הפרלמנט שלנו: מאמרי מערכת מאת הגולשות

כאן יתפרסמו מאמרים מפרי העט של הגולשות - יש לך דעה? הביעי אותה!

 

ויקי כנפו התפשטה

חנה בית הלחמי וד"ר אסתר הרצוג מגיבות לצילומי המחאה של ויקי כנפו

21.9.04

 עוד כתבות ב"פרלמנט שלנו"

 

 ארכיון המאמרים

  פורומים

  יעוץ

 טיפים

 הבריאות שלך

 

עוד על צרכנות

"בית הנבחרות" עיתון פוליטי על המאבק של החד-הוריות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

מאת חנה בית הלחמי:

ויקי כנפו התפשטה. היא לא לבד: לפניה היו אינספור התפשטויות של מחאה, מז'אן דארק האגדית ועד למאות פעילי אנטי-גלובליזציה ואיכות סביבה שממלאים בשנים האחרונות שטחי ענק בהתפשטות מחאה המונית. תמונותיהם מפוזרות חינם, אגב, ברשת.

ברגע הראשון היה לי קשה "לעכל" את הבשורה. התגובה האמוציונאלית הראשונית, האינפנטילית משהו, היא של התקוממות. טקסטים בסגנון "היא מביישת אותנו", "היא מוזילה את המאבק", נשמעים בכל מקום. הגדילה לעשות אחת, ורד ברכה-שטיינברג, מהאמהות החד-הוריות שהתקבצו במאהל סביב ויקי לפני שנה, שהתלבשה יפה, התמסרה למאפרת הטלוויזיה ושטחה את משנתה הבעייתית (כ-under statement) בפני אברי גלעד ולינוי בר-גפן, בתכנית הבוקר של ערוץ 10. ורד החד-הורית-אך-דו-שמית, זו שנאבקת מאבק "אוטנטי" של חד-הוריות אולם לא מוותרת על השם שאחרי המקף, בבחינת נהנית מכל העולמות, סיפרה למראיינים המשתוקקים למוצא פיה, שויקי יודעת לצעוק ולא לבקש, זו הבעיה שלה. ויקי לא מייצגת את המאבק, היו "סכסוכים" (מילה יפה למחרחרות הריב והמדון) שויקי לא השכילה לפתור, את החד-הוריות היא ייצגה רק בימים הראשונים ואחר כך ייצגה את האינטרסים של הקרן החדשה לישראל ושתי"ל. הגדילה הדו-שמית לעשות וסיימה באקורד פטרוני מזעזע: "לויקי יש פוטנציאל להנהיג מאבק, אבל...".

השיחה המצולמת עם ורד ברכה-שטיינברג "סידרה" לי את עמדתי באשר להתפשטותה של ויקי. נכון, ויקי טעתה בזמנו כשנמנעה לבדוק כל יום מחדש את דרכן של הקרנות שמימנו את המאבק על-מנת להשפיע על דרכן המשותפת עם הנאבקות, אולם היא גם גילתה אחריות לעתידו של המאבק חסר הסיכוי הזה. כנראה שויקי כבר "שכחה", את מה שהדו-שמית עוד לא התחילה להבין: אין מאבק בלי כסף, אין כסף בלי קרנות סיוע, אם אין קרנות סיוע אין מאבק. מעגל האימה.

ככל שויקי - שבעצם היותה מי שהיא, מייצגת כה רבות מאיתנו - חיה רחוק יותר מהמפגש היומיומי עם כסף, כך גובר ייאושה וממסך את המשמעויות הפוליטיות של הכסף.

עבור צפייה בעירום הטראגי של ויקי, משלמים 39 שקלים. ההתרסה והמחאה בוטלו מעצם היותן כלי להזרמת הון ל... בעלי ההון. אין לי ספק שגם אם קבלה סכום כסף כלשהו, היא שוב "יוצאת פריירית": היא תרוויח מכך, בכסף ובשירות יחצ"ני למאבקה, הרבה פחות מבעלי האתר.
היא רצתה מחאה נואשת ומשפיעה, וקבלה משת"פיות פשוטה עם השיטה שדורסת אותה.


אצל ויקי, זה קרה מייאוש ומתום. אצל הדו-שמיות שעוררו את המדון ההרסני במחנה החד הוריות בירושלים, זה נבע מחמדנות פשוטה. ברכה שטיינברג הועלתה לעולת הבידור הטלוויזיוני וויקי לעולת השימוש הציני של בעלי ההון בייאוש, בעוני ובהעדר התקווה כדי למלא יותר את כיסיהם המלאים.

ויקי עוררה ומעוררת בי אמפטיה. אפילו כשמנצלים אותה ומתמרנים אותה, היא אינה מאבדת מהאמינות שלה. היא מנוצלת באופן כל כך שקוף, שמציב אותה כתמונת מראה החדה ביותר להתנהלות הסדר השלטוני מול נתיניו ונתינותיו.

