תשוקה אובססיבית: המכורים לסקס

מאת: מערכת "הדרך למעלה"

 

עוד ב"הדרך למעלה:

עוד על פסיכולוגיה

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

האם את מכורה למשהו? לקניות? לסיגריות? לסקס?

התמכרות, בהגדרתה הכללית, יכולה להיות בריאה או לא בריאה,  או יכולה להכיל שילוב בין השניים. אם את חשה התלהבות מתחביב חדש, מרגישה מחויבת לו ורוצה לבלות כמה שיותר זמן בעשייתו, הדבר יכול להוות מקור ללמידה, יצירתיות וביטוי עצמי. עם זאת, אומר אתר טכנולוגיות המידע הממשלתי : קיימים מצבי התמכרות פתולוגיים, בהם האיזון מופר והתוצאות השליליות של ההתמכרות עולות בהרבה על התוצאות החיוביות, מה שמוביל להפרעה משמעותית ביכולת של הפרט לתפקד בחיי היומיום.

 

 מזווית קלינית, שורשי התמכרויות אלה נעוצים בהתפתחותו של האדם וקשורים בחסכים או בקונפליקטים משמעותיים. התמכרויות יכולות לשמש כניסיון לשלוט בדיכאון או חרדה ויכולות להעיד על תחושת חוסר בטחון עמוקה או ריקנות פנימית. התמכרות פתולוגית יכולה להיות לחפץ, לאדם או לפעילות מסוימת.

 

התמכרות בכלל והתמכרות מינית בפרט, הוא דבר שלעיתים קשה להצביע עליו, מזהירים מומחי האתר "עצת נפש". הם מפרטים מספר סיבות לכך:

 

1. הבושה והסודיות הגדולה שמסביב לנושא, המונעים מן המכור ומשפחתו את היכולת לחפש עזרה. הסטיגמה החברתית והסלידה ממיניות לא ראויה הם מניעים נוספים למכור ולסובבים להסתיר את בעייתו.

 

2. חוסר השימוש בחומר או בסם ממכר כלשהו בניגוד למשל למכור לסמים וכד'.

 

3. הצורך האדיר של המכור לשכנע את עצמו "שהכל בסדר" על מנת לדכא את הכאב והבושה שלו שמסביב למחלתו.

 

4. עצם מהות הבעיה, שהיא בעיקר בעיה ששוכנת בנפשו ומוחו של האדם, ולעיתים אינו מתבטא דווקא בפעילות מינית מסוימת ומוגדרת.

 

 כשאדם מכור למשהו (מין, או כל תחום אחר), ניתן לזהות את ההתמכרות, על פי מספר מאפיינים בולטים החוזרים על עצמם ללא קשר למושא ההתמכרות:

 

 1. הזנחה של מרכיבים חשובים בחייו של האדם בעקבות ההתנהגות.

2. שיבוש במערכות יחסים משמעותיות של האדם בעקבות ההתנהגות.

3. כעס ואכזבה מצד האנשים הקרובים לאדם בשל התנהגות זו.

4. תגובה מתגוננת, או מבוהלת כאשר נשמעת ביקורת על ההתנהגות.

5. תחושת אשמה וחרדה סביב ההתנהגות.

6. חוסר יכולת להפחית במינון של ההתנהגות המדוברת וצורך מתמיד להעלות את מינון ההתנהגות על מנת להגיע לתחושת הנאה זהה בכל פעם.

7. שימוש בהתנהגות על מנת לברוח מהמציאות.

8. תגובות של נסיגה פיזית ורגשית (withdrawal) כאשר נעשה ניסיון להפסיק את ההתנהגות

 

כאשר מתבוננים על שמונת הסעיפים המופיעים למעלה ניתן לראות כי כל התמכרות שהיא (לסמים, לאוכל, למין, להימורים וכו') יכולה להביא לאותן התוצאות.

 

השלבים המוקדמים של ההפרעה מתבטאים בהזנחת לקיחת חלק בפעילות הרגילה של החיים, קידום אישי, קשרים חברתיים, יחסים אינטימיים, וכו'. בשלבים מתקדמים יותר של ההפרעה היא עלולה להביא את המכור לאיבוד מקום עבודה, הרס התא המשפחתי, הדבקות במחלות המועברות במגע מיני, והסתבכות בפלילים.

 

התמכרות מינית אינה מזוהה דווקא עם פעילות מינית מסוימת, אלא על ידי ההרגשות וסוג "הפולחן" של המכור שמסביב להתנהגותו המינית וריגושים מיניים. חשוב להבין שאדם מכור הוא אדם שמשתמש בגירויים מיניים על מנת לתת לעצמו תחושה של כוח, כלי עזר להתמודד עם דיכאון או שעמום, מפלט מתחושה של חוסר שייכות לסביבה, וכו'. המכור חיי בעולם דמיוני שלו, ועבורו המשמעות למיניות היא לגמרי שונה ממיניות "בריאה" שהיא ביטוי של קשר רגשי ואינטימי בין בני זוג.

במקרים רבים חלק דומיננטי מפעילותו המינית של המכור אינה שייכת כלל לבן או בת זוג, אלא לעיסוק סודי ומבודד בשקיעה בגירויים מיניים.

 

ממחקרים שנעשו בארהב, מדווחת חגית רוזנס ב-YNET,   נמצא ששלושה עד חמישה אחוז מהאמריקאים הבוגרים סובלים מהתמכרות לסקס, ברוב המקרים כתוצאה מהתעללות בתקופת הילדות.

