פרס נובל לכימיה לפרופ' עדה יונת

המערכת

 

פרופ' עדה יונת

 

עוד על נשים:

לזכר אניטה רודיק

הילולה ד'שרה אימנו

סדר נשים

סיפורה של פלורה

משכילות יותר, עובדות יותר ומרוויחות פחות

המוח שלו ושלה

נשים וצבא בישראל

חטאי האם

מיהו הגבר החדש?

מחשבות על השכול הלאומי

סטטוס - המניע החזק

אל תבכי ילדה

המדריך למתגרשת: לשרוד את החגים

תשעה חודשים של טירוף חושים

ב- 10.12.09 העניק מלך שבדיה, קארל גוסטב ה-16, את פרס הנובל לכימיה לפרופ' עדה יונת, על תרומתה לחקר הריבוזום. לראשונה, טוען האתר ynet,  עמדה אישה ישראלית בקידמת הבמה - וזכתה להכרה הנחשבת ביותר בעולם המדעים. פרופ' עדה יונת ממכון ויצמן ברחובות קיבלה את פרס נובל לכימיה מידיו של מלך שבדיה, בטקס השנתי שנערך באולם הקונצרטים בשטוקהולם. על מחקרה פורץ הדרך בחקר הריבוזום, יונת חולקת את פרס נובל לכימיה לשנת 2009 עם תומאס סטייץ מאוניברסיטת ייל וונקטרמן רמאקרישנן  מאוניברסיטת קיימברידג'. (מקור: ויקיפדיה).

פרופ' יונת ממכון ויצמן היא מבכירי החוקרים בארץ. מחקריה עוסקים בחקר המבנה של הריבוזומים, (הריבוזומים הם בתי החרושת לייצור החלבונים בתא, רכיב תאי מורכב ביותר. בריבוזומים נעשה תרגום הצופן הגנטי שבדנ"א לחלבונים. החלבונים הם החומרים העיקריים המבצעים את תהליכי החיים ופעילותם תלויה בהרכב הכימי ובמבנה המרחבי שלהם.)

פרופ' יונת הצליחה לפענח את המבנה המרחבי של שתי יחידות משנה של הריבוזום, דבר שהוא בעל חשיבות עולמית בתחום זה. יונת הייתה האישה היחידה מבין מקבלי הפרס החשוב והיוקרתי ביותר בתולדות המדינה.

עדה יונת בת ה-70, נולדה בירושלים ולמדה באוניברסיטה העברית. את עבודת הדוקטורט השלימה במכון ויצמן למדע ולאחר מכן המשיכה ללימודים מתקדמים בארה"ב. כיום היא מכהנת כפרופסור מן המניין במכון ויצמן, שבו היא מרצה וחוקרת. יונת חברה באקדמיה הלאומית למדעים של ישראל, וגם באקמיה הלאומית לאמנויות ומדעים של ארה"ב והאיחוד האירופי

לפני כעשרים שנה, עת פרסמה עדה יונת תוצאות ראשונות שהתבססו על שיטה שפיתחה לבירור מבנה הריבוזום, הרימו עמיתיה גבה והתייחסו לתוצאות בספקנות רבה. בירור מבנה הריבוזום נראה אז כשאלה בלתי ניתנת לפתרון.

יונת אמרה למערכת ynet וגם בראיונות ברדיו:  "אני מתארת לעצמי שגם אלו שרוצים ללכת למדע מבינים שלא כל המדענים מקבלים פרסים, אבל אני בטוחה שלחשיפה הזו יש השפעה וכבר שמעתי על ילדים שרוצים ללמוד בעקבות כך כימיה. אני מקווה שגם ילדות".

פענוח המבנה המרחבי של הריבוזום, שבו הובילה פרופ' יונת, נכלל בין עשר התגליות החשובות של שנת 1999 על ידי כתב העת סאיינס. תרומתה המכרעת של יונת ופיתוחיה שאפשרו להגיע להישגים אלה כבר זיכו אותה בפרסים רבים.

לפיכך מוענקת ליונת הבכורה בכל הנוגע לפיתוח השיטות לחקר הריבוזומים, ועל כך קיבלה גם את "פרס ישראל", במוצאי יום העצמאות תשס"ב (2002), על תרומה למדינה בתחום הביולוגיה.

פרופ' יונת היא האישה הישראלית הראשונה שזוכה בנובל. קדמו לה שמונה גברים ישראלים: ש"י עגנון (ספרות) ב-1966, מנחם בגין (שלום) ב-1978, יצחק רבין ושמעון פרס (שלום) ב-1994, דניאל כהנמן (כלכלה) ב-2002, אברהם הרשקו ואהרון צ'חנובר (כימיה) ב-2004, וישראל אומן (כלכלה) ב-2005.

 

תגובות:                                               מעניין? שילחי לחברה

 
 

_________________________________________