גליון מס' 6 - אפריל 2003

 

בנקאות מקוונת – Show Me The Money

מאת: גידי פורת

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 6 - אפריל 2003

גיליונות קודמים:

לגיליון מספר  7 - יוני 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 9 - דצמבר 2003

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

האינטרנט פתח בפנינו אפשרויות מדהימות שרק לפני עשור נראו כדמיוניות, וכיום בלחיצת כפתור אחת עולם שלם נפרש לרגלי הגולשים.

עד לא מכבר, הבנקאי היה העיניים, הידיים והרגליים שלנו בעולם הבנקאי. כיום ניתן לנהל פעולות רבות באופן עצמאי דרך אתר האינטרנט של הבנק, כאשר הגישה לחשבון היא באמצעות סיסמאות ואמצעי זיהוי נוספים. מה אפשר לעשות בחשבון הבנק דרך האינטרנט? האם האינטרנט חוסך לנו כסף בפעולות און ליין? האם זה בטוח לנהל את כספיכם בעולם הוירטואלי? המומחים ינסו לענות על השאלות אלו ואחרות. הבנקים מוכנים לשלם לנו כידי שנפסיק לבלבל להם את המוח בסניף ובטלפון. אני מוכנה בתנאי שזה באמת ישתלם לי.

לא על הכסף לבדו

האתר הוותיק של בית ההשקעות "אילנות בטוחה" (www.ib-online.co.il) נותן לכם כבר בכניסה אווירה של שוק ההון, עם כלים מתקדים בבחירת ההשקעה וניהולה. בבית ההשקעות הקימו אתר תוכן מושקע מאד, ממש אנציקלופדיה על שוק ההון. תוכלו לעיין בסקירות כלכליות של אנליסטים, ניתוחי חברות, גרפים, נושאי משרה ושכרם, בעלי עניין, מידע בזמן אמת על כל סוגי ניירות הערך כמו גם 200 כתבות חדשות ביום, ממיטב הכתבות של קו מנחה ו- TheMarker. בנוסף, ניתן לסדר ולמיין את המידע כפי שרוצים, ויש אפשרויות שליפת מידע מתקדמות. מדוע נוח לעבוד עם המערכת? מאחר והמעבר מהתוכן למסחר נעשה בלחיצה אחת על שם המנויה עליה קוראים למשל.

יורם שוהם, מנהל אילנות בטוחה און ליין, מוסר כי ייחודיות האתר היא בכך שהם היחידים שיכולם לספק את כל כלי ההשקעה הקיימים כיום בישראל, תחת קורת גג אחת, החל ממניות, אופציות, כתבי אופציות, אג"ח בישראל, ומניות, אופציות וחוזים עתידיים הנסחרים בבורסות זרות. הטיפול בביטחונות קריטי והם יודעים לעשות זאת און ליין. דבר ייחודי נוסף, הנו מערכת המסחר במט"ח בה ניתן עסקאות swap ו- forward ולהשתמש  בפקודות limit ו- stop loss אשר יקטינו את הנזקים במקרה של הפסד.

תמיכה אנושית קיימת בכל שעות המסחר , אם בכדי לנווט ולעזור בבעיות המתעוררות בגלישה וגם אם ברצונכם לשמוע קול אנושי. בניגוד לאתרי בנקים אחרים, באילנות בטוחה לא תחוייבו בעמלת המרת חליפין, בכן תזכו בשערי המרה בין בנקאיים במקום המרה בשערים ידועים בסוף יום המסחר. בצורה זו ניתן יהיה לחסוך אחוזים רבים. פעילות המט"ח העומדת לרשות הגולשים איננה מט"ח-שקל בלבד, אלא גם מט"ח במטבעות העיקריים כגון דולר, יורו, ליש"ט, ין, דולר קנדי ועוד. יורם שוהם: "מרבית המבקרים באתר מגיעים בשביל התוכן ונשארים בשביל הכסף. יש לנו מעל 5000 כניסות לאתר ביום שזה מכובד מאד לאתרי התוכן הפיננסיים המובילים בארץ. גולשים רבים משתמשים באתר בכדי להתעדכן בחדשות בשוק ההון ויש לנו כבר 28,000 רשומים למערכת הניוזלטרים שלנ הנשלחת פעם בחודש ובה סקרות חודשיות, מידע על השירותים החדשים ועוד".

