שיהיה למה לשאוף, אל תעלימי פרטים חיוניים (אני קוראת לכך "להעלים כף קמח במתכון"). אם את מקצועית וטובה - הראי זאת בכל תנאי. מי שמכיר אותך ומוקיר את עבודתך, לא ישמח לנפנף אותך, גם אם תעדרי  לפרק זמן סביר (ברור שלא תצפי שאם תצאי לחל"ת של שנה, שהוא טוב כשלעצמו - אבל לכל דבר מחיר...) לא יחכו לך  עם מכתב פיטורים. בקיצור - מי שזורע סופה - יקצור רוח, ומי שמכין את השטח טוב, יקצור את פרי עמלו. מקווה שזה לא נשמע פשטני, אבל  מנסיון אישי אני יודעת זאת. (בשמת).

 

2. חלקי את "הירושה" בין נאמנייך

דברי קודם עם הממונים והבהירי (אם אמנם את רוצה לצאת רק לחופשת לידה או קצת יותר) שאתא רוצה שבהעדרך ימלאו את תפקידך על הצד הטוב ביותר, ולכן הציעי לחלק את מטלותיך ל-2-3  אחרים בעבודה הקרובים אליך ומכירים את סוג עבודתך, במידה וזה אפשרי, כמובן. הסבירי לכל אחת/ד האמור למלא את מטלותיך בהעדרך  את אופי הפעולות הקשורות למטלה/עבודה, והשאירי גם בקשה להתיעץ איתך טלפונית בכל בעיה שצצה.  כך תפקידך יחולק  כך שעוזריך/מחליפייך ישמחו שתחזרי, ומצד שני ידעו שהמטלה הנוספת שלהם היא זמנית וזה רק כדי לעזור  לעמיתה.

 

אם לא מתאפשר לך לקבוע את המחליפ\ה, ובמקומה תגיע מישהי שנקמעה ע"י האירגון, גם כאן את עדיין יכולה לבקש שישאירו אותך מעודכנת, על מנת שתוכלי ליעץ מידי פעם על פי דרכך שלך.

למחליפה תעבירי את התפקיד במלואו כולל כל המטלות וכל מה שהיא צריכה לדעת, אך תעודדי להתיעץ איתך במקומות בהם יש בעיה וגם סתם... כדי לשאול מה שלומה. כדאי לך גם להיות בקשר טלפוני עם מקום העבודה מיוזמתך ולהמשיך להיות מעורה ברמה של עדכון ומידע. (מֶתי).

 

3. הישארי רלוונטית

אחד הדברים שחשובים מאד הוא להראות רלוונטית כל הזמן, כלומר לאחר הלידה, כשקצת מתאוששים, לצלצל לעבודה מדי כמה ימים, לשמור על קשר רציף, ואף לקחת על עצמך במהלך התקופה (להציע עצמך), משהוא קטן שאת יכולה לטפל בו גם מהבית.

 

כמו כן, השתדלי  לתת יעוץ והרגשה שאת שם בשבילם, כי בלעדייך ברור שזה לא אותו דבר... זה סוג של שיווק עצמי. כדאי לעשות חפיפה של הדברים ההכרחיים והלא יחודיים לך, לפני שיוצאים לחופשת לידה, תוך הבעת רצון טוב, ולהדגיש בפני הבוסים שתעמדי לרשותם בשמחה וברצון כשתהיה בעיה כל שהיא. ואז כאמור לשמור על נוכחות ברקע גם לאחר הלידה. סביר להניח שהמנהלים ישמחו שיש להם גב במקרה של בעיה וכן יהיו מרוצים מהמסירות והאכפתיות שאת מקרינה. מצד שני חשוב גם לזכור במידת הצורך להעמיד גבולות ברורים כדי שמקום העבודה לא יהפוך למטרד בזמן חופשת הלידה. (נועה).

         שילחי לנו תגובה                                           מעניין? שילחי לחברה

תגובה:

עדכון מהשטח:

במסגרת כנס "פמיניזם, משפט ושינוי חברתי"  התקיים פאנל בנושא "התאמת שוק העבודה לנשים, דגשים ושינויי חקיקה" בהשתתפות עו"ד טליה לבני (יו"ר נעמ"ת), עו"ד רבקה מקובר (הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת) ועו"ד מיכל ברון (יועצת משפטית, נעמ"ת).

במסגרת הדברים שנאמרו בפאנל בלטה ההסכמה, כי קיימת חקיקה המגנה על נשים בעבודה ומזכה אותן בזכויות יתר יפה ומפוארת אולם אין לה שיניים והיא לא נאכפת, ולפיכך צריך לפעול לשינוי העיצוב של "מגרש המשחקים" ולא של "כללי המשחק", כלומר – שינוי שוק העבודה ולא הוספת זכויות יתר לנשים (שכאמור, רובן נותרות בגדר אות מתה). הפתרון, כך הוסכם על-ידי כלל משתתפות הפאנל, צריך לבוא בשיטת הגזר: דרך מתן הטבות והקלות למעבידים שיעסיקו נשים ובעיקר – קליטת נשים לאחר גיל 45 לעבודה; קליטת נשים לאחר חופשת הלידה; המשך העסקת נשים לאחר חופשת הלידה; קליטה לעבודה של נשים המטופלות בילדים עד גיל 3; צמצום פערי השכר בארגון בין נשים לגברים המועסקים בתפקידים זהים; הכרה בשעות עבודה נוספות מהבית; איסור פיטורים מוחלט במהלך תקופת ההריון ו- 6 חודשים לאחריו, בשילוב עם מתן הטבות למעביד שיפעל כך.

עו"ד טליה לבני הודיעה, במסגרת הפאנל, כי נעמ"ת ניסחה הצעת חוק לעידוד העסקת נשים שכוללת את רוב הנושאים שהוזכרו לעיל והיא פועלת לקידומה בכנסת.

מירה-בל גזית

__________________________________________