הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

מבט בשנים - דוגמה למלחמת מינים מבזה

מאת: ד"ר אסתר הרצוג

8.3.05 (יום האישה הבינ"ל)

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

"מבט נשי" היתה תכנית ייחודית ויחידה שעסקה בעולמן של נשים ובעולם הכללי-גברי, מנקודת ראותן של נשים. היא זכתה למנחות שונות, מאורלי יניב ואורנה בן-דור ועד בילי מוסקונה-לרמן, וכל אחת מהן תרמה מאישיותה ומנקודת ראותה הפמיניסטית. היו כמובן תכניות מעניינות יותר ופחות, רלוונטיות ומקוריות יותר ופחות. אך אין ספק שלתכנית היתה תרומה חשובה לשיח הפמיניסטי בישראל. יתכן שדווקא משום כך ניסו מנהלי הערוץ המארח את התכנית להסירה מידי פעם. עד שלאחרונה אף הצליחו בכך, עד כדי כך שהמהפך שהתכנית עברה – צלח בשקט מפתיע.

 

בילי איבדה את הבלעדיות בהנחיית התכנית, עם הוספת בן כספית לצידה כמראיין וכנראה גם בהשפעה על נושאיה, תכניה ומרואייניה. התכנית הפכה לספינת הדגל של המימסד הגברי. בין המרואיינים שקיבלו במה נדיבה היו כמובן נציגי הגבריות הנחשקת של מגזין שוביניסטי למהדרין. וכאשר נערך דיון על נשים וצבא דעת המומחה והפוסק אחרון ניתנה כמובן לגבר, עו"ד יובל אלבשן, המבין יותר טוב מהפמיניסטיות על מה נכון יותר שהן יילחמו, (למשל, עדיף שיילחמו נגד מיליטריזם מאשר בעד שוויון בצבא). בתכניות הראשונות עוד נאבקה בילי בכל כוחה, ולעיתים באופן כוחני ומביך, וסירבה לשחק את ג'יין המעריצה של טרזן בן כספית (במושגים שטבע במחוזותינו ד"ר חן נרדי). בתכנית האחרונה, שהוקרנה בשבוע בו חל יום האישה הבינלאומי, אולפה הסוררת סופית. היא נדחקה לקרן זווית של האישה הנחמדה מול הגבריות המתנשאת של בן כספית והגברים הנוספים שהשתתפו בתכנית (4 גברים מול שתי נשים).

 

וכך, בשבוע שבו חל יום האישה הבינלאומי קיבלנו בתכנית פמיניסטית לשעבר קמפיין למיסוד ההימורים בישראל. בדיון, שהיה קשור רק באופן מקרי ל"מעמד האישה" (והגבר) קידם שר התיירות אברהם הירשזון, באיצטלה של מי שדואג לכלכלת המדינה ולענייני החברה שלה את מיסוד ההימורים בישראל. לבילי לא נותר אלא לשמוח ולסמוך בסופה של התכנית על אברהם הירשזון ועל עוד גבר-גבר, מנכ'ל מפעל הפיס, שהם ממש ידאגו לנשים ולא יאפשרו לחייבי מזונות להמר. וזה פחות או יותר כל מה שנאמר על נשים והימורים, מלבד ציון חוזר ונשנה של העובדה שיש הרבה יותר גברים מנשים מהמרים. בהמשך לניצול הבוטה של המוניטין והיוקרה של התכנית הפמיניסטית המקורית על ידי המנהלים-הגברים של הערוץ ה-2, הטביעה התכנית "המחודשת" סטריאוטיפים מגדריים מגוחכים: גברים הם "תלותיים" ו"ילדותיים" בכל הקשור להימורים ונשים "מכורות לקניות". אכן, בשורה מלבבת מתכנית פמיניסטית לשעבר. אני מנחשת שגם הרייטינג שלה הרבה יותר גבוה מזה של "מבט נשי". ומה הפלא? הגברים שמנהלים את ערוץ 2 אוהבים לספק נשים שאוהבות לעשות קניות וגברים ילדותיים ותלותיים שאוהבים תכניות אינפנטיליות, שמקדמות את גברברי עולם ההימורים והתחתונים. אפילו הירשזון, ברגע של חולשת דעת, כאשר ביקש להדגיש את התרומה החשובה של הכנסות המדינה מהימורים לחינוך, הודה שמרכזי הימורים, כמו בלאס ווגאס, מייצרים עבריינות וזנות (הוא שכח כנראה שכמה דקות קודם לכן הוא סיפר בשבחי התרומה של ההימורים לכלכלה ולרמת החינוך בלאס ווגאס).

