הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

הטאליבאן - כאן?

מאת: עו"ד מיכל צפוני

12.9.05

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

אין הרבה שיחלקו על כך כי שלטון הטליבאן באפגניסטן היה שלטון אפל, מדכא ואכזרי. בין הכללים והחוקים שקבע אותו שלטון, היו כאלה שהתייחסו לנשים. לנשים תחת שלטון הטליבאן אסור היה לצאת מהבית. לימודי כל הבנות בכל גיל הופסקו, וילדות ונשים צוו להישאר בביתן. חלונות הבית צריכים היו להיות צבועים בצבע כהה, כך שאיש לא יוכל לראותן מבחוץ. העובדה כי בדרך זו לא נכנס כל אור שמש הביתה, וכי נשים וילדים רבים לא ראו אור שמש תקופה ארוכה מה שגרם למחלות שונות, לא הטרידה איש. אם האישה מוכרחה היתה לצאת מביתה, היה עליה לעשות זאת כשהיא לבושה בבורקה, בגד ארוך דמוי אוהל המכסה את כל גופה של האישה, ורק באזור העיניים במקום להיות אטום לגמרי הוא מרושת באופן שהאישה תוכל פחות או יותר לדעת היכן היא דורכת. בנוסף לבורקה, האישה רשאית לצאת רק בליווי בעלה, ובמקרים שזה לא מתאפשר והיציאה הינה הכרחית, היה עליה להצמיד לבורקה אישור מאת בעלה לצאת מהבית. גם לנשים בבורקה המלוות בבעל אסור היה באיסור חמור להיכנס לחנויות, וקיימות היו מגבלות רבות נוספות אותן לא אמנה. די באלה בכדי להבין את התמונה העגומה של האפליה והדיכוי הנורא של הנשים. יש לציין כי חלק מכללים אלה קיימים עד היום, ולא רק באפגניסטן.

 

אנו משייכים תפיסות חשוכות אלו למקומות רחוקים ונחשלים, אך מסתבר כי התפיסה לפיה על האישה להישאר בביתה אינה בלעדית רק לאותם מקומות. למרבה הפלא, ברשת החינוך החרדית המתוקצבת על ידי המדינה, שוררת אותה תפיסה. כפי שעולה מכתבתו של חיים לוינסון שפורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" ביום 6.9.05, אחד התנאים לקבלת ילדים לבית הספר החרדי בקריית ספר הינו שלאם התלמיד אין רישיון נהיגה. לוינסון בדק הידיעה עם מנהל בית הספר שאישר את תוכנה, ואף הסביר כי רישיון נהיגה לאם "מלמד על השקפת עולמה, על צורת התנהגותה ועל דרך ניהול הבית".

 

כאמא, הריני מצדיעה לרבנים שמצאו את הדרך היעילה והמבטיחה ביותר לדכא את הנשים: הידיעה כי ילדך לא יוכל להתקבל לבית הספר הנחשב בקרב הקהילה בגלל מעשה שלך, תמנע ממרבית הנשים מלבצע את אותו מעשה. אין הן יכולות אפילו להלין על כך, פן ישמעו הרבנים ויוציאו את ילדם מבית הספר. עליהן להישאר בביתן, לטפל בבית ובילדים, להשתדל עד כמה שאפשר שלא לצאת מהבית להצניע קיומן עד כמה שאפשר, ולא – ילדן הוא שישלם את המחיר על התנהגותן! עם כל הכבוד לשיטת הדיכוי המופלאה, האם אנו מוכנים שתפעל במימון המדינה, משמע מימון של כל אחד ואחד מאזרחיה? האם השיקולים הפוליטיים יגרמו לנו להשלים עם דיכוי זה במימון ובחסות המדינה? הצבת תנאי קבלה דרקוניים אלו לבית הספר, יש לה השלכה עצומה על מעמד הנשים בחברה הרלבנטית, ואינה עומדת אף לא באחד מהקריטריונים שנקבעו כבר מזמן כ"עקרונות היסוד של השיטה המשפטית", כגון עקרון השוויון, איסור האפליה ובוודאי אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות בדבר כבוד האדם. או שאולי שכחנו כי גם המונח "כבוד האישה" נכלל במונח "כבוד האדם". כאן אנו נתקלים בבעייתיות של היותה של השפה העברית שפה מפלה, אך על כך בפעם אחרת. ואל תחשבו "לנו זה לא נוגע, זו אפליה פנימית בחברה החרדית, היא לא קשורה אלינו".

