הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

883  מחיילי צה"ל – האם במותם הם שווים  פחות?

מאת: ד"ר שרה שלו

21.4.05

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

טיפים

הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

לגולשות "הדרך למעלה" – זוהי תמצית מכתב שנשלח, בין היתר, לנשיא המדינה ולנשיא בית המשפט העליון ולחברי הכנסת.

 

883  מחיילי צה"ל – האם במותם הם שווים  פחות?

                       

לנוכח פסיקתו הבלתי צודקת של בית המשפט הגבוה לצדק  (בג"ץ 6758/01 ובג"ץ 3142/03  עם כבוד השופטים מצא, ריבלין וג'ובראן) בדחותו את העתירה של אלמנות צה"ל, תוך אי-הכרה בעיקרון השוויון כלפי הנופלים במלחמות ישראל, אני מבקשת לזעוק זעקה גדולה נגד אפליה זו.

 

כאשר יצא בן זוגי לשרות המילואים שלו ממנו לא שב, לא היה בלבו כל היסוס. הוא חשב שזה הדבר הנכון ביותר שיש לעשותו, לשרת את המולדת ולהגן על ביתו ועל משפחתו. הוא השאיר אחריו אישה צעירה ושני ילדים קטנים.

 

הידיעה שמתבררת כעת, ששופטים  בבית המשפט העליון בישראל  יראו במותם של חלק מאלו שהקריבו את חייהם על הגנת המדינה, אנשים ששווים פחות מאחרים מכל סיבה שהיא, היא בלתי נתפסת. ידיעה זו כואבת  וגם משפילה, והיא צריכה לכאוב לכל מי שחווה אבדן כה יקר או עלול חס וחלילה לחוות כזה, וזאת  במדינה דמוקרטית שחורטת על דיגלה שוויון כבוד האדם וחירותו.

 

עם קריאת פסק הדין, אני תוהה כיצד שלושת השופטים הנכבדים, אשר על פי  השכל הישר וגם לפי מה שהם עצמם  מביאים בכתובים, הגיעו לבסוף למסקנות והחלטות הפוכות. סעיפים רבים "לא מסתדרים" לי אך עיקרו של דבר, הרי מרגע שההסדר הביטוחי לחיילי מילואים הפך בשנת 2002 לחוק מדינה, לא יתכן שלא יחול רטרואקטיבית על כל  מי שעונים על אותו קריטריון נורא של "נופלים", וללא הבדל  מתי נפלו. דווקא ברור שמי שנהרג בשנים מוקדמות יותר, עוברים על שאיריו קשיים מצטברים רבים יותר, גם על האלמנות וגם על היתומים, ואת זאת אני יודעת היטב מניסיוני האישי היומיומי.

 

ובאשר לנימוק התקציבי שנכלל בפסק הדין - הייתכן כי מה שבעצם הכריע את דעתם של השופטים היא הדאגה לתקציב הביטחון, האם זה הנושא בהם הם בכלל אמורים היו לדון? האם זה המנדט שקיבלו בשבתם כבג"ץ?                     

את החוקים מחוקקים בני אדם, נבחרי ציבור בכנסת ישראל, ואם  הם שוגים לעיתים, כפי שקרה במקרה זה, עליהם לשנות את החוק השגוי. על בית המשפט העליון לראות זאת, ולהצביע על העיקרון השוויון שנשמט מעיני המחוקק ולהחזירו לתקינותו כחלק מחוק כבוד האדם וחירותו ולמען הצדק. 

 

דרישתנו, שלי ושל חברותי אלמנות צה"ל היא לשנוי מיידי של החקיקה ע"י  הכנסת והחלת ההסדר הביטוחי על כל משפחות הנופלים, ובכך להביא לשוויון, לעשות צדק לכבודם של המתים וגם של החיים שנותרו אחריהם.

 

שרה שלו, אלמנת צה"ל

 

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

תגובה:

מילה בסלע. אני רוצה לנקוט בפעולה, עצומה הפגנות, לא יודעת מאיפה להתחיל.

יפה

 

___________________________________________