 

אני מציעה לבילי מוסקונה לרמן שביום האישה תגיש את התפטרותה מהתכנית המבזה נשים וגברים ותפסיק לשמש עלה תאנה לשוביניזם הגואה בין "מבט בשניים" ל"דוגמניות".

 

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

תגובה:
יוכל להיות שיש דברים ראויים בדבריה של ד"ר הרצוג, אולם בעיניי הגב. בילי מוסקונה לרנר לא יצגה כלל אותי כלל כאישה, היא מלאה בסטריאוטיפים כלפי  אנשים (וכמובן נשים) מהדרום, לא נתנה למרואיינות להציג את עמדותיהן, הייתה מאוד תוקפנית, וכל זה לפני שבן כספית "הטרזן" הופיע לצידה.
אז לפני שמתייחסים לכל הנאמר בכתבה, בואו נבדוק אילו עמדות היא הציגה, ואת מי היא בדיוק יצגה (אגב לא פעם שלחתי מייל לתוכנית ומעולם לא זכיתי בהתייחסות, הרי אנחנו די פרימיטיבים..)
יהודית מהדרום

תגובה:

ללא ספק צודקת הגברת הרצוג בדבריה. התוכנית "מבט נשי" במתכונתה הישנה, עסקה במגוון נושאים מעניינים  בנושא הנשים והיו הבית היחיד להעלאת שיח בעניין. הנושאים היו חדשנים, יחודיים והיו להם זוויות מרתקות. נשים רבות צפו בתוכנית ואף לימדו אותה מידי פעם בהרצאות באוניברסיטאות שונות בלימודי מגדר. גם הצוות שעשה את התוכנית בעבר, לפני המתכונת הנוכחית  היו צוות נשים מקצועיות, פמינסטיות שענייני נשים ונשים בכלל היו  בראש מעניינהם והם אלו אשר העלו את הנושאים ואף קבעו מה יהיה ואיך. המתכונת הנוכחית של גבר לצידה של בילי היא אולי רעיון נחמד על הכתב אך לא בפועל. כי אז בילי מוסקונה מתנגחת כל הזמן, עוד יותר מהעבר וכמייצגת את הצד הנשי היא עושה שרות גרוע כי היא שוב מעמידה את הנשים כמתווכחות וכוחניות במקום במקום שעושה צדק איתם. בחירת הנושאים בתוכנית הנוכחית וגם המרואיינים היא לא מעניינת ולא עושה שרות טוב לאף אחד. נראה שצריך למצוא תוכנית חדשה שתיצור מקום לשיח הכי עכשווי ומתקיים בענייני נשים כי מלמרות שקורים כל הזמן דברים בנושא זה אין לכך ייצוג בטלווזיה. במחקר שנעשה בעבר וגם לאחרונה נמצא שענייני נשים כמעט ולא מוצגים במדיה אלא אם כן הן נרצחו, הוכו או נאנסו, אך מתברר שקברניטי הטלווזיה לא חושבים שנשים מעניינות מלבד ההקשר לאלימות או מין או יופי חיצוני. דבר שכמובן אינו נכון שהלא רוב האוכלוסיה היא נשים ולכל גבר יש אמא, אשה, אחות או ילדה.

ב.

 

 

_____________________________________________