"התמכרות לסקס הפכה להיות בעיה חברתית אמיתית, סיכמו באי הכנס השנתי של אגודת הפסיכולוגים האמריקנית, שהתקיים בתחילת חודש אוגוסט (2003). על-פי מחקרים חדשים, כשלושה עד חמישה אחוזים מהבוגרים האמריקנים מכורים לסקס.

 

"לא מדובר בפדופילים או בסוטים", מסביר הפסיכולוג אלי קולמן, מנהל התוכנית למיניות בביה"ס לרפואה באוניברסיטת מינסוטה במיניאפוליס, "אלא באנשים, סטרייטים או הומוסקסואלים, בעלי פנטזיות מיניות חזקות, שחוזרות על עצמן ומניעות אותם. האנשים האלה מבצעים פעולות מיניות קומפולסיביות, שמסבכות אותם, ובדרך כלל מתביישים בכך שאינם יכולים לשלוט בעצמם".

 

"אי-אפשר להשוות התמכרות לסקס להתמכרות לאלכוהול או לסמים, מאחר שמין ואהבה הם דברים טבעיים. כשמטפלים באדם שמכור למין לא מבקשים לגמול אותו לחלוטין או להופכו לנזיר, אלא לגלות בעצמו יכולת לשמור על קשר זוגי נורמלי ולתעל את המין לכיוונים חיוביים ופחות בעייתיים.

 

"ברוב המקרים המכורים לסקס סבלו מהתעללות מינית, מילולית או פיזית כילדים, וייתכן שההתעללות זו שינתה את התפקוד המוחי שלהם וגרמה להם להפרעה. ברוב המקרים לא ניתן להיגמל מההתמכרות ללא עזרה טיפולית".

 

הסימפטומים המצביעים על כך שאנשים מכורים לסקס, על-פי פרופ' קולמן, הם: חיפוש מתמיד אחר פרטנרים חדשים; שימוש לא נשלט בחומרים ארוטיים והשקעת כספים רבים בנושא; הסתרה ואגירה של חומרים פורנוגרפיים; שימוש מוגזם באינטרנט לגירוי מיני ולמציאת פרטנרים, עד כדי כך שזה מפריע למהלך החיים הרגיל; דרישת בלתי פוסקת למין במסגרת מערכת יחסים; שימוש בכוח אוב מניפולציות להשגת מין.

 

מכורים לסקס רבים נוטלים תרופות נוגדות דיכאון, כמו פרוזאק, שמעלות את רמות הסרוטונין במוח. התרופות האלה נוטות לדכא את הליבידו ואת היכולת להגיע לאורגזמה.

 

במסגרת הכנס דנו לא מעט גם בהשפעת האינטרנט על ההתמכרות למין, ואף פורסמו תוצאותיו של מחקר ראשון מסוגו שעסק בסקס באינטרנט. "לאינטנרט יש השפעה חיובית מאוד על הבריאות המינית", אמר דר' אל קופר, מחבר המחקר. "אבל באותה מידה הוא מסוגל לגרום נזק רב".

 

המחקר של קופר בחן את ההתנהגות המינית של גברים ונשים באינטרנט, והמסקנות שלו מציגות דפוסים שונים מאוד של שני המינים. בעוד הנשים נהנות לשוחח ולפלרטט בחדרי צ'ט, גברים מחפשים חומרים ארוטיים ורואים בכך כיף בלתי מזיק. הבעיה היא שהנשים שלהם תופסות זאת כבגידה, ושם מתחילות הצרות.

 

האינטרנט מספק את כל מה שהמכור למין מחפש: אפשרות לקרוא חומרים ארוטיים, לצפות בתמונות פורנוגרפיות, לבצע שיחות ארוטיות עם אנשים ועוד, והכל נגיש ופשוט מאוד. מאחר שההתמכרות לסקס היא פרוגרסיבית, כלומר: ההתנהגות הופכת להיות יותר תכופה ואינטנסיבית, האינטרנט גורם להידרדרות מהירה מאוד במצבם. לא פלא שהסקס באינטרנט נחשב ל"קוקאין" של המכורים.

 

היום, מסביר קולמן, מכורים לסקס, הטרוסקסואלים ברובם, פונים לעזרה יותר מאי-פעם. הוא אומר שגם נשים סובלות מההפרעה, "אבל הן לא מודות בכך". גם הומוסקסואלים רבים סובלים מההפרעה הזו.

 

מחקרים ראשוניים, שבמסגרתם בוצעו סריקות מוחיות, הצביעו על הבדלים אפשריים בין מוחות של בוגרים מכורים לסקס לבין אנשים נורמלים, אומר הפסיכולוג מייקל מיינר מאוניברסיטת מינסוטה. עם זאת, הוא מסביר, עדיין דרושים מחקרים מעמיקים יותר כדי להוכיח שהבדלים אלה אכן קיימים.

 

על פי עדויות מומחים, המכורים כמעט תמיד נזקקים לטיפול נפשי. "נרקומנים של סקס" רבים הם אנשים  מצליחים מאוד מבחינה מקצועית, אבל הם מסתבכים בתחומים אחרים - עם האישה, עם החוק. ניתן לשפר את בעייתם באמצעות טיפול התנהגותי קוגניטיבי, שמלמד אותם כיצד להימנע ממצבים שעלולים לגרום להם צרות. רובם נגמלים בסופו של דבר.

 

קבוצת תמיכה למכורים למין

_______________________

 

______________________________________________