מדור הייעוץ העיסקי-שיווקי

איך לשווק את המוצר שלכן, את היוזמה העסקית שלכן או את עצמכן?
שאלות בנושאי שיווק תעננה כאן ע"י חנה בית הלחמי, יועצת שיווק

שילחי שאלה לחנה

חזרה למדור הייעוץ השיווקי

עוד יעוץ שיווקי:
 יש לי מרפאה אלטרנטיבית. איך מוצאים לקוחות?

 איך כותבים תכנית עיסקית?

איך מתחילים באירגונים גדולים?

 האם כדאי למכור בזול?

 איך הופכים את התחביב לעסק?

 איך יוצרים את השוק שלי?

 איך משיגים כסף?

 יציאה מעבדות לחירות

 איך עושים קבוצת מיקוד לספר?

 איך עוזבים ביטחון כלכלי כדי להגשים את עצמי כאמנית?

 איך משווקים את האמנות שלי?

 איך פונים לשוק האימהות החדשות?

 איך משווקים מוצר מדף?

 איך מתחילים עסק לילדים בשילוב אמנות?

"איך מתגברים על פחד מדחייה כדי לשווק את עצמי?"

 

שאלה:

חנה שלום רב,

שמי סימה ולפני שנה קבלתי החלטה משמעותית ועזבתי את מקום עבודתי כשכירה והחלטתי לצאת לדרכי מבלי לדעת מהי בדיוק. אני בת 38 ומאז שיצאתי לשוק העבודה עסקתי בתחומי הניהול, סיימתי גם לימודי תואר ראשון בכלכלה וניהול. עסקתי במגוון תחומים החל ממנהלת מחלקת מולטימדיה ועד ליועץ איכות - מכינה חברות לעמידה בתקני ISO 9001. כאשר עזבתי את עבודתי לדרך לא נודעת במהלך הדרך הבנתי שאני רוצה להתחבר למקום העוצמתי שלי שהוא לעבוד עם אנשים והתחלתי לימודי פסיכודרמה (למשך 3 שנים). בשלב זה אני רוצה להתחיל לעבוד כעצמאית כאשר הרעיון הוא להציע עצמי כיועצת איכות, כלומר להכין חברות לתקן ה-ISO  אך בעזרת הכלי הזה גם לייעץ להם בכל הנוגע למשאב האנושי. החזון שלי הוא לשלב את הכשרתי כפסיכודרמטיסטית בארגונים. הבעיה - ה"חיבור לרצון" שלי להצלחה.

 

קשה לי הנושא השיווקי אני מרגישה כאילו אני פולשת למרות שיש לי מה להציע. אין לי בעיה כאשר אני נמצאת מול האדם ואהיה צריכה למכור לו את כישורי, אך יש לי בעיה קשה אם איך להגיע אליו? זה נוגע לפחד שלי מאנשים או יותר נכון לפחד מדחייה, כיצד אני מתגברת על זה, כיצד אני מצליחה להביא את עצמי לפעילות שיווקית שאני אאמין שהיא תביא לי לקוחות. כי הבעיה היא באמונה ולא ביכולת.

 

אודה לך על תשובה אשר תפתח לי דרך לחשיבה חדשה.

סימה

      

תשובה:

שלום סימה,

אני מעתיקה לך כאן תשובה שנתתי כעת לשואלת אחרת, באותו עניין.

בעייתך, כפי שאת מציגה אותה, היא סוגייה רווחת והדרך ל"שינוי הסרטים בראש", פיתוח הערכה עצמית ריאלית גבוהה וההצגה עצמית האפקטיבית הנגזרת ממנה, עוברים בחיזוק אישי ובתהליך למידה. ניתן בקריאה, בתרגול אישי, באימון אישי ובקורסים רלוונטיים. את ברוכת עשייה, ידע, מקצועיות והבנה מעגלית ואנושית טובה של תהליכים ארגוניים, וכפי שהצגת את הדברים בפני - אני משוכנעת שאת יכולה להציג אותם בפני כל גורם אחר.

 

להלן תשובתי המלאה לשאלה דומה שנשאלתי היום:

יש מספר דרכים לרכישת מיומנות הצגה עצמית, כולן טובות ו"חיות בשלום" אחת עם השניה, כלומר - על פי צרכייך, מומלץ לשקול לעיתים להשתמש בחלקן או בכולן.

1. קריאת מדריכים רלוונטיים. יש ספרות עשירה בנושא הצגה עצמית, הן באינטרנט והן ספרות מודפסת. האחרון ואחד הטובים שבהם הוא ספרה של פגי קלאוס - אומנות השיווק העצמי (בהוצאת אופוס). קלאוס מלמדת בספר כיצד לערוך עם עצמך הכרות מחודשת, הכוללת את כל האלמנטים באישיותך, נסיונך וחייך אותם ניתן ליחצ"ן היטב, ומלמדת כיצד לעשות זאת. החיסרון בשיטה הוא, שנדרשת משמעת עצמית גבוהה ביותר, הצבת יעדים ותרגול, הצבת מדדים להצלחת התירגול ופיתוח יכולת להערכה עצמית של השגייך, כדי להמשיך הלאה. מנסיוני - זה אפשרי וחשוב שתנסי להתקדם בדרך זו לפחות עד שתמצאי לך הדרכה שמתאימה לך.

לאחר קריאה הספר של פגי קלאוס, אני מציעה לך להתחיל בקטן - למשל, להציג בפני מישהו קרוב רעיון שעד כה נמנעת מלהציגו או שהצגת באופן שעורר התנגדות, ועל פי המדדים שתעמידי להצלחה - להפיק לקחים ולהתקדם למשימה הבאה.

2. קורסים שונים: גישתי לעניין אינה "קונסרבטיבית". היינו: גם קורסי העצמה ושיווק עצמי והן סדנאות לדרמה (למשל).

3. אימון אישי - סדרה של מפגשים בהם תקבלי הן הדרכה והן משימות אימון, באמצעותם תרכשי מיומנויות ותוכלי לקדם את עצמך למימוש היעד של פרזנטציה אישית ממוקדת, יעילה וטובה.

 

לגבי סעיפים 2+3, נשמח ליידעת כשתיפתחנה סדנאות באיזור מגורייך ו/או כשתיפתח קבוצה נוספת של "אימון אישי בקבוצה".

 

בהצלחה, חנה

  ______________________________

שילחי שאלה לחנה בית הלחמי

_____________________________________