הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

תגובת שדולת הנשים על דבריו של ח"כ והבה

בדבר אפשרות מינויה של השרה ציפי ליבני לשרת ביטחון

מאת: שדולת הנשים בישראל

15.12.05

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

שדולת הנשים בישראל מוחה על התבטאויותיו השוביניסטיות והארכאיות של חה"כ וסגן השרה מגלי והבה, והמתייחסות ליכולותיהן של נשים לכהן כשרת הביטחון.

אדם הנושא בתפקיד ציבורי כה רם, האמור לשמש דוגמא ולייצג את כלל האוכלוסייה בישראל, לא ראוי לו שיתבטא באמירות הנגועות בסטריאוטיפים מיושנים. אמירתו האומללה המייחסת רגשנות יתר לנשים, כזו שתאפיל על יכולתה של אישה לכהן כשרת ביטחון, לוקה באטימות הן אנושית והן מגדרית.

 

רגישותן של נשים ורגישותם של גברים אינה מורידה מסגולותיהם. רגישות היא תכונה שבמקרים רבים מהווה נדבך נוסף בעבודה מקצועית יותר.

מבלי להתייחס למושא אמירתו, שקנתה לה ניסיון מוערך הן כשרה והן כבעלת רקע בטחוני ראוי, סיווג האוכלוסייה לנשים וגברים כאינדיקציה למלא תפקידים מסוימים הוא סיווג מפלה, מכליל ואינו ראוי.

כאשר בעידן הנוכחי ישנה פעילות מואצת והתקדמות בהפנמה של שוויון הזדמנויות (לא רק בין גברים לנשים, אלא גם לקבוצות מיעוט שונות), בכל תחומי החיים, אין סיבה אמיתית להדרתן של נשים ממשרות ביטחוניות בגלל היותן נשים. דווקא על רקע של השרה לבני, הפליה מושרשת היא ביסוד דבריו והתנגדותו של חה"כ והבה למועמדותה.

 

חמורים במיוחד דבריו של חה"כ והבה לאור עובדת כהונתו כסגן השרה לחינוך תרבות וספורט. עצוב לחשוב כי יש לעומד בצמרת משרד העוסק בחינוך, עמדות והשקפות עולם כל כך לא שוויוניות.

אין פלא, שעם השקפות כאלה נעדר עד היום ייצוג הולם של נשים בפוליטיקה. כיום מכהנות 18 חברות כנסת המהוות רק 15% מסך חברי הכנסת. זהו נתון מביש למול היותן של הנשים 51% מהאוכלוסייה. התבטאות שוביניסטית כזאת לא תקדם מצב לא שוויוני זה.

  

אנו תקווה כי ראשי המפלגות העומדים לפני בחירות, חברי כנסת, מועמדים שונים, יוקיעו את דבריו ל חה"כ והבה ויפעלו בענייניות למינויים הולמי כישורים של נשים ואנשים למשרות בחירות.

 

"התבטאות שוביניסטית כזאת לא נשמעה במחוזותינו זה זמן רב. מכעיס הדבר שבעתיים כשהדבר נאמר על ידי איש ציבור ובמיוחד חה"כ והבה שאך לפני זמן קצר כאשר התמנה לסגן שרת החינוך התרבות והספורט אמר כי ישים דגש על העמקת השוויון בין קבוצות האוכלוסייה השונות במדינת ישראל. כנראה שהשוויון נגמר אצלו רק בגבולות העדה אותה מייצג. אני בטוחה שמקבלי ההחלטות ועורכי המינויים בממשלה הבאה יתעלמו מדבריו הלא ראויים של והבה וימנו למשרות בכירות נשים וגברים על פי יכולותיהם והרקע המקצועי הרלוונטי שלהם".

 __________________

שדולת הנשים קיבלה היום מעמד בינלאומי מיוחד ע"י האגף לקשרי חוץ של האו"ם. מעמד זה מקנה לשדולה הכרה כארגון העוסק בנושאים אותם מקדם האו"ם, וככזה הפועל ברוח מגילת האו"ם. המעמד היוקרתי, מעניק לארגון הכרה בינלאומית, מאפשר לנציגיו להשתתף בדיונים, לנאום ולהגיש דוח"ות בפורומים של האו"ם במעמד עצמאי, מבלי לייצג בהכרח את עמדתה הרשמית של ממשלת ישראל. המעמד גם מקנה קבלת מידע שוטף על כנסים וועידות בינלאומיות שיאפשרו לשדולה להיות בקשר עם גופים רלוונטיים ברחבי העולם ולהציע את שירותיהם לכוח המשימה של האו"ם ברחבי העולם.

_______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

כל הכבוד לשדולת הנשים, המהווה דוגמה לייצוג נשים נגד אפליה מגדרית. צריכות לקום התארגנויות נוספות דוגמתה, בנושאים שונים לייצוג שוויוני בכל התחומים.

 

ד"ר שרה שלו

 

__________________________________________