יודורה - גירסת המקור

  

מאת: רינת אלוני, באדיבות "זמן אשה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יודורה - צעירה וזקנה

 

עוד ב"הדרך למעלה:

"אין חדש תחת השמש"

אחותי

וירג'יניה

לכל סיר יש מכסה!

 

להוריד את הפיוזים

דרכים להרפייה

נשים מצליחות מתמודדות עם

 לחצים

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

מה לסופרת אמריקאית נערצת שהלכה לעולמה לפני שלוש שנים, בגיל 92, ולתוכנת הדואר האלקטרוני הוותיקה והטובה יודורה (Eudora)?

 

הסיפור הוא כזה:
בשנת 1990
, לאחר שעבד על תוכנת דואר אלקטרוני חדשה במשך כשנה, התכונן סטיב דורנר, מתכנת מחשבים שעבד באוניברסיטת אילינוי, לשחרר את התוכנה לשוק בצורה חופשית. השם שנתן לתוכנה בזמן העבודה היה UIUCMail, שם שובר שיניים לכל הדעות. בעודו מייגע את מוחו כיצד יקרא לה, נזכר בסיפור קצר בשם "Why I Live at the P.O." שקרא פעם. את הסיפור כתבה הסופרת הדרומית יודורה ולטי והוא מספר על יריבות בין אחים, תקשורת בין בני משפחה ואשה שהחליטה לצאת לעצמאות, להתנתק ממשפחתה ולעבור לגור ב... סניף הדואר שבו עבדה. דורנר שלח כל כך הרבה אימיילים בזמן העבודה על התוכנה, עד שהרגיש כאילו שהוא עובד בעצמו בדואר ולכן נתן לתוכנה את השם המטאפורי. "כשלמדתי בקולג'", סיפר, "קראתי את סיפורה של יודורה "מדוע אני חיה בסניף דואר". הסיפור נשאר לי בראש. כשהגיע הזמן, שנים לאחר מכן, לקרוא לתוכנה שלי בשם, נזכרתי בסיפור, שיניתי את שמו לסיסמה "מביאים את סניף הדואר למקום מגוריך" שתשמש כמוטו של התוכנה ואז קראתי לה יודורה."

 

הואיל ועבד על התוכנה כמה שנים טובות לפני שהאינטרנט הפך מדיה להמונים, לא חזה דורנר מראש שיום יבוא ועשרים מיליון איש ישתמשו בבייבי שלו. זאת ועוד: קריאת תוכנה על שם סופר, ועוד סופר חי, יכולה להיות מעליבה למדי, אלא שולטי דווקא הוחמאה ושועשעה וראתה בכך כבוד לה ולעבודתה. דורנר מצידו עשה לולטי מערוף נוסף, כשהכניס לאתר הבית של התוכנה הפניה לעמוד מיוחד שמגולל את סיפור השם ומספר על יודורה המקורית.

 

יודורה ולטי, (1909 - 2001) מחברת סיפורים קצרים ונובלות ממיסיסיפי, דרום ארצות הברית, כתבה על גברים ונשים בדרום והשינויים שחלו בחייהם. ולטי, כסופרים אחרים בני דורה - וויליאם פוקנר, טנסי וויליאמס ואחרים, שימשה דמות מפתח בתחייתה של הספרות הדרומית בשנות השלושים-חמישים של המאה הקודמת, והפיכתה לדומיננטית בספרות האמריקאית. יש אומרים שהיתה ראויה לפרס נובל בספרות. הסיפור שהרשים את דורנר נכלל בקובץ הסיפורים הראשון שהוציאה,  "A Curtain of Green", משנת 1941. קראי אותו כאן.

___________________________________________

הכתבה פורסמה בעיתון האלקטרוני "זמן אשה". להשגת מנוי שבועי:

www.zmanisha.co.il

 

 

  שילחי לנו תגובה                                         שילחי את המאמר לחברה

________________________________________