הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

אביר הנשים

מאת: ד"ר אסתר הרצוג

1/6/06

פורסם לראשונה ב"דעות" מעריב, 30.5.06

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

לביטויי ההידרדרות במעמד האישה בישראל נוסף בימים אלו המינוי של גבר לראשות הועדה למעמד האישה. לאחר ששיעור ייצוג הנשים ירד בכנסת ובממשלה, לאחר ששמוליק קראוס, סמל לאלימות של גברים נגד נשותיהם, הוכרז כחתן פרס מטעם משרד החינוך, ולאחר שלימור ליבנת הודיעה שתיק הועדה למעמד האישה קטן עליה, הפכו מחלקי הג'ובים בכנסת את הועדה לפרס של גברים, בלי לספוג ביזוי ציבורי של ממש.

 

גדעון סער ידאג לקידום זכויות הנשים בישראל, משמע, גבר יודע ויכול יותר טוב מנשים לקדם את זכויותיהן ומעמדן מאשר הן בעצמן. משמע, כעת גבר יראה לכולנו איך מצליחים איפה שהנשים בראשות הועדה נכשלו. ההיגיון של ההחלטה הוא אולי כזה: ההישגים בקידום נשים בישראל כל-כך היטיבו עם נשים ושיפרו את מעמדן עד שהגיעה העת שהנבחרים, המחוקקים, יתחילו לעסוק ב"מגדר", ביחסים בין המינים, כי את זכויות הנשים אי אפשר לקדם בלי לקדם במקביל גם את הגברים...

 

אכן, כך למדו הפמיניסטיות, לאורך דורות של מאבק רווי שנאה ורדיפה, כאשר יש ניצני הישג, ממהרים הגברים לנכס לעצמם את ההישגים והופכים לפתע ל"פמיניסטים". כך הפכו לימודי נשים, עם הצטברות ההכרה בהם במחקר האקדמי, ל"חקר המגדר" ופרויקטים לקידום נשים היו לפרויקטים למיסוד המגדר שאת משאביהם ניהלו, לעיתים קרובות, גברים.

 

לו הייתה כוונת אמת מאחורי המינוי של גבר לראשות הועדה למעמד האישה, היו, למזער, ממנים שניים לראשות הוועדה: אישה וגבר. ולו, לפחות, ניתן היה להתנחם בכך שפרלמנטר רודף צדק חברתי מונה לתפקיד. אך המוביל החדש של המאבק למען שוויון נשים בכנסת הוא:

 

"אביר המינויים הפוליטיים": סער, ביחד עם גלעד ארדן מהליכוד, אחראי להצעת חוק פרטית, המיועדת לחזק את תעשיית המינויים הפוליטיים ולדאוג לחלוקת ג'ובים לפעילים מרכזיים שלא נבחרו לעמדות פוליטיות.

 

"אביר העישון": ב-15 לנובמבר 2005 פעל סער להורדת הצעת חוק פרטית למניעת פרסומת לסיגריות ומוצרי טבק אחרים בעיתונות הכתובה. באתר "טבעלייף" כותב פרופ' בן-עמי סלע : "...פעלתנותו של יו"ר הקואליציה גדעון סער, המצליף הבלתי נלאה, שנראה מעל מסך ערוץ הכנסת מתרוצץ במהלך ההצבעה בין החכ"ים במליאה וממריצם להצביע נגד ההצעה. עד כדי כך הייתה התנהגותו יוצאת דופן, עד כי יושב ראש המליאה, נאלץ לקרוא אותו לסדר".
 

"אביר מפטמי האווזים": ב-3.1.05 דרשה ועדת החינוך ממשרד החקלאות והממשלה להיערך לסגירת ענף פיטום האווזים בישראל עד סוף מרץ 2005. ח"כ גדעון סער, יו'ר הקואליציה, ווידא שכל חמשת נציגי הליכוד שנכחו בדיון יצביעו בעד הארכת התקנות (המאפשרות פיטום). ח"כ עוזי לנדאו שביקש לתמוך בהפסקת הפיטום – הושתק ע"י ח"כ סער.

 

"אביר הבנקים": ב-28.7.2004 דחתה ועדת הכלכלה את ההצבעה על חוק המים, האוסר על חברת מקורות לנתק את הספקת המים לרשויות מקומיות בגין אי תשלומי חובות. יו"ר וועדת הכלכלה, שלום שמחון, טען כי חברי הכנסת מהליכוד שיושבים בוועדת הכספים, בהם יו"ר הקואליציה, מפקירים את זכותם של אזרחי ישראל למים ומעדיפים את האינטרסים של הבנקים.

 

"אביר התקשורת": הסרט של ענת גורן ”כל אנשי הקמפיין”, שבו נשמע גדעון סער מתדרך את בן כספית בטלפון, יכול ללמדנו עוד עניין קטן: האיש מחובר היטב לתקשורת וכך, יכול לבנות לעצמו תדמית של פרלמנטר רודף צדק וגם אחד שדואג לנשים. סער כעת הוא גם "אביר הנשים".

_______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

תגובה:
האם עד היום טופלו עניני מעמד האשה? כבר שנים
שאין מי שידאג ויטפל בזכויות של נשים ובמעמדן
החל בבתי הדין הרבניים, בבתי המשפט (כפי שכתבה
ספר על כך עו"ד רחל דון יחיא) על הפלייה נגד נשים
במקומות עבודה וכו' וכו'
 

מסכימיה עם ד"ר אסתר הרצוג לגבי הבחירה של

המועמד אולם התאכזבתי מהנעשה עד כה בקידום

מעמד האישה בישראל על ידי הנשים

 

דליה מ.

תגובה:

אכן, מטריד מאוד. עד לקריאת המאמר לא הייתי כלל ערה לנושא.

זהרה

 

תגובה:

חשוב לבדוק מדוע תפקיד כה חשוב ובעל ערך לא מצליח לגרום
לנשים בפולטיקה להכנס לנעליו? - אולי ההגבלות שחוסמות את
פעילותן? אולי העדר משאבים? והשאלה הנשאלת, האם כאשר
יכהן גבר במשרה זו, סדרי העדיפויות ישתנו, יזרמו יותר
משאבים והנשים יפיקו יותר תועלת וסיוע בסוגיות שלא נמצא להן
מענה/פתרון עד עצם היום, מבחינת נחשולן של נשים במקומות
העבודה?

  

__________________________________________