שירה והעצמה נשית

מאת: רינת כרובי

 

עוד על נשים:

חלק א': אטלנטיס והאלה הקדומה

חלק ב': מה אנחנו מעצימים?

חלק ג': העצמה מינית-אנרגטית (א)

 

פרס נובל לפרופ' עדה יונת

לזכר אניטה רודיק

הילולה ד'שרה אימנו

סדר נשים

סיפורה של פלורה

משכילות יותר, עובדות יותר ומרוויחות פחות

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

מזה עידנים רבים קולה של האישה אסור היה ואפילו לא ראוי היה שישמע. החל בדברים שברצונה להגיד, וכלה בשירה אותה רצתה ללחוש, לחגוג או לצעוק. הפסוק "קול באישה ערווה" מסמן את ההבנה הקדומה לגבי כוח קולה של האישה. קביעה זו הופנמה עמוק בזהותינו היהודית והשפיעה על המחשבה ועל גיבוש התפיסה כי נשים הינן פתייניות ומסוכנות ביותר, ועל כן יש לוודא כי קולן לא יישמע. התנהלות גברית ודתית זו הצליחו להשפיע עלינו הנשים בצורה כה עמוקה עד כי בעצמינו לא זכרנו מה רצינו להגיד, ואיך אנחנו רוצות להגיד את זה.

 

לא נפסיק לשיר

החדשות הטובות הן כי הדבר הולך ומשתנה לאיטו בעשורים האחרונים בקצב מואץ. החדשות העוד יותר טובות הן שעתה אנחנו יכולות עתה ללחום בעוז על זכותנו להשמיע את קולנו ושהדבר, שלא כמו מלחמות אחרות, יעשה לנו ולעולם רק טוב!!

 

ניצניה של שירה משחררת, שקיבלה את מקומה ככזו בהיסטוריה אנחנו יכולות למצוא אצל הנשים הכושיות, שחיו בארצות הברית במאה העשרים והיו  שרות את שירי הגוספל בכנסיות. היו אלו שירי תפילה לאל, שיביא לשחרור העבדים ולביטול העבדות. שירת הגוספל, שקיבלה לכאורה רשות להיות, מאחר והיתה מעוגנת במקום ראוי, אך היא התפרצה הרבה מעבר לגבולותיה, והציבה את הזמרות המדהימות ואת שירתן יוצאת הדופן, הנובעת ממעמקי הכאב, הלב וכח הרצון, בשורה אחת עם הזמרות הידועות של אותה תקופה.

 

ואז הגיעה מדונה

אך אנו רוצות יותר מכך, אנו רוצות שחרור אמיתי ועוצמה אמיתית. ואז הגיעה מדונה.

מדונה הראתה לעולם, איך אפשר באמצעות חופש פנימי בלתי מוגבל, להרשות לקול שרוצה לצאת החוצה (ואינו חייב להיות מהקולות הגדולים שפגשנו) לצאת ולשאת עימו אמירה נחרצת, בשורה שכבשה את העולם. פשוטו כמשמעו. מדונה, בזכות יצירתה המוזיקלית, היא אחת הנשים המשפיעות ובעלות הכוח הרב ביותר של המאה האחרונה.

 

ולכן נרצה לשנות את הפסוק הקדום ל- "קולה של אישה עוצמתה"

 

להתחבר לקול להתחבר לרוח

החיבור לקול שלנו הוא חיבור לפנימיות עמוקה ביותר, לפנימיות הראשונית והבסיסית. שנים של שתיקה הדחיקו את תפקידו של הקול ככלי מרפא וטרנספורמטיבי ממדרגה ראשונה, וכך הודחקו גם חלקים גדולים באישיותינו השלמה.

 

על פי הרפואה ההודית מחולק גופנו לשבעה מרכזי אנרגיות (צ'קרות). הצ'קרה החמישית הממוקמת בגרון מסמלת את התקשורת שלנו כמו גם הביטוי והיצירה. מטפלי גוף רבים מעידים כי בקרב אנשים שיש להם קושי לבטא את פנימיותם בקול, מצטבר מתח רב המעודד התקשות באזור הגרון-צוואר. לא פעם כאשר הצוואר נתפס, הגרון כואב או האזור מרגיש עמוס במיוחד יש לשאול את עצמנו - מה מבקש לצאת החוצה ונחסם? מכיוון שסביר להניח שזה "מתיישב" שם. 

 

כיום קיימות אינספור הזדמנויות להפסיק להחביא את הקול ולהתחיל לשיר. זה לא חייבת להיות מקהלה או להקה, גם לא על מנת לפתח קריירה, אלא על מנת להשלים את חלקי הפאזל של הווייתנו. קודם כל נתחיל לפתוח את הפה ולשיר.  לשיר במקלחת, לשיר בזמן הנהיגה באוטו, לשיר בבוקר ולפני השינה. לשיר בדרך לחופשה בבתי מלון, לשיר בדרך לעבודה. אין זה משנה אם אנחנו שרות יפה או לא. עיקר החשיבות היא בהשמעת קולנו בחלל האוויר (מחוץ לראש שלנו), כבר נרגיש התחלה של הקלה, שחרור ושמחה.

 

את החיבור בין קולנו לבין העוצמה הפנימית שלנו נוכל לעשות מהצד של השירה או מהצד הטיפולי. מורים, מדריכים ומטפלים באמצעות הקול ישנם בנמצא בין אם תבקשו לשיר ובין אם תבקשו לרדת לחקר קולכם, מאין הוא בוקע ומה הוא מבקש לבטא. תוכלו למצוא גם מטפלים שהפכו להיות מורים לפיתוח קול ומורים לפיתוח קול שהפכו להיות מטפלים בקול.

נוכל לראות כי הדגשים במקרים אלו יהיו –

  • חיבורים אורגניים בין נשימה/תנועה וקול

  • חשיפת המוזיקליות הטבעית והדחף לתת ביטוי מוזיקלי לתכני הגוף והנפש

  • לימוד והבנת חוקי טבע מוזיקליים, הבאים לידי ביטוי יומיומי בגוף, בנפש, בתקשורת האישית והבינאישית.

  • למידה של מקצבים שונים ועתיקים ושירי ריפוי מתרבויות עתיקות

  • אלתור

 

העבודה עם הקול היא המגשרת בין הגוף למיינד, תוך עבודה עם חללי התהודה בגופינו, עם הנשימה, עם תמיכת הגוף וחשיבה חיובית לגבינו ולגבי הסובב אותנו. התהליך בו אנו שרות/צועקות/ ומעניקות קול לחוויותינו הפנימיות, עוזר לנו להנכיח אותם, לעבד אותם ולעבוד איתם, ותוך כדי כך להביא מרפא לנפשינו ולהתעצם.

כל אלו ועוד יעניקו ויאפשרו תהליכי ניקוי רגשות עמוקים וחיבורים עוצמתיים אל כוח הבריאה הנשי שבנו.

 

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה

 
 

_________________________________________