עובדת עצות

(עצות לעובדת המתלבטת)

2. רומן בעבודה

מאת: חנה בית הלחמי

 

עוד ב"הדרך למעלה:

1. הטרדה והתנכלות

על הטרדה מינית

הטרדה מינית - מה לעשות

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

חיי העבודה שלנו מכסים נתח משמעותי ממי שאנחנו, ממי שצומחת מתוך נשמתנו, ממי שחיה את חיינו. לפעמים אנחנו מתחברות אליה והיא ואנחנו אחת הן, לעיתים אנחנו צופות בה כאילו מבחוץ, בהשתאות: האומנם אני הייתי זו שהייתה שם?

אחת הפעמים בהן חשתי חזק מתמיד את הפליאה הזו, הייתה כשניהלתי רומן בעבודה. אני, שמקפידה על קורקטיות עסקית, על לבוש הולם, על לא להיות אישית ואישה מדי עם בני המין השני שעובדים איתי, על הפרדה בין עבודה וחיים פרטיים – מצאתי את עצמי מנהלת רומן סוער עם עמית לעבודה. לא היה בזה שום רע מוסרי,  רק שזה היה בעבודה.

אני יכולה לציין המון סיבות שזה לא יקרה לי שוב: החל מהלחץ היומיומי, ההיסח המוחלט מענייני עבודה, הפגיעה במעמד המקצועי, הריגוש המתמיד והמציף מדי, העלבונות הקטנים והגדולים, הרכילות במשרד, המבטים (אין צ'אנס שלא יגלו את זה, איכשהו – אתם לעולם שקופים), המתח המיותר – וכלה בכך שברומן בעבודה, אם את רוצה לממש אותו באושר ועושר עד עצם היום הזה, אחד משניכם צריך לוותר על העבודה. בד"כ את.

 

אם אתם נשואים (לאחרים) או שהוא נשוי – המצב מסתבך והולך. בד"כ יהיו מי שישלמו את המחיר. בתחילה אחרים – שיהיו מועדפים פחות – או בהפוך על הפוך, מועדפים יותר מרוב מאמץ שתעשו לא להחצין את דבר הרומן ביניכם. אלו – שמועדפים שלא על סמך כישוריהם – "יחטפו אותה" מתישהו בנפילה מהירה ממצוק תלול של ציפיות ויעוררו לא מעט כעס ואוירה רעה סביבכם.

 

אם "הוא" הבוס ואת עובדת תחתיו – גם אז, את תשלמי את המחיר. כשיגמר הרומן – יגמר לך התפקיד. לרוב.

בקיצור, למרות עונג השעה - נאחס אמיתי. אז מה אנחנו צריכות לחשוב?       

 

ראשית, חשוב שנזכור, שהבדיחה הסקסיסטית השחוקה של "כשהזין עומד השכל יורד לתחתונים" היא אחת הבדיחות הסקסיסטיות היחידות שלא חוברו על נשים. תנשמי עמוק, תחשבי שאם את "שווה" הרי שהשווי שלך לא מתמצא באדם הספציפי הזה דווקא וכדאי ליהנות מהמתח המיני בלי לממש אותו. מה שאימותינו וסבותינו קראו להם "מחזרים". תיהני מהחיזור. תחשבי רחוק, תחשבי על עצמך, וקצת פטליזם לא יזיק – אם זה צריך לקרות וזה הגבר של חייך – אתם תיפגשו אחד בשנייה בסיבוב הבא. אפשר לייצר מניפולציה קטנה שתסייע לך להימנע מהמימוש – למשל, להתחיל לצאת עם מישהו אחר או להיות מאוד לא נחמדה כמה ימים ולהוציא לחברך לעבודה את החשק. ואל תעבירי מסר דו משמעי, אף פעם!! מילא שזה יבלבל אותו – אבל מה איתך? מסר דו משמעי בא מבלבול פנימי שלנו ובסוף עובד כמו בומרנג, כמו מנגנון שכנוע עצמי שמשבש לנו את הראייה.

 

קשה, אני יודעת (כבר קרה לי כמה פעמים מאז) – אבל מאוד אפשרי. כדי שלא תחושי רע עם עצמך, תזכירי לעצמך שאת היא זו שלא רוצה, שה"דחיה" שלו אין בה משום הקרנה על האטרקטיביות שלך.

 

ועוד משהו – חפשי תמיד את האינטרס, בהרבה מקרים לא מדובר ביחס אישי אמיתי שלו כלפייך אלא באינטרס מיני, זמינות הקשר או אינטרס פוליטי-ארגוני. תזכרי את המשפט הנחמד שמוביל אותי אישית כבר שנים: "זה שאני פרנואידית זה לא אומר שלא רודפים אחרי". אין חובה לייחס לו רוע בגין העניין – לעיתים, הפעולה האינטרסנטית נעשית שלא מתוך מודעות, או ליתר דיוק – דווקא ממיעוט מכמיר של מודעות. זו בדיוק ההזדמנות שלך לזהות את המגמה ולפתח לך מודעות מעמיקה משלך.

 

אז שוב, הטיפים:

מתח מיני – יפה, טוב, מועיל לכייף בעבודה.

רומן – מקלקל, ברוב המקרים. את הכל – ממנגנון השמדה עצמית של הרומן עצמו ועד הקריירה ו/או המורל שלך, שלו ושל המשרד כולו.

 

להתגבר ולהימנע – אפשר, במחשבה צלולה, בהתרחקות זמנית (קחי חופש או תמצאי רומן מחוץ למשרד) או בלהוציא לו את החשק ואז אין צורך יותר להיות אקטיבית בתהליך.

 

כשאי אפשר – תתחילי כבר מהרגעים הראשונים לבנות לעצמך את המקפצה הבאה בקריירה שלך. ותיהני מהרומן עצמו עד הסוף. שלבי במידת האפשר בין הנאת הרגע לתכנון קריירה שעוקף את הבעיה.

 

בהצלחה.

חנה בית הלחמי.

 

כיתבי לחנה

 

 

   
_______________________________________________