הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

שקרים ופורנוגרפיה בענף הדוגמנות –

דברים שהראליטי של ערוץ 10 לא תחשוף בפניכם

מאת: ד"ר אסתר הרצוג

28.3.05

 

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

טיפים

הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

דוגמניות צמרת ידועות, מבוקשות על ידי אנשי בוהמה ומיליונרים מהשורה לצורך "בילוי", דרך סוכנויות דוגמניות. נערות הכמהות להפוך לדוגמניות מתבקשות, לעיתים קרובות, לפשוט את בגדיהן והצילומים שלהן משמשים את בעלי ה"סוכנויות" לסיפוק היצר שלהם ושל חבריהם במסיבות ולהפצה באינטרנט, כמוצר פורנוגרפי לכל דבר.

 

המושב ה-34 של פרלמנט נשים התקיים בקצרין, בשבוע של חגיגות פורים והוא עסק ב"תחרויות יופי – פורים ומעמד האישה". הדברים המרתקים שנשמעו בכנס קשרו בין תחרות היופי המאורגנת הראשונה שערך אחשוורוש בקרב יפהפיות פרס לבין תחרויות היופי הממוסחר של ימינו. ושתי, סרבנית החפצת נשים הראשונה שנזרקה מהארמון, הושוותה בדבריה של סמדר רוזנפלד מויצ'ו בקרית שמונה, לשלי, המוקיעה את ביזוי והחפצת הנשים של ימינו, וזוכה ללעג של גברברים נלעגים, והדמיון בין מעמד האישה כחפץ לשימוש מיני זמין של גברים בימינו לימי שושן העליזים, הוצג בחדות. גם ההסתייעות בנשים, השרות של אחשוורוש, כדי לאלף את הנשים הסוררות ולבסס את מעמד הנשים כ"יפות" ו"סקסיות", חסרות בינה ואישיות, נמצאת כל-כך רלוונטית לימינו, כאשר נזכרים במקומה של בטי רוקאווי בצוות השופטים של ה"דוגמניות" ובתמיכתן של ח"כ אתי לבני, ח"כ קולט אביטל וח"כ לשעבר נחמה רונן בשידור התכנית, במהלך דיוון ציבורי על התכנית, שארגנה מועצת הרשות השניה. 

 

דבריה של בטי רוקאווי, מייסדת ענף הדוגמנות בארץ, בדיון, המחישו יותר מכל את הקשר העמוק בין ענף הדוגמנות למסחור מיניות האישה, ואת הקשר בין דוגמנות לזנות ולפורנוגרפיה. עולם הדוגמנות פועל, כך התברר מהדוגמאות הרבות שהציגה, לסיפוק יצרים של גברים, החל בהספקת נערות (כנערות ליווי) ועד צילומים הנעשים לנערות שמבקשות להתקבל כדוגמניות.

 

מסתבר שדוגמניות "צמרת" ידועות, מבוקשות על ידי אנשי בוהמה ומיליונרים מהשורה לצורך "בילוי", דרך סוכנויות דוגמניות. נערות הכמהות להפוך לדוגמניות מתבקשות, לעיתים קרובות, לפשוט את בגדיהן והצילומים שלהן משמשים את בעלי ה"סוכנויות" לסיפוק היצר שלהם ושל חבריהם במסיבות ולהפצה באינטרנט, כמוצר פורנוגרפי לכל דבר. דוגמא עצובה לקשר בין עולם הזנות והדוגמנות היא אותה נערה ב"דוגמניות", שבכתה בכי מרורים במשך שעות כאשר הורידו מאורך שערה. בטי הסבירה, מה שלא סיפרו לצופים בתכנית, שהשיער הארוך משמש אותה כדי להסתיר את פניה (ואת חרפתה, קרוב לודאי) כאשר היא מכה גברים בבית בושת, המוכר שרותי מין סאדו-מאזו. גם אגדת הבחירה החופשית הופרכה בדוגמאות שהביאה רוקאווי ומהן עלה שרבות מאד מהנערות (ומהנערים) שמגיעים לעולם הדוגמנות מגיעים מרקע של עוני ומצוקה ועוד יותר מרקע של ניצול מיני במשפחה. היא סיפרה, למשל, על שתי אחיות, האחת מהן מאד מפורסמת, שסבלו מניצול מיני של אביהן ועל המצוקה הנפשית הקיצונית שממנה סבלו השתיים. אחותה של הדוגמנית המפורסמת מאושפזת בבי"ח לחולי נפש עד היום. "בעוד 10 שנים זה יצא החוצה ואז אתן תשמעו על זה" אמרה. רוקאווי סיפרה איך נערות שומרות על המשקל הנערי שלהן (ההקאה היא חלק בלתי נפרד מהיום יום שלהן). לדבריה, לפני 10 שנים המידה האופטימלית של בגדי הדוגמניות נחשבה 38 והיום המידה הנדרשת מהן היא: 34 (כמו של ילדות).

 

רוקאווי מודעת למציאות האכזרית והמשפילה נשים בעולם הדוגמנות, שהיא חלק ממנו, ולכן חשוב היה לה להראות שהיא פועלת אחרת. היא מנסה להכניס ל"מאגר" שלה גם דוגמניות במידות גדולות, אך ללא הצלחה. היא מטפלת בבנות במצב קשה, המגיעות אליה, למשל, היא נותנת לנערות שבורחות או נזרקות מהבית קורת גג בביתה ודואגת לטיפול נפשי בהן.

אז… כאשר אתם צופים ב"דוגמניות" בפעם הבאה, זכרו שאתם צופים בתכנית הקשורה לסרסרות, זנות ופורנוגרפיה.

 

הערה: המאמר הופיע ה"מעריב" בתאריך 27.3.05. עורך מעריב קיצץ חלקים "בעייתיים" מן המאמר, והוא מופיע כאן במלואו.

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

_____________________________________________