 

אפליה זו קשורה אלינו בקשר הדוק, היא מתקיימת בחלק לא מבוטל של החברה שלנו, במימוננו, בעידודינו ובטיפוחנו, ויום אחד המחיר יגיע גם לפתחנו, ורק נזכיר בהקשר זה את המחיר שהחברה משלמת על העדרם של בחורי הישיבות מהצבא ומשוק העבודה.

 

אין להתעלם מכך כי בעשורים האחרונות חל שיפור ניכר במעמד האישה בישראל, אך הדרך עדיין ארוכה. אחת הסיבות, למשל, להעדרן של נשים מעמדות מפתח במשק, הינה התפיסה שעדיין רווחת בדבר חלוקת התפקידים בבית ובמשפחה, המייעדת את האישה והאם להיות המטפלת העיקרית בכל הקשור בניהול ובטיפול בבית ובילדים. תפיסה זו מקבלת משנה תוקף במדינת ישראל, בה רבים מהאזרחים הינם דתיים או מסורתיים, ובה לילודה משמעות מיוחדת. אולם סבורתני כי גם אלו המחזיקים בעמדות אלו יזדעזעו ויוקיעו תפיסות קיצוניות כפי שתוארו. כאשר מדובר בסגירת האישה בביתה תוך קביעה כי כך ורק כך יאה, וכי אף רישיון נהיגה של האישה מעיד כבר על חוסר צניעותה, ואם לא תפעל בדיוק על פי הכללים יבולע לילדיה – כאן כבר לא מדובר על השקפת עולם אלא על דיכוי אכזרי, ואין לתת לו יד בשום צורה ואופן, ובודאי אין להסכים לכך שהמדינה תממנו ותעמוד מאחוריו.

 _____________________

עו"ד מיכל צפוני היא דוקטורנטית למשפטים באוניברסיטת בר אילן, מרצה במכללה האקדמית נתניה, מתנדבת בשדולת הנשים.

 

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

תגובה:

מצויין, מישהו צריך פה להתעורר,לפני שנגיע למצב הטאליבאן.

תגובה:

הצבע השחור פשוט שינה מקום ונמצא על משקפי הרבנים וקברניטי המדינה ומפריע להם לראות את מה שלא כל כך נוח - מצב הנשים במגזר החרדי  ובכלל. את צבע השטרות הירוקים הם רואים היטב.

תגובה:

ברור שמדובר רק בקצה הקרחון וזו תוצאה ישירה של אחוז הנשים היושבות בכנסת שהינו מכפיר,חלוקת תקציב המדינה שנעשה משיקולים פוליטיים ולא עניינים, כמו גם העובדה שמערכת החינוך הציבורית לא מתנהלת באופן ראוי למדינה מתוקנת.

ואולי האשמה היא גם בנו, שמצקצקים בלשון, מסכימים שאכן מדובר בשערוריה, אך נטל החיים גורם לנו לתת לשיירה לעבור.   

תגובה: 

לרוב אנו נוטים להסתגר בד' אמותינו, בבועה הסובבת אותנו,

ולחשוב שהכל בסדר, שאנו חיים במדינה נאורה, מתקדמת ומפותחת.

פתאום מגיעה כתבה כזו, המאירה את עיננו, ומוכיחה שהמצב אינו כך.

שגם כאן במדינת ישראל, באמצע שנות האלפיים המצב אינו שונה ממדינות אחרות

אמנם האפליה אינה מוחצנת,בתחום הלבוש לדוגמא, כמו באפגניסטן, פשוט דואגים לייפות את המצב.

הנצחת חוסר הכבוד לנשים והנחלת חוסר הכבוד הזה לדורות הבאים, הינה תופעה שיש לעקור מן השורש, חייבים להתחיל כבר בחינוך לגיל הרך.

גם אנו הנשים חייבות לעבור שינוי ולדעת שמגיע לנו ושאנו יכולות...

יישר כח לכותבת באשר היא

תגובה:

מדהים לגלות שבחסות ובמימון אזרחי ואזרחיות המדינה ניתן לכפות חוקים חשוכים ומפלים ,התמייחסים לנשים אשר עדיין אינן זוכות לשיוויון מלא. כתבה חשובה ומעניינת.
מרגלית בוכריץ,
מחלקת מכירות

תגובה:

זו שערוריה ואפליה בלתי נסבלת.

כבר שמעתי על בתי ספר דתיים שבודקים את רמת שמירת המצוות של המשפחה, אבל על זה לא שמעתי, וזה חמור ביותר.

מעניין מה היו אומרים הדתיים לו בית ספר היה מסרב לקבל ילד ממשפחה דתית כי הוא בית-ספר חילוני.

 

 

__________________________________________