הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

גבירתי הנשיאה

מאת: רותי סיני

21.6.06

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

לפני כשבועיים השליכה יו"ר נעמת, טליה לבני, רעיון נועז אל הזירה הציבורית - הגיע הזמן למנות אשה לתפקיד נשיא המדינה, כתבה לראש הממשלה אהוד אולמרט ולראשי הסיעות בכנסת. היא נענתה בשני מכתבים מנומסים מפקידים (סביר יותר להניח שהן פקידות), שאישרו כי מכתביה התקבלו.

לבני צודקת - הגיע הזמן. אבל הפוליטיקה, התקשורת והחברה אינן בשלות לרעיון הכל כך הגיוני ונכון הזה. בין כל השמות הצפויים שהוזכרו באחרונה כמועמדים פוטנציאליים להחליף את משה קצב לכשיסיים את כהונתו בשנה הבאה, אין אף אשה. הרשימה כוללת רב ראשי לשעבר (ישראל לאו), שופט עליון לשעבר (אהרן ברק), יו"ר כנסת לשעבר (ראובן ריבלין), שר ביטחון לשעבר (בנימין בן אליעזר) ושר נצחי אחד (שמעון פרס).

נשיאי המדינה הם בדרך כלל בשר מבשרו של הממסד הפוליטי שבוחר בהם, ממסד שנשים נפקדות ממנו באופן בולט ומקומם. פחות מ-15% מחברי הכנסת הנוכחית הם נשים (17 ח"כיות), פחות מ-10% משרי הממשלה הם נשים (שתיים מתוך 24). בשלטון המקומי המצב עגום עוד יותר: פחות מ-3% מראשי הרשויות הם נשים, ונשים מהוות רק 15% מחברי המועצות המקומיות.

אמנם, באחרונה מונתה אשה לתפקיד יו"ר הכנסת, אבל זאת בעיקר הודות לאישיותה ונחישותה של ח"כ דליה איציק ולקונסטלציה הפוליטית שנוצרה בעקבות הבחירות. גם בראש בית המשפט העליון תעמוד בקרוב אשה, אך את זאת יש לזקוף הן לזכות שיטת הוותק הנהוגה במוסד זה והן לזכות העובדה שמערכת המשפט הישראלית היא המערכת הציבורית היחידה שבה נשים הגיעו למעמד כמעט שווה לזה של גברים.

לא רק שבכנסת הן זוכות לייצוג זעום, יש מפלגות שלא מציבות ברשימותיהן נשים מסיבות עקרוניות (המפלגות החרדיות) וכאלה שבהן נשים נבלמות על ידי מאבקים פנימיים (מפלגות ערביות). רק בוחריהן של מפלגות ששיריינו מקומות ריאליים לנשים מיוצגים על ידי נשים.

בממשלה לא רק שאין כמעט נשים - אפילו הרשות לקידום מעמד האשה במשרד ראש הממשלה מהווה בעיקר חממה למינויים פוליטיים. אולמרט מייעד את ראשות הרשות למרית דנון, מזכירתו של אריאל שרון, אשה מוערכת ומרשימה אבל נעדרת את הניסיון והרקע המקצועי הדרושים לתפקיד, ולפיכך המהלך מצטייר בינתיים בעיקר כסידור עבודה.

מחויבותו לשוויון של העומד בראש הגוף שאמור לקדם נשים בשירות הציבורי ולהוות דוגמה לחברה הישראלית בכלל, ולשוק העבודה בפרט, מפוקפקת. ברומן הביכורים שלו שיצא באחרונה, "אוויר פסגות", נציב שירות המדינה שמואל הולנד מחלק את המגדר הנשי לשני סוגים עיקריים - פמיניסטיות בעלות רגליים עבות ובית שחי שעיר המעוררות דחייה, ואחרות, בעלות רגליים חטובות וחצאיות קצרות, המעוררות תשוקה. על הרקע הזה, ולנוכח העובדה שהוא ממלא את התפקיד עשר שנים - קל להבין מדוע נשים מהוות רוב בשירות המדינה אבל רק 27% ממחזיקי חוזי הבכירים בו.

השיח הציבורי, התרבות, הכלכלה והחברה בישראל עדיין שבויים בסטריאוטיפים בלתי נסבלים. המסר עתיק יומין וברור - נשים טובות למין ולמטבח, לא להנהגה. אשה במשכן הנשיא תשגר מסר של בשלות פוליטית ומחויבות חברתית לשוויון - שני יעדים שמחייבים נחישות והובלה על ידי הדרגים הגבוהים ביותר. תפקיד הנשיא הוא סמלי בעיקרו ובכך טמונה גם חשיבות כהונתה של אשה בו. אשה ראויה במשכן הנשיא לא רק תחדיר נורמות שונות ורעננות לשיח הציבורי - היא תהווה מודל מובהק לחיקוי לנשים אחרות ועדות לכך שגם הן יכולות לחדור למעוזי כוח, משימה שכיום נראית לרובן בלתי אפשרית.

כשם שהדמוקרטיה אינה שלב טבעי בהתפתחות האנושית אלא מעשה ידי אדם, כך גם השוויון. ברואנדה, שידעה מלחמת אזרחים מהאכזריות ביותר, מכהן כיום הפרלמנט השוויוני בעולם - 49% מחבריו הם נשים הודות למכסות שקבעו ראשי המדינה. 43% מנציגי סלובניה בפרלמנט של האיחוד האירופי הם נשים. כ-30% מחברי הפרלמנט האירופי הם נשים. ב-25 המדינות החברות באיחוד ממוצע הייצוג הנשי בפרלמנטים הוא 31% ובממשלות - 24%. בממשלת ספרד יש שוויון בין המינים, בממשלות אוסטריה ושוודיה נשים הן רוב. לפינלנד, לטוויה ואירלנד יש נשיאה ובצרפת מתמודדת אשה על הנשיאות. בארה"ב מסתמן קרב אפשרי בין הילרי קלינטון לקונדוליזה רייס על הבית הלבן.

בישראל לא חסרות מועמדות ראויות - פרופסוריות, שופטות, אמניות, מדעניות, מחנכות, מטפלות. בחירה באחת מהן תהיה שעתו היפה של אולמרט, שכבר מינה שתי נשים לתפקידים בכירים בממשלתו ואחת לראשות הכנסת. זו יכולה להיות שעתו היפה של כל הממסד הגברי ששולט במדינה. אסור שיחמיץ את ההזדמנות.
 

 

_______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 
 

__________________________________________