גליון מס' 6 - אפריל 2003

 

כלום לא עצוב, הכל כרגיל – בריאות ברשת

מאת: איריס לוי

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 6 - אפריל 2003

גיליונות קודמים:

לגיליון מספר  7 - יוני 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 9 - דצמבר 2003

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

האינטרנט מנפץ ללא רחמים את המיתוס הנפוץ ביותר על טיפול פסיכולוגי - על הספה, הפציינט מספר בשכיבה על הספה את חוויות ילדותו והשפיעתן עליו. הרשת מציעה שיטה אלטרנטיבית לטיפול במקרים מסויימים – סיוע ברשת.

לאינטרנט יש יתרונות עצומים בתחום הטיפול הפסיכולוגי – נגישות, זמינות, אנונימיות, הסשן לא מסתיים אחרי 45 דקות עד שעה, והכל בחינם. בנוסף לכך, האינטרנט מהווה מקור מידע בלתי נדלה לכמעט כל דבר שאתם מסוגלים לחשוב עליו, גם בפסיכולוגיה. חשים במצוקה, חרדה או סתם סקרנים, צאו למסע מופלא בין דפי הרשת ואל תשכחו לשמור ברשימת המועדפים, רק ליתר ביטחון...

סיוע ברשת

עמותת סהר סיוע והקשבה ברשת (www.sahar.org.il) שמה לה למטרה להציע שירות אינטרנטי ישראלי בחינם אשר יאפשר הצלה ותמיכה נפשית לאנשים על-סף התאבדות, לאנשים השוקלים או מהרהרים בהתאבדות, לאנשים המכירים אחרים שבסיכון התאבדות, לניצולי ניסיונות התאבדות, לבני משפחותיהם של אנשים שהתאבדו או שניסו להתאבד.
השירות מציע קשר מיידי לפונים אליו, אלמוניים או מזוהים בשמם, על-ידי סייעים המוכנים להקשיב ולנסות ולעזור להם. כל הסייעים הם מתנדבים בעלי רקע מעשי בעזרה לאחרים, קיבלו הכשרה לתפקידם הנוכחי על-ידי בעלי-מקצוע בתחומים רלוונטיים המתמצאים באינטרנט. בתורנויות, עונה באתר צוות נבחר של סייעים שאינם אנשי מקצוע בהכרח, אך נבחרו על פי התאמה אישיותית וכישורים מתאימים והוכשרו להתנדב בסהר.

ניתן לפנות סייעים באתר ב-4 דרכים: צ'ט אישי עם סייע/ת, שני מספרי ICQ, פורומים של סער לתמיכה נפשית -  תמיכה נפשית לצעירים, מבוגרים, חיילים ותמיכה יוצרת, ובאמצעות שליחת מייל וקבלת מענה מהיר. בנוסף, באתר מידע רב בנושא התאבדות כמו גם ניפוץ מיתוסים הרווחים בתחום.

אתר נוסף לסיוע ברשת הוא עצת נפש (www.atzat-nefesh.org) אשר נותן מענה לאנשים צעירים ומבוגרים בעלי השקפת עולם דתית ומאמינה, הנמצאים במצבי מצוקה ומשברי זהות, הזקוקים לתמיכה נפשית וייעוץ.

השירות ניתן כיום שתי צורות עיקריות – באמצעות הטלפון ובפורום באתר, בצורה דיסקטית ואנונימית ובחינם. באתר ניתן למצא שאלות ותשובות, מאמרים, סיפורים אישיים וקבוצות דיון וסיוע להתמודדות עם בעיות במגוון נושאים: שמירת הברית, נטיות הומוסקסואליות, אובססיביות מינית והתעללות מינית, סמים ואלכוהול, בעיות בחיי נישואים ועוד.

אנשי המרכז כולם מתנדבים הרואים בעבודתם שליחות חשובה ועבודת-קודש. המתנדבים כולם אנשים בעלי רקע דתי, המשלבים את תחום הייעוץ בחייהם המקצועיים.

אומנות היצירה מגוייסת לריפוי

ריפוי באומנות הוכח בשיטת טיפול אפקטיבית ומועילה. באתר קולות (www.voices.co.il) תתמצאו במה ליצירה אומנותית, שירה, כתיבה ומאמרים של מתמודדים עם בעיות, הפרעות, או מחלות נפשיות. בנוסף באתר מהווה בית לצרכני מערכת בריאות הנפש באשר הם, וכן מספק מידע ותמיכה בנושאי בריאות הנפש. היצירה באתר היא קול, דרך לביטוי עצמי, ביטוי של ההתמודדות, התחושות והעולם הפנימי של כל אדם באשר הוא. מטרת האתר הנה להעביר מסר של קבלה והבנה, לתת מקום למתמודדים אשר מעונינים לשלב או לתת ביטוי ליצירה שלהם ברשת וכן להוות מעין קהילה מקוונת של מתמודדים בישראל.

 מידע מקצועי שימושי

נט"ל (www.natal.org.il) היא עמותה ללא מטרות רווח וללא זיקה פוליטית, לסיוע נפשי במצבי לחץ וטראומה על רקע לאומי, נושא אקטואלי כיום בייחוד לאור המלחמה בעיראק ואי הודאות בתקופה האחרונה. מטרותיה של נט"ל כפי שהן מפורטות באתר:

  • לתת מענה נפשי וחברתי לאנשים שנפגעו כתוצאה מהסכסוך הישראלי-ערבי.
  • להביא את נושא הטראומה על רקע לאומי למודעות הציבור בכלל ולמודעות אלה הנמצאים בסיכון בפרט.
  • להביא את נושא הטראומה למודעותם של אנשי מקצוע בתחומים הטיפוליים.
  • למנוע פגיעות פוסט-טראומטיות באמצעות חינוך והכשרה מוקדמים.
  • לעודד מחקר בתחום המניעה והטיפול בטראומה.
  • להיות מרכז תיעוד לסיפורים אישיים.

אכן, ניתן למצוא באתר מידע רב בנושא טראומה ותגובת קרב, למשל בעמוד הראשי ישנו המאמר "איך מתמודדים עם הפחד מהטרור ומהמלחמה?", כמו גם סיפורים אישיים של אנשים שנפגעו מטראומה על רקע לאומי. באתר ניתן לקרא על המודל הטיפולי של העמותה וסוגי הטיפולים שהיא מציעה. ניתן לעיין בעיתון שהיא מפיקה "בנוגע לרגש" שמו, וכן להיכנס לפורום נפגעי טראומה לאומית שנמצא באתר של נענע. באתר מספרי טלפון ובמידת הצורך אפשר להרים טלפון או לשלוח מייל ולקבל תגובה מיידית.

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________