משמורת ילדים

  

מאת: עו"ד אברהם אלטלף, עו"ד ומגשר, מומחה בתחום הדין האישי

 

עוד יעוץ משפטי:
יחסי ממון

זכויות אישה בפנסיה של בעלה

הברחת נכסים ע"י בן זוג

מי משלם על הוצאות ארוח?

מירוץ הסמכויות

אלימות במשפחה - איך להגן על עצמך

ידועים בציבור

מורה נבוכים להוצאות לפועל ולעיקולים

ערבות - לחשוב לפני שחותמים

תביעות קטנות

חוזים בתוך המשפחה

הסכמי ממון

בדיקת אבהות - מה גובר על מה?
הכתובה - קוים לדמותה
סוציאליזם בסוציאליות - חלוקת זכויות בין גרושים

הכתבות בנושאי עבודה:

הגבלת העיסוק? לא תמיד חוקית!

 

זכויות של נשים בהריון

זכויות החד-הוריות

זכויותיך בעבודה - חגים וחופשות

זכויות של נשים הרות

מילון לגרושה המתחילה

חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה

אחד הנושאים המרכזיים בהסכמי גירושין בין בני זוג, שיש להם ילדים משותפים, הינו שאלת המשמורת על הילדים. העיקרון הבסיסי שעומד בכל הנושאים הקשורים לילדים, במסגרת הסדרי גירושין שבין ההורים, הוא טובת הילדים. לפני שבוחנים מה טוב להורים או מה מתאים להם במסגרת הסדרי הגירושין הכוללים שלהם, יש לבחון את טובת הילדים ועל פיה לקבוע הסדרים הקשורים למשמורת עליהם ולמגוריהם.

 

ראשית יש להדגיש ששאלת המשמורת רלוונטית, מבחינה משפטית לילדים המוגדרים בחוק כקטינים, כלומר עד גיל 18. אצל ילדים, החל מגיל ההתבגרות, קיימת בהחלט נטייה להתחשב בדעתם, רצונם וצרכיהם ביחס לשאלת המשמורת וקביעת מקום המגורים שלהם. בעניין זה יש להבדיל בין שני מושגים, שונים שלעיתים נוצר בלבול ביניהם. האחד הוא  הזכות המשפטית הנובעת מעצם טבעה של ההורות על הילדים, והיא נקראת האפוטרופסות של ההורים על הילדים. האפוטרופסות הינה זכות טבעית של הורה על ילדו ואין היא קשורה כלל וכלל למקום בו הילד גדל, וכמובן כל עוד היא לא נשללה מההורה, במקרים קיצוניים וחריגים במיוחד. המושג השני הוא המשמורת והוא מגדיר למעשה את השאלה היכן הילד מתגורר, או היכן מצוי מרכז חייו של הילד. ישנם שני סוגים של משמורת. האחד, בו אחד ההורים הוא ההורה המשמורן, שבביתו מתגוררים הילדים בדרך קבע, וההורה השני נהנה מהסדרי ריאה, המגדירים את השעות שבהן הוא נמצא עם הילדים. הסוג השני של הסדרי המשמורת נקראה משמורת משותפת. בהסדר כזה יש לילדים למעשה שני בתים והם נמצאים בכל אחד מהם כמחצית השבוע.

 

להלן נרחיב את הדיבור על כל אחד מההסדרים הללו.

 

הסדר של משמורת והסדרי ראיה:

כאמור זהו הסדר שבו הילדים מתגוררים בבית אחד מההורים, וההורה השני זכאי להסדרי ראיה עם הילדים. הסדר כזה הינו הסדר רווח, בדרך כלל, במקרים של ילדים קטנים מאוד, או כאשר ההורים גרים במרחק גדול זה מזו. כמו כן, בהרבה מקרים האם היא ההורה המשמורן והאב הוא זה שזכאי להסדרי הראיה עם הילדים. מטרתם של הסדרי הראיה  ליצור קשר יציב ורציף, של ההורה שאינו המשמורן, עם הילדים, ולאפשר לו להיות הורה, נוכח ומשמעותי, בחייהם. הסדרי הראיה, במיוחד כאשר הילדים מעל גיל 3-4, מסדירם גם לינה של הילדים אצל ההורה שאינו ההורה המשמורן, לפחות לילה אחד, ולעיתים יותר במהלך השבוע וכן בכל סוף שבוע שני. ההורה שאינו המשמורן לוקח את הילדים, מביתם או ממקום הלימודים שלהם, ומחזיר אותם, בתום הזמן המוקצב להסדרי הראיה, לביתם או ישירות למקום הלימודים שלהם. גם בחגים ובחופשות נעשית חלוקה כזו של ימי החג בהם הילדים נמצאים עם כל אחד מההורים.

 

הסדר של משמורת משותפת:

בהסדר של משמורת משותפת, כאמור ההורים דואגים לילדים למקום מגורים ראוי והולם בביתו של כל אחד מהם והילדים נמצאים בכל אחד מהבתים מחצית מימות השבוע (ברצף או לסירוגין), כאשר סופי שבוע, חגים וחופשות מתחלקים בין ההורים לסירוגין. למעשה ההבדל בין הסדר של הורה משמורן אחד, למשמורת משותפת בא לידי ביטוי בימי השבוע הרגילים, שכן בד"כ בהסדרים הם יש רק הורה משמורן אחד, נעשית חלוקה קבועה של סופי השבוע וימי חופשה וחג. למשמורת משותפת יש שני תנאים בסיסיים. האחד הוא עצם האפשרות לכל אחד מההורים להעניק לילדים מקום מגורים מסודר, ראוי וטוב במשך הזמן שבו הם מתגוררים איתו. התנאי השני הוא קרבה פיזית של מקומות המגורים של ההורים, הן לבית של הורה השני והן למוסדות החינוך בהם לומדים הילדים, לתנועות הנוער ולחברים, שכן המטרה היא לאפשר לילדים לשמור על מסגרת חיים קבועה ויציבה.

 

חשוב לציין שבעבר הייתה קיימת בפסיקת בתי המשפט מגמה, קבועה וגורפת, לקבוע שילדים בגין צעיר מאוד יהיו תמיד במשמורתה של האם ולא במשמורת האב. קביעה זו נקראה "חזקת הגיל הרך". עם השנים והתפתחות החיים, חזקה זו התערערה וכיום קיימות המלצות לסטות ממנה ולקבוע באופן נקודתי את המשמורת, בהתאם להורים הספציפיים ולצרכי הילדים הספציפיים, וכיום ניתן לאומר כי חזקה זו כבר אינה שלטת ואינה חד משמעית, גם לגבי ילדים קטנים.

 

*האמור לעיל הינו בבחינת מידע כללי ואינו בא במקום התייעצות ספציפית עם מומחה מקצועי, ביחס לכל מקרה ומקרה.

 

הכותב הינו עו"ד, מומחה בתחום המעמד האישי ושותף במשרד עורכי הדין אלטלף. www.altalef.co.il

 

  אלטלף - משרד עורכי דין ונוטריון

מגדלי התאומים 2 - ז'בוטינסקי 35 רמת גן, טל: 03-6134466

avi@altalef.co.il

 

 

 מה דעתך?תגובות: כיתבי למערכת האתר           מעניין? שילחי לחברה

   

________________________________________