אלימות במשפחה - כיצד להגן על עצמך

  

 מאת: עו"ד שרון פרילינג, עו"ד חיה זינגר, ארגון "משפחה ומשפט"

 

 

עוד יעוץ משפטי:
ידועים בציבור

מורה נבוכים להוצאות לפועל ולעיקולים

ערבות - לחשוב לפני שחותמים

תביעות קטנות

חוזים בתוך המשפחה

הסכמי ממון

בדיקת אבהות - מה גובר על מה?
הכתובה - קוים לדמותה
סוציאליזם בסוציאליות - חלוקת זכויות בין גרושים
קלטות לוהטות - כדאי או לא כדאי במשפט גירושין?
של מי אתה, ילד? על ילדי הפרייה

 מלאכותית
משמורת משותפת - חרב פיפיות?
מעמד אשת עסקים מתגרשת 

בחלוקת  רכוש
בעל אלים - מה עושים

 סיפורה של סמדר

הכתבות בנושאי עבודה:

הגבלת העיסוק? לא תמיד חוקית!

 

זכויות של נשים בהריון

זכויות החד-הוריות

זכויותיך בעבודה - חגים וחופשות

זכויות של נשים הרות

מילון לגרושה המתחילה

חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה

כיצד תגני על עצמך מבן זוג אלים –  עצות מעשיות

1.    פני למשטרה: עם קרות האירוע האלים, או כאשר יש חשש לקיומו של אירוע אלים, עלייך לפנות לתחנת המשטרה הקרובה למקום מגורייך ולהגיש תלונה. המשטרה רשאית להרחיק בן זוג אלים מן הבית למספר ימים. צו ההרחקה שניתן על ידי המשטרה הוא אומנם מהיר ומיידי, אך הוא מהווה פתרון זמני וקצר בלבד, אשר אינו מעניק לך הגנה לאחר שימי ההרחקה מסתיימים.

 

2.    פני לבית המשפט להוצאת צו הגנה: פעלי באופן מיידי ופני לבית המשפט לצורך הוצאת צו הגנה כנגד בן הזוג האלים. לצורך כך, ניתן לפנות לכל בית משפט שלום או בית משפט לענייני משפחה. חשוב לצרף לבקשה למתן צו הגנה כל מידע שיוכל לסייע לשופט שידון בבקשתך. צרפי לבקשה את אישור הגשת התלונה שקיבלת במשטרה וכן אישורים רפואיים שיש בידך, במידה ופנית לקבלת טיפול רפואי בעקבות מעשה האלימות. (מומלץ לתעד זאת ואף לצלם את החבלות במצלמה). כמו כן, אם בן זוגך נושא נשק – את מחוייבת לדווח על כך.

 

3.    היעזרי בייעוץ משפטי: על מנת לקבל מידע על זכויותייך, פני לקבלת ייעוץ משפטי. בהליך של צו הגנה אינך חייבת להיות מיוצגת על ידי עורך דין ואת רשאית לפנות לבית המשפט בעצמך. יחד עם זאת, חשוב שתקבלי את המידע המשפטי הנדרש, על מנת שתדעי לקראת מה את הולכת.

 

4.    פעלי במהירות: אין להשתהות בהגשת הבקשה למתן צו הגנה ועלייך לפנות לבית המשפט במהירות האפשרית. בית המשפט מוסמך להוציא צו הגנה במידה והאירוע האלים התרחש בסמוך להגשת הבקשה על ידך.

 

5.    צו ההגנה ניתן "במעמד צד אחד": משמעותו המעשית של צו ההגנה היא, בין היתר, כי בן הזוג אינו רשאי להכנס לדירת המגורים או להימצא במרחק מסויים ממנה. כמו כן, ייאסר על בן הזוג האלים להטריד אותך בכל דרך ובכל מקום. בית המשפט רשאי לתת את הצו ללא נוכחותו של בן הזוג האלים בבית המשפט בעת מתן הצו, אולם הוא יקבע דיון במעמד שני הצדדים תוך 7 ימים מיום מתן צו ההגנה. בדיון שייערך, יחליט בית המשפט האם להאריך את תוקפו של צו ההגנה.

 

6.    מסירת צו ההגנה לבן הזוג: לאחר שבית המשפט נותן צו הגנה, יש צורך למסור את החלטת בית המשפט לבן הזוג ולהודיע לו כי הוא הורחק מן הבית ומוזמן להתייצב לדיון שנקבע בבית המשפט. מומלץ לפנות לתחנת המשטרה על מנת שבן הזוג יוזמן אל התחנה על מנת לקבל את הצו מידי השוטר.

 

7.    תוקפו של צו ההגנה: חשוב לדעת כי צו ההגנה אינו מהווה פתרון של קבע. החוק למניעת אלימות במשפחה מעניק לבית המשפט סמכות להרחיק בן זוג אלים מהבית, בצו הגנה, לתקופת זמן מוגבלת בלבד. על פי החוק, תוקפו של הצו הוא לשלושה חודשים ובית המשפט רשאי להאריך את הצו עד לתקופה של חצי שנה. במקרים חריגים במיוחד, בית המשפט רשאי להאריך את תוקפו של הצו לתקופה כוללת של שנה אחת. לכן, חשוב שתקבלי ייעוץ משפטי בנוגע לאפשרויות העומדות בפנייך, לאחר שיפוג תוקפו של צו ההגנה.

 

8.    במקרה של הפרת צו ההגנה על ידי בן הזוג: במידה ובן הזוג האלים מפר את הוראות צו ההגנה שניתן על ידי בית המשפט, עלייך לדווח על כך באופן מיידי למשטרה. המשטרה רשאית לעצור את בן הזוג האלים על הפרת צו ההגנה.

 

9.    גם אלימות נפשית מצדיקה הוצאת צו הגנה – צו הגנה ניתן להוציא גם בשל אלימות נפשית – מילולית, ולא רק בשל אלימות פיזית או חשש לאלימות פיזית. כמו כן, התנהגות בן הזוג שאינה מאפשרת ניהול אורח חיים תקין וסביר בבית (אף ללא אלימות פיזית) מצדיקה אף היא הוצאת צו הגנה.

____________________

עורכות הדין שרון פרילינג וחיה זינגר, בעלות משרד פרילינג-זינגר, מנהלות בהתנדבות של ארגון "משפחה ומשפט". עו"ד פרילינג בנוסף לעבודתה כעורכת דין היא דוקטורנטית בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

 

 מה דעתך?תגובות: כיתבי למערכת האתר     מעניין? שילחי לחברה

   

________________________________________