הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

ארץ נהדרת – גזענות ללא הפסקה

מאת: ד"ר אסתר הרצוג

20.2.04

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

טיפים

הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

בתקופה שבה ההון והשלטון מסתדרים כל-כך טוב ביחד, אפשר לצחוק בגדול רק על החלשים. מה יותר טוב מסטירה המחקה אותם ולועגת להם כדי להרוויח כסף ופרסום בלי שום סיכון?

 

בשם הסטירה המקודשת אפשר לבזות, ללא חשש, את כל הקבוצות המוחלשות בחברה, את הגרוזינים, ואת המזרחים, את הנשים ואת הרוסים. מי שמעז לצאת נגד ההומור הגזעני, מוקע כאויב הביטוי הסטירי הנאור. סטירה גזענית מופקרת יכולה להשתלח בכל הצ'חצ'חים לדורותיהם ולזכות להתלהבות ההמונים בזירה ולתמיכת הברנז'ה בתקשורת.

 

מאז ימי הבדיחות על דוד לוי ועל הפרסים לא היו ימים כה יפים לגזענות המאורגנת. אמירותיהם של דודו טופז ושל אורי אור על הצ'חצ'חים הופכות לטפטוף קל לעומת האשד השוצף-חוצץ של גזענות נהדרת.

 

לא על הנשיא קצב מתגוללת התכנית. קצב, שהוא אחד הנשיאים החכמים, הצנועים וגם המשכילים (הוא בעל השכלה אקדמית בכלכלה, היה ראש העיר והשר הצעיר ביותר), שהיו במוסד הנשיאות, אינו הנושא ללעג. זה לא קצב שאינו מבין מושגים לועזיים, עברית תקנית, אנגלית ובכלל שום דבר ברומו של עולם, זה לא קצב הגבר האינפנטילי שעליו כל המדינה צוחקת. התכנית הגזענית הזו מנצלת את מזרחיותו של קצב כדי ללעוג לכל המזרחים, בעזרת כל הסטריאוטיפים הנקלים מהבוידם. שחקני חיזוק לצ'חצ'חים בתכנית האחרונה היו מרגלית צנעני והחוקר ג'ורג', מזרחי טיפוסי המגלם את הלעג לשוטרים המזרחים שעובדים בזוגות אחד כותב אחד קורא, אחד טוב אחד רע, שמתגלה כמופז ("גבר, גבר"), מזרחי אף הוא. על אי-שוויון הזדמנויות להשכלה למזרחים בישראל היום, למדנו שוב רק בימים האחרונים ממחקרו של מומי דהן. ארץ נהדרת תורמת בנדיבות ללגיטימציה חברתית לדימויים הגזעניים ולטשטוש השלכותיה. שהרי הכל רק בצחוק!

 

איך אפשר לעשות סטירה היסטרית על חשבון נשים? לדבר על החותנת, זה פסה. אבל, לעומת זאת ללעוג לשלי יחימוביץ זאת סטירה במיטבה נגד הפמיניסטיות. התכנית לא באמת לועגת לשלי. כי יחימוביץ היא לא גברית, לא מכוערת, לא מתחסדת ולא נלעגת, כפי שהנהדרים מציגים אותה. שלי יחימוביץ, מובילה פמיניסטית וחברתית, זכתה ללעג המטורף של התכנית כמייצגת הפמיניסטיות. אז אם כבר כמעט שכחתם שהפמיניסטיות שורפות חזיות, תוקפניות, מרירות, אז הנה באה התכנית והחזירה את שנאת הפמיניסטיות במלוא הדרה. ועכשיו נראה את העיתונאיות והפוליטיקאיות שיעזו לצאת נגד תחרויות מלכות היופי, סושי על גופה העירום של דוגמנית ונגד הפורנוגרפיה. לא מפתיע שנחמיה שטרסלר, הכלכלן בשירות משרד האוצר, היוצא חוצץ נגד ארגוני הנשים הנאבקים בפגיעת הרפורמה בפנסיה של הנשים, נגד החד-הוריות ונגד הקצבאות, היה אורח כבוד בתכנית כדי לתקוף את שלי עם האג'נדה החברתית, הנוגדת את שלו ושל האוצר.

 

כך גם משתלחת התכנית בענבל גבריאלי, שמתלוננת על הטרדות מיניות בכנסת ("שלוש פעמים ביום"). בעלי ההומור המופלא של ארץ נהדרת הבהירו שמטרידים אותה רק פעם ביום אבל צריך שלוש פעמים כדי להסביר לה. הם לא לועגים לענבל, שעושה עבודה שמצריכה, באוירה שיוצרת התכנית, יותר ויותר אומץ. ענבל היא גם מזרחית וגם אישה, כך שמים ללעג את עבודתה החברתית והפמיניסטית באחת. בפעם הבאה שחברת כנסת או אשת ציבור תפעל בסוגית ההטרדה המינית, שתדע: זה רק צחוק.

 

ביום ששי האחרון "פוטרה" לובה, מהתכנית. העולה מרוסיה היתה בת דמותן של עולות רבות מרוסיה, העובדות לפרנסתן כקופאיות בסופר. דרך לובה לעגה כל המדינה לכולן. כעת התברר למי, למי יש לגזענים קצת כבוד. לעולים מרוסיה.יש נציגים בממשלה ועיתונים חזקים שיכולים להכות חזרה את הגזענים. מאז שש'ס באופוזיציה אפשר לצחוק על המזרחים חופשי חופשי. על חשבון הפמיניסטיות יכולים הגזענים לעשות את כל הקופה. להן אין לא מפלגה ולא עיתון.

  

(התפרסם ב"מעריב" בפברואר 2004)

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 תגובה:
שלום,
לפי דעתי, התכנית "ארץ נהדרת", החביבה על בנותי הצעירות יותר
(4, 9) וחבריהן/תיהן בגנון ובבית הספר היסודי, לועגת באופן שווה לבני אדם ולאנושיות שלהם ולא רק לנשים, מזרחיים ומהגרים.
זו אכן תכנית רדודה ואנפנטילית,אך היא מנמיכה את כולם,נשים וגברים גם יחד, כולל את עצמה, לגובה דשא. קשה לאמר שהשדרן האשכנזי (שחי עדיין עם אמו), יוצא שם כדמות מעוררת הערצה...
 
אותי מדאיגה יותר השקיפות של נשים בערוץ הראשון. מי שצופה בערוץ זה, לא יכול לנחש שיש בכלל צופות בקהל היעד (שגם הן משלמות אגרה ממש כמו הגברים), או שיש בכלל נשים בישראל. נדיר למצא נשים על המסך, או עיסוק בנושאים שמעניינים נשים- בערוץ הראשון. למה על זה אף אחת לא כותבת????
אם תרצו לארגן עצומה, או כתבה נוקבת בנושא, אשמח להשתתף.
 
לבינתיים, "ארץ נהדרת" היא תכנית שבה יש קיום ,אמנם הזוי ונמוך, לשני המינים גם יחד- וזה כשלעצמו הישג אדיר.
לגבי הנטיה להחליש את חברות הכנסת והפעילות הפמיניסטיות- ,הרי  יש לכולן כתובות דוא"ל וכל אחת מאיתנו, וכולנו במאורגן, יכולות לשלוח להן את תמיכתנו ואת רשימת הצרכים שלנו - כגב לכל פעולה שלהן, בכיוון עצירת ההדרדרות ביחסים שבין השולטים הגברים והנשלטים- נשים וגברים כאחד.
בכל מקרה, מאוד חשוב לדבר על הנשים בתקשורת ותודה על המאמר עצמו.

 ענבל.

___________________________________________________