אגב - הסרט והתמונות כבר מסתובבים ברחבי האינטרנט - חינם!
חפשו אותם, הורדה של הסרט והתמונות ללא תשלום היא התשובה הנכונה לאילו שגובים תשלום עבור מחאתה של כנפו, כדי להתעשר עוד קצת מהמצוקה הנשית והחברתית בישראל.
 

ויקי נגד פורנו \ ד"ר אסתר הרצוג

הארגון הפמיניסטי "אשה לאשה" צודק בטענות שהעלה בעקבות פרסום הסרט של ויקי קנפו באתר פורנו מקומי. בהודעתו לעיתונות נכתב "הבחירה האחרונה של ויקי קנפו מייצגת מגמה מדאיגה שהולכת ותופסת תאוצה, שבה ערוצי תעשיית המין הולכים והופכים לאחת מהברירות היחידות שעומדות בפני נשים מעוטות הכנסה… הערוץ הזה קורא לנשים שנמצאות במקום של ייאוש, של חוסר ברירות, ושל מצוקה כלכלית קשה. ההיענות למודעות אלו אינה בחירה חופשית!!!".

 

לא מפתיע הוא שנשים רבות בישראל נדחקות משוק העבודה הפתוח לאפילת תעשיית הפשע של הזנות על כל גווניה. שירותי המין פורחים באפילה של מצוקה ועוני, שם ניתן לגייס את חלכאי וחלכאיות העולם לעשות "הכל" כדי להתקיים. בעזרת החיפוי והגיבוי המוסתרים מעיני הציבור, של מוסדות החוק והמשפט במסווה ה"ליברליות" (כמו מיסוד הזנות של פורז ושינוי והלגיטימציה של פורנוגרפיה, בחסות אהרון ברק ודליה דורנר), של התעלמות המשטרה (להתערב רק אם מטרידים את השכנים… המבוססים), יכולים בעלי העניין להרוויח. ברוני תעשיית הזנות, הפוליטיקאים הנזקקים לתמיכה הכספית שלהם, והתקשורת הקשורה בעבותות של כסף לתעשייה, כולם רוצים את האקשן באפילה. כך מובטחים הרווחים הענקיים וגם מראית עין של הוגנות. בצדק לועג יואב יצחק באתר האינטרנט שלו לבעלי העיתונים הגדולים שלא פרסמו את החלטת השופט דניאל בארי, שהרשיעה אותם בעבירה של פרסום מודעות העוסקות במתן שירותי זנות, למרות שמדובר בהחלטה יוצאת דופן ועל אף שהם מרבים לפרסם פסקי דין בעלי חשיבות שולית. הם רוצים לעשות כסף, בכל מחיר. ככל שנמעיט לדעת איך הם עושים אותו, ייטב להם.

 

אור השמש הוא לא רק אמצעי החיטוי הטוב ביותר נגד הסתאבות ועוולות השלטון הוא גם הטוב ביותר לתיקון חברתי בכלל. ויקי הוציאה את הפורנו מהחושך אל האור והפרסום הנרחב של הופעתה בעירום באתר הפורנו היא מכה לפורנו, גם אם כרגע בעליו מרוויחים הרבה כסף מחשיפתה. חשיפת העירום האנושי, האמיתי, מקעקע את שיטות העיוות שלו על ידי סוחרי מיניות האדם. הופעתה של ויקי אינה פורנוגרפיה. גופה העירום סותר את כל יסודות הפורנו, שמהותם הפיכת גוף האדם (בעיקר האשה הצעירה ושדיה הצעירים) לחפץ מיני. גופה של ויקי בסרט הוא לא חפץ אלא מהות אנושית והוא אנטי מיני. התגובות ההיסטריות (מאות רבות) של גולשי YNET, מלמדות על כך יותר מכל. אלה שבימים רגילים תוקפים בחמת זעם את ה"פמיניסטיות המתחסדות" על מאבקן בפורנו, יצאו בהתקפה משולחת רסן על ויקי, בעזרת שלל גינויים, החל בהאשמתה על בגידה במאבקה החברתי ועד בוז לגופה החשוף.

 

גם אם יופיעו כל הנשים והגברים העניים בישראל בעירום באתרי פורנו לא יהיה בכך מעשה פורנוגרפי. אדרבא, ככל שתרבה תעשיית הפורנו לחשוף גופות עירומים לצורכי מאבקים חברתיים ובכלל, היא תביא יותר מהר את סופה על עצמה. למעשה, יותר ממה שהפורנוגרפיה מנצלת את ויקי, מנצלת ויקי את חמדנותה של התעשייה לצרכי מאבקה/מאבק כולנו נגד ארגונים ואנשים מושחתים המתעשרים עד להתפקע, תוך פגיעה באשיות המוסר והצדק היסודיים של החברה.         

 

 _______________________________

מתנגדת? מסכימה? יש לך דעה משלך?

הגיבי על הכתבה. הכתבות המתאימות ביותר יתפרסמו באתר.

 

 

_____________________________________________