גליון מס' 6 - אפריל 2003

 

פסח שקט להורים - ילדים ונוער ברשת

מאת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

חזרה לתוכן העניינים של גיליון 6 - אפריל 2003

גיליונות קודמים:

לגיליון מספר  7 - יוני 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 9 - דצמבר 2003

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

 

בחופשת הפסח הקרובה נוכל להיות רגועים, כי הילדים שלנו יהיו יותר בבית מאשר במגרש המשחקים, גולשים באינטרנט. האמנם?

חופשת הפסח כבר החלה, והתלמידים שחיכו לה בכליון עיניים, מעבירים את הזמן הזה בבילויים, מפגשים חברתיים, שיעורי בית, צפיה בטלויזיה, וכעת יש מדיום נוסף להשתעשע בו, הלא זהו האינטרנט. מעבר לכל הכיף באינטרנט, אסור לשכוח שזה מקום מסוכן ומסתובבים בו זאבים. לכן, במידה וילדיכם נשארים בחופש לבד בבית, יש להם הרבה זמן, הם גולשים – שיעור חובה על אתיקה וזהירות ברשת, מומלץ לרענן במיוחד לקראת החופש. בלינק הבא תמצאו מצגת ברשת של אתר טכנולוגית המידע הממשלתי אשר תעזור לכם בעניין זה http://www.itpolicy.gov.il/topics/mazeget.htm.

אחרי שהילדים שלכם יהיו מוכנים, הרשת מציעה להם מגוון רחב מאד של עיסוקים, החל מצפיה ועד להפעלות של משחקים ותקשורת עם ילדים אחחרים בפורומים, לעומת הטלויזיה בה הילדים בעיקר צופים. באינטרנט הילדים יכולים להתחבר לכל תחום אשר מעניין אותם וכמובן, לא לשכוח שהאינטרנט, כמו שוקולד למשל, צריך לצרוך במינון הנכון. במידה הנכונה הוא חיוני, אבל אם מגזימים הוא מזיק ופוגע בהתפתחות.

הרשת לקטנטנים

אתר הילדים הקטנים אלפי (www.alfy.co.il) מתאים לילדים בגילאי 4-8 ובו שפע של פעילויות חינוכיות לילדים עטורות אנימציה באתר פלאש צבעוני ומזמין, עם סאונד מעולה. הפארק באתר פתוח לגולשים ובו פינת יצירה בה ניתן להלביש דמות בבגדים שונים, משחק עיוותים במראה ועוד. בעולם המוסיקה הילדים יכולים לבנות יצירה מוסיקלית ולהשתמש במחשב בדרך בה משתמשים בו מוסיקאים. במחלקת המוסיקה הילדים יולו ללמוד לנגן על קלידים את "מנצנץ כוכב קטן" אחרי שהם יקבלו הדגמה על התוים באתר. בקטר המוכשר עטור האנימציה ישנן פעילויות חכמות לקטנטנים כמו משחק הזמן שם הם לומדים לקרא שעון אנלוגי ודיגיטלי, מתאמנים וגם משחקים עם הזמן. כניסה לאי של אלפי כרוכה במנוי שנתי בתשלום ושם יהנו הילדים מסעות בעקבות דינוזאורים, פינות יצירה וגלישה לאתרים נבחרים עשירים בתמונות. האי של אלפי הוא אתר חינוכי למנויים בו הילדים לומדים וחוקרים את הסביבה האינטראקטיבית תוך כידי משחק והנאה.

לילדים דוברי אנגלית או להורים שרוצים לשמר את האנגלית של ילדיהם (שפת האם), אתר קידונט (www.kiddonet.com) מציע גלישה בטוחה לילדים בני 3-12. האתר פופולרי מאד ומושך אליו קהל ילדים רחב ממקומות שונים בעולם, חוויה אמיתית לילדים. באתר זה יוכלו הילדים הקצת יותר גדולים, בגילאים 6-12 לבנות אתר בית, ליצור יצתירות אומנות באמצעות תוכנות גרפיטי, מריחות צבע, פסיפס וכלים נוספים. הם יוכלו לכתוב סיפור קומיקס שיפורסם ברשת, לפתור תעלומות ארכיאולוגיות מסתוריות, לשחק בגן החיות האלקטרוני ואפילו ליצור חיות ודמויות חדשות. הוטרינר באתר יחלק עצות וטיפים. חוויה מהנה מאד.

מצ'טטים בשש

ילדים רבים אוהבים מאד את האתר של ערוץ הילדים (www.shesh.co.il) בו הילדים יולכו למצא מידע על כל העונות, על הבנים ועל הבנות, תמונות, קישורים, הורדות  של משחקים ופאזלים בדרגות קושי שונות, לאמיצים ואמיצות.באתר מגזין כיפי ובו מידע בנושאי ספורט, מוסיקה, מחשבים, טיולים ואפילו ספרים. ב"ערוץ שלי" הילדