הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

עולם כמנהגו נוהג

מאת: ד"ר חנה ספרן

מאמר זה יתפרסם בגיליון הקרוב של "אישה לאישה" (מרץ 2005)

18.2.05

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

ברכות האתר "הדרך למעלה" שלוחות לד"ר חנה ספרן, שזכתה לקבל ב- 17.2.05 את "אות זכויות האדם", על פועלה הרב למען נשים וזכויות אזרח.

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי

 על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

 

בת קיבוץ, שנאנסה באונס קבוצתי לפני מספר שנים, התאבדה. שופט בבית המשפט המחוזי החליט שהשימוש בתואר "כוסית" אינו קריאת גנאי לנשיםדיקאנית הפקולטה למשפטים בבר-אילן יצאה להגנתו של עובד האוניברסיטה שהואשם בהטרדה מינית של עובדת אחרת, פרופ' משיח, גיניקולוג מיליונר העוסק בהפרייה מלאכותית טען שנשים אחרי גיל 45 שלא ילדו הן מופרעות, נשיא אוניברסיטת הרווארד בבוסטון טען כי יתכן שההישגים הדלים של נשים במתמטיקה ובמדעים נובעים מהבדלים מולדים בין המינים

 

כל יום, כמעט כל יום, אנחנו מרגישות בהתקפה ההולכת ונמשכת עלינו כנשים. בכל הרמות ומכל הכיוונים. אפשר גם להוסיף לרשימה המכובדת את דבריו של נתניהו על האמהות החד-הוריות "שאם הן בחרו להתגרש, עליהן לשאת בתוצאות"....  אנחנו, מכירות היטב את המציאות של חיי נשים. יש קשר הדוק בין קריאת גנאי המתארת אותנו על פי אבר המין שלנו, לבין הטרדה מינית שעלינו לחיות איתה כאילו כלום, לבין אונס קבוצתי שקיבוץ שלם אוסר עלינו להתלונן עליו. יש קשר בין היכולת שלנו להצליח ולהיות חזקות בעולם שבו התמודדות היום יומית היא מאבק אחד מתמיד לבין היחס שאנו זוכות לו כנשים. אנחנו התרגלנו. ממשיכות את סדר היום ומסרבות לשים לב. לא רואות את ההקשר. עוזרות אחת לשניה ומצליחות אפילו להקים ארגונים הנותנים שירות לנשים שנפגעו.

 

אבל העולם כמנהגו נוהג. אנחנו נמשיך לעזור, להתחנן לעוד תקציבים למקלטים, לקוי חירום ולמרכזי סיוע, ללמוד להקשיב ולסייע. להקים אפילו קוי חירום לגברים. אבל את המהפכה עוד לא הצלחנו להביא. גברים גרושים בישראל חייבים 19 מיליארד שקל של חובות מצטברים לנשים ולילדים/ות שלהם ואנחנו מתחננות לדמי מזונות.  ממשיכות להתעקש ללדת אפילו במחיר של טיפולים יקרים, כואבים ומרעילים. כי מי רוצה להחשב מופרעת אם היא לא אמא עד גיל 45. אנחנו חיות בחברה גברית ומילטריסטית, חברה הרואה במלחמה ובהשרדות הלאומית את חזות הכל. אנחנו חייבות ללדת כי הלאום (ולא חשוב איזה) חייב להמשיך את עצמו. אנחנו חייבות לשתוק ולקבל בהבנה את הגברים הנוגעים, מטרידים, אונסים כי "לא צריך לעשות ענין מכל דבר".

 

זהו אינו נאום הסתה נגד גברים. אני בטוחה שגברים רבים מרגישים גם הם כעס על העולם האלים הזה שבו אנו חיים/ות. אנחנו צריכות אותם כדי לשנות יחד את העולם. אבל עדין לא הסכמנו בינינו, הנשים, כיצד נוכל לעשות שינוי, עדין לא מצאנו את הדרכים לשיתוף פעולה ועדין אנחנו עסוקות במקום הראשון במתן עזרה ובטיפול. אני מציעה לכולנו לעצור לרגע אחד, ביום האשה הבינלאומי, השמיני למרץ, ולזעוק בקול גדול, לא רוצות יותר לחיות בחברה ששונאת נשים.

 

חנה ספרן   

 

יפורסם בדף מידע, מרץ-אפריל של ארגון אשה לאשה - מרכז פמיניסטי, חיפה. נשים המעונינות לקבל את דף המידע כל חודשיים מוזמנות לכתוב ל: ishahfc@netvision.net.il   טל. 04-8650977

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

_____________________________________________