מותק

  

  סיפור מאת שֶז

 

 

יום האישה הבינלאומי - סקירת מצב

אנה אנו באות? - מחשבות על הים האישה הבינ"ל

ימין ושמאל משני צדי המדרס

אובדן כושר עבודה

עוד על צרכנות

תנובה והפקקים

 

מי מרגיז אותך?

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

 

 

 

תל אביב. זה המקום של הלא מוכרים. זה המקום של הלא  שייכים. זה זלמן שושי קורא-קוראת לי ברחוב: "מותק". מותק. זה מותק הולכת ברחוב. זה מותק הולכת לטייל בדיזנגוף ורואה אנשים יושבים בבתי קפה. מותק הולכת משם. מותק הולכת לשנקין. מותק רואה אנשים שותים קפה. מותק רואה - הנה עוד מותקים הולכים ברחוב, הם לא רואים המותקיםשגם היא המותק - מותק. מותק יורדת לים. אופנועים דוהרים דורסים לה את הכלב. מותק נפצעת. מותק בוכה. מותק בוכה  עוד קצת. מותק בוכה עוד הרבה. למה  אין חוקים בעיר הזאת. למה כל אחד גבר בעיר הזאת. מותק מחליטה שלא תלך יותר לים.

 

מותק ברוגז. מותק יושבת בבית. מותק תשב בבית עד שתזדקן. מותק לא רבה עם אף אחד. מותק משלמת את המסים בזמן. בלילה מותק שומעת צעקות. מותק מציצה מבעד לתריסים. זה ברחוב טרומפלדור, על שם הגיבור שמת בעד ארצנו, בבית הזונות, הזונות והסרסור רבים. אם יהיה יותר מדי רעש מותק תקרא למשטרה.

אבל מותק אף פעם לא קוראת.

 

בבוקר מותק יורדת במדרגות נכנסת ברטוב של הערבי הטוב ששוטף את המדרגות. מותק מבקשת יפה סליחה. מותק משתדלת לא לדרוך ברטוב. מותק הולכת ברחוב. מותק לא מסתכלת על האיש שמחטט באשפה. מותק חזקה. היום מותק לא תבכה.

בערב מותק תלך ליד האופרה סתם לטייל מותק תראה אנשים בשרשראות נוצצים בגדים כל כך יפים נכנסים. מותק אף פעם לא היתה באופרה. מותק אף פעם לא תהיה.

 

מותק הולכת ברחוב מהורהרת. כל הכבישים רצים והמכוניות שועטות. היום לא נורא לח.

היום לא נורא חם. מחר יהיה, אומר החזאי. מותק תלך לגינה ציבורית. היא תפרוש סדין ותשתרע עליו לאט לאט. היא תקרא ספר שהחליפה בספריה. בשבוע הבא היא הולכת לערב ספרותי לקרוא שירים. היא תתרומם לישיבה לאט לאט, היא תקום, היא תנער את הסדין, היא תקפל אותו, היא תדביק פתק צהוב בתוך הספר כדי לא להשאיר סימן של קיפול. היא תלך לאט לאט, תצא מהגינה הציבורית. היא תעבור ליד זקנים שאנשים מארץ רחוקה באו לכאן כדי לטפל בהם. מותק יודעת שלאנשים האלה קוראים "זרים".

 

גם מותק זרה. היא הולכת בעיר הגדולה לאט לאט. היא נזהרת לא להידרס.

 

הסיפור "מותק", בקולה של הכותבת, היווה פס-קול לריקוד של רנה שיינפלד בהופעתה "מותק paloma", ראה אור במוסף לספרות בידיעות אחרונות והוא אחד מהסיפורים בספרה החדש של שז, "מאולפת", שיראה אור בקרוב.

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                            מעניין? שילחי לחברה

   

___________________________________________