כתיבת ביוגרפיה - להעצמה אישית

 מאת מרים דובי-חזן

 

חזרה למדור הצרכנות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הערה חשובה: הדעות המובעות במדור זה מטעם הגולשות הן על דעתן בלבד ואין בפירסום החומרים כדי הבעת דעה של מערכת האתר

מניסיוני האישי כמוציאה לאור של מאות ספרי ביוגרפיה אין מסר חזק יותר להעצמה נשית מאשר סיפור חייהן של נשים. דרך סיפורה האישי של כל אישה אפשר ללמוד על בניית הארץ, מסירותן, מעשי גבורתן וההקרבה העצמית שלהן.    

 

דמותה של אנה פרנק כנערה מתבגרת משמשת לי מאז ומתמיד סמל של תיעודנית למופת. רק לפני מספר שנים נודע לי שנולדתי במחבוא באמסטרדם באותו יום שהיא מתה בברגן בלזן.

הרצון לתעד התעצם אצלי אחרי עלייתי ארצה. בקיבוץ דגניה א' בו עשיתי את צעדיי הראשונים בארץ, פגשתי את דינה ברהון, אחת ממייסדי הקיבוץ, אישה דגולה, שהפכה להיות המנטור שלי. תיאוריה המרתקים של דינה על הפרחת השממה בעמק הירדן והקמת מסגרת קיבוצית של חיים בצוותא, קרבו אותי אל החזון הציוני של הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. דרכה קבלו שיריה של רחל המשוררת משנה תוקף ועוצמה.

הרצון לתעד נשאר חבוי בקרבי במשך שלושים שנה של עבודה בקליטת ועלייה, אחריות על תעסוקה מוגנת של עיוורים בארץ, וכן כמנהלת מחלקה בויצו העולמית.

 

בגיל 48, אחרי שנים של עבודה מאומצת  חזרתי לספסל הלימודים באוניברסיטה, הפעם עם מטרה ברורה להיות עיתונאית ולעסוק בתיעוד.

אחרי מספר שנים ככתבת של 'פוקס ניוס', רדיו ומקומונים, החלטתי : "מהיום והלאה אני עוסקת אך ורק בתיעוד". מאז ראיינתי וכתבתי כ-500 ספרים.

 

חלק גדול מהספרים, שהם סיפורי נשים, עוסקים בשואה, בעלייה לארץ על כל קשייה ובחיים בקהילות השונות ברחבי העולם. העלאת הזיכרונות  מהולה בנוסטלגיה מחד גיסא לעברן הקשה ומאידך בתקוה שהדורות הבאים יזכו לחיים קלים יותר. גיל המספרות הוא מעל גיל שישים ומעלה. בין הנשים בולט סיפוריהן של שושנה ששרדה את הג'ונגל בבורמה בתור ילדה קטנה, מרים שחיה בבור בתקופת השואה בפולין במשך שנתיים עם אמה וכבר לא יכלה ללכת בסוף המלחמה, רחל מפרס שחיתנו אותה בגיל 12 ורצתה שבנותיה ידעו מה קרה באמת בינה לבין בעלה. אודטה מטוניס שגדלה אצל אמא מאמצת ורחלי הדחויה שלמרות הכל הקימה משפחה ולמדה להכיר את כוחותיה כאישה גרושה. כולן גיבורות, כולן ספגו את מעמדן הנחות של הנשים במאה ה-20 . יחד עם זאת הן עמודי התווך של משפחותיהן אשר דאגו לגידול וחינוך ילדיהן וותרו על עצמאותן, על הקריירה והגשמה אישית.

 

על הויתור הכואב הזה מספרות הנשים בספריהן במטרה להעביר אותו כמסר לדור הבא. זהו רק אחד המסרים שבספרי הביוגרפיות של הנשים.  הפקולטות ללימודי נשים באוניברסיטאות רבות בעולם מכירות בערך הרב בביוגרפיות האלה והן משמשות כמקורות למחקרים רבים בתחומי ההיסטוריה, הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה כלכלה והפולקלור.

הספר הוא עוגן חשוב מאוד לכל אישה ואישה. מלבד הסיפור האישי של חייה יש בכל ספר מגוון רב של מסרים חברתיים, חינוכיים, עליהם נשענת תרבות המאה העשרים ואחד.

 

מרים דובי-חזן

מנהלת חברת דוקוסטורי

www.docostory.com

miriam@docostory.com

0522683940

097419471

 

 

                                                                מעניין? שילחי לחברה

   

_____________________________________________