לגעת אישה

חלק ז': נשים ואימהות

אילנה דגני-אילן

 

חלק א' של סידרה זו

חלק ב': כלי קיבול

חלק ג': זמן תעלת הלידה

חלק ד': פיוס עם אמא

חלק ה': מחזוריות

חלק ו': כאן ועכשיו

עוד ב"הדרך למעלה:

חיי אישה - סידרה

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

התפקיד המסורתי ביותר של נשים הוא האימהות.

מאז היות האדם – היתה שם גם אמא. האינסטינקט האימהי טבוע בכל נקבה מיום היוולדה. אנחנו יכולות לראות איך ילדות קטנות מממשות את התכונה האימהית עם בובות בעוד שהבנים נוהגים בהן, כמו שחברה תארה באזני: "תני להם בובות ברבי והם יהפכו אותן לחרבות".

 

להיות אם זה אומר להגשים תכונות כמו: יכולת בריאה, הכלה, הזנה, טוטאליות, רכות, סמכותיות, הנהגה, היכולת ליהיות שם בשביל מישהו אחר, היכולת לבצע מספר פעולות בו זמנית, חלוקת קשב, אהבה, נתינה, התמסרות, נמריות, מגע ועוד...

 

אולם בחיים המודרניים של היום מתקשות אימהות רבות למלא את תפקידן באופן המסורתי שלו ומוצאות עצמן מול אתגר של הגשמה אימהית והגשמה חברתית או מקצועית, שלא תמיד מתאפשרות ביחד.

 

אנו חיים היום בחברה בעלת מאפיינים זכריים ואנו הנשים, מנסות להגשים את עצמינו בעולם בעל כללי משחק גבריים וזונחות את התכונות המקוריות שלנו לטובתם.

כך יוצא שנשים רבות חוזרות לעבודה ולמירוץ אחרי הקריירה בסמוך למועד הלידה. נשים רבות מחפשות לחזור לגזרה הדקיקה והנערית זמן קצר לאחר שגופן חווה מלאות פוריה ובוראת. ההתכחשות לגוף המלא והרך שמאפיין את הרכות הנשית, גורר גם התכחשות לאימהות עצמה.

 

ההתרחקות מההזדהות ומקבלת הגוף שלנו אחרי הלידה יוצרת קרקע להתרחקות מהאימהות המסורתית. האישה שבמהותה היתה רוצה לשהות בחברת ילדיה הרכים ולהזינם באהבתה, מוצאת עצמה חוזרת למעגלי העבודה והקריירה. הסיבות לחזרה לעבודה יכולות ליהיות מובנות – צורך כלכלי הוא אחד והאחר הוא הצורך בהגשמה של האישה הבוגרת בחברה של אנשים בוגרים.

 

אחת הבעיות בלהישאר בבית עם התינוק או הילדים היא הבידוד של האישה מחברת אנשים בוגרים אחרים. אין ספק כי האימהות הנכונה היא שהאם צריכה להיות עסוקה בחייה ולמלא את הצורך האינטלקטואלי - רגשי שלה עם בוגרים. החברה של ימינו יצרה בידוד של הנשים אחת מהשנייה ובכך דחקה את הרצון של האם להישאר בבית עם ילדיה הצידה לטובת יציאה למעגל העבודה שמאפשר מגע עם חברה בוגרת. הפתרון טמון ביכולתה של האישה להבין את הצורך בליהיות עם חברה בוגרת ולמצוא פתרונות אחרים מאשר לצאת לעבודה על חשבון השהות עם הילדים.

 

טובי בראונינג כותבת בסיפרה – "איך הפכה האישה לגבר" : "עתה, לאחר מאות שנים של התכחשות לחשיבות השנים הראשונות של הילד ולהשפעתן על חייו כבוגר, כשהגענו סוף סוף להכרה בחשיבות האהבה והנוחכות ההורית – היעדרות ההורים רבה מתמיד".

 

בתקופה זו, בה הרגש אינו המוביל את נורמות ההתנהגות אלא ההגיון, יש נטייה לנסות ולהסביר לילדינו (ולעצמינו) את מהות האהבה במקום פשוט ליהיות שם.

 

אנו נמצאות בעידן של חזרה לנשיות. באמונות שונות נחשבת תקופה זו לתקופתה של ונוס- אלת הנשיות. לנו  הנשים יש תפקיד לחזור ולהיזכר באותה אהבה, הכלה, רכות, זרימה, הבנה נשית ואימהית לטובת עולם שלם וטוב יותר.

 

הקישור לדף של נשים עובדות מהבית הוא: http://www.haderech.co.il/Ima23.html

 

שיהיה לכן יום של אהבה,

הערות, הארות ותגובות יתקבלו בברכה.

 

שלכן, אילנה דגני - אילן

  ___________________

  אילנה דגני – אילן, מושב עופר, משק 44 30835

טלפון: 04-9841992, 055-965296

e-mail: elana@elaisha.com

האתר של אילנה:

http://www.elaisha.com
 

_________________

החלק הבא:

________________________________________________________