הטובים לטייס - הטובות לשתיקה?

מערכת "הדרך למעלה" ונעמי שוורץ

 

 

יותר משבעה אחוזים מכל הצוערות באקדמיה של חיל האוויר האמריקני אמרו כי היו קורבנות לאונס או לניסיון לאונס בבית הספר לטייס. כך עולה מדו"ח המפקח הכללי במשרד ההגנה האמריקני, שפורסם ברחבי העולם ע"י סוכנויות הידיעות, באוגוסט 2003.

הסקר, שנערך במאי 2003 בקרב 579 צוערות, נעשה לאחר שבתחילת השנה, האשימו מספר צוערות את בית הספר לטיס בניסיון להשתיק או לטייח את התופעה הדו"ח פורסם ע"י רשת ה- NBC והופיע באתר האינטרנט שלה.

 

109 נשים, המהוות 18.8% מהצוערות, אמרו כי היו קורבנות להתקפה מינית אחת לפחות. מספר זה כולל תלונות על אונס, ועל תקיפות מיניות חמורות אחרות. רק 33 צוהרות מתוך 177 שהותקפו מינית דיווחו לשלטונות, משום שהמותקפות חששו מתגובה מצד הנהלת בית-הספר או חבריהם ללימודים.

 

קרוב ל- 70% מהצוערות (398 נשים) אמרו כי סבלו מהטרדה מינית מסוג זה או אחר, בעיקר מצד חבריהם לספסל הלימודים, פירחי טייס אחרים.  הטרדה זו כוללת סיפור בדיחות בעלות גוון מיני, השמעת הערות והתגרויות.

עוד מוסר הדו"ח כי 35% (204 נשים) אמרו כי ההטרדה הייתה בצורת קירבה מוגזמת בעת התכופפות, צביטות, נגיעות לא רצויות או מגע גופני מסוג אחר.

 

להלן כתבתה של נעמי שוורץ בנושא זה:

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 

שרון פולילוב סיימה את לימודיה בהצטיינות יתרה והתקבלה לאקדמיה של חיל האוויר האמריקאי כפרח טייס ב1999. הישגיה וההערכה הרבה להם זכתה, לא הגנו עליה מפני אונס אכזרי והיא עזבה בשברון לב את האקדמיה כעבור 6 חודשים.

 

עד מהרה הסתבר לשרון כי אינה היחידה, הסיפורים החלו מגיעים אליה טיפין טיפין: אונס, מין בכפייה והטרדה מינית הינם עניין שבשיגרה בחיל האוויר האמריקאי אך קשר של שתיקה אינו מאפשר להביא את הפושעים לדין. הנשים חוששות לקריירה שלהן, ל"שמן הטוב" מעדיפות להסתיר את הפשע ולהתמודד עימו בכוחות עצמן.

למרות המעורבות הרבה של נשים , 18% מכלל פרחי הטייס הן נשים, הרי שהמסורת והתרבות באקדמיה מושתתים על קודים גבריים שאינם מאפשרים לנשים אקלים נוח להתלונן נגד עמיתים או מפקדים.

 

שרון פולילוב עזבה את האקדמיה ואילו האנס משתתף כיום כיועץ בקו חם מטעם האקדמיה לטיפול במקרי אונס!!!

האקדמיה עצמה פרסמה כי 56 מקרי אונס נחקרו ב- 10 השנים האחרונות אך רק פרח טייס אחד נשפט וסולק מבית הספר.

 

מוסדות האקדמיה לא ניסו לפתור את הבעייה עד כה: מספרת ג'סיקה ברקלי אשר סולקה בשל חוסר התאמה: נאנסתי ודיווחתי על האונס, אובחנה אצלי הפרעה פסיכולוגית, בעטיה של הפגיעה אך האנס לא נענש ואילו אני סולקתי ונאמר לי לפנות לקבוצת תמיכה...

המוסד הזה הוא שוביניסטי, מועדון גברים אקסלוסיבי שאינו מעוניין בהשתתפות נשיית מחשש לאובדן היוקרה, היא מוסיפה במרירות.

במקרים רבים מתרחש האונס לאחר מסיבות בהן נוהגים להשתכר והמתלוננות חוששות לדווח על כך, קצינה שנאנסה כשהיתה בגילופין נענשה, האם העונש על שכרות הוא אונס? היא שואלת במרירות?

מספרן העולה של הנשים בחייל והשמועות הרבות הביאו ללחץ פוליטי של הקונגרס ומפקד החייל הבטיח לחקור את המקרים בעבר ואת כשלון המערכת. מסקנות ראשונות כבר פורסמו: פתיחת קו חם אנונימי, מגורים מרוחקים של גברים ונשים ויועצים שיטו אוזן קשבת לתלונות.

 

שינוי הקודים התרבותיים חייב לעמוד במרכזה של תוכנית ההבראה אומר דובר חיל האוויר ג'יימס רוש. שינוי באווירה המעודדת התנהגות שוביניסטית ותוקפנית המותירה את הנשים בעמדת נחיתות, בושה ושוק.

 

אמה של שרון פולילוב, קצינה בחיל האוויר בעצמה היא שעודדה את בתה להגיש תלונה נגד האנס. בתי היתה מוכנה להקריב את חייה למען ארה"ב אך לא כבודה כאשה, לא ציפינו לכך שעמית ינצל את פגיעותה כאשה ויאנוס אותה ועל כך עליו להענש היא מוסיפה.

________________

מתוך הניו יורק טיימס

  בואי לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון
________________________________________________________