בכדי להתחיל פעילות באתר יש לפתוח חשבון דבר המתחייב מתוך חוק הלבנת ההון, וכן לחלק מהפעילות יש צורך בביטחונות אותם מפקידים בחשבון. אל דאגה, אין צורך לסור לבנק בכדי לפתוח חשבון (פתיחת חשבון בכל בנק מחייבת הגעה לסניף). נציג אילנות בטוחה יגיע לביתכם וימלא את כל הפרטים הנדרשים. פרט חשוב נוסף, לאילנות בטוחה יש ביטוח במקרה של פשיעה אלקטרונית, בנוסף לכל ההגנות הרבות שיש על שרתי האתר.

שוהם: "העמלות שלנו אטרקטיביות מאד והן ניתנות לא רק ללקוחות גדולים אלא גם לקטנים, למשל העמלה על מסחר בני"ע בבורסה בישראל היא רק 0.25%, ועל עיסקה בני"ע זר העמלה היא 16$ פיקס פרייס. כל לקוח משוייק ליועץ ובעצם יש לו מנהל תיקים צמוד אליו הוא יכול לפנות ולהתייעץ איתו".

אירה פרידמן, מנהלת דסק לקוחות עסקיים, מפרטת את הטבות נוספות ומדגימה את האטרקטיביות לעומת אתרים אחרים: "באתר שלנוהעמלה להכישת אופציה עומדת על 10 ש"ח בלבד לעומת הבנקים המחייבים אחוז מסויים מתוך העסקה, העמלה על אג"ח עומדת על 0.1%, דמי שמירה – עמלה שבדרך כלל משחילים לנו בשיטת מצליח, עומדת באתר על 0.1% לרבעון והשנה הראשונה היא בחינם".

יתרון נוסף לאתר על פני ניהול חשבון פאסיבי הוא נושא יתרות העו"ש. באתר של אילנות, במידה והחשבון שלכם ביתרת זכות תצברו ריבית נקובה של 8.2% לשנה (אחרי הורדת הריבית האחרונה של קליין) וגם תשמרו על נזילות. בשלב הזה נשברתי ופתחתי חשבון.

אתר משנה למקצועני מט"ח, שם תמצאו שערים מצטלבים רציפים, חדשות מהעולם המשפיעות על המסחר בשוקי ההון בעולם, מחשבונים המחשבים מחירי אופציות (לא צריך לשבור את הראש עם בלק אנד שולס) והמכורים יכולים לקבל עדכון ב- SMS לטלפון הנייד על המתרחש בזירה. בקרוב יעלה שירות התראות, בעזרתו תוכלו לקבל התראות לפי בחירתכם, על יתרות עו"ש, תשואות ועוד.

השוואת מחירים

באתר בנקרייט www.bankrate.co.il תוכלו לקבל מידע השוואתי נוח ומלא בדבר התשואות והעמלות של המוצרים הפיננסים הבנקאיים. הפערי הריביות בין הבנקים השונים שעשויים להגיע עד לכדי 40% . האתר מאפשר השוואה נוחה לא רק של הריביות אלא גם מחשב את פער הרווח בשקלים בין אלטרנטיבה זו לאחרת. בנוסף, במקרה והפער הכספי בין האלטרנטיבות ניכר לרעתנו, מומלץ להתמקח עם הבנק על מנת להעלות את הריבית או לצמצם את העמלה. היה ובסיום המיקוח הפער עדיין מהותי, ממליצים באתר לשקול פתיחת חשבון נוסף בבנק העדיף ולהעביר אליו את הכספים. תשחשבו על זה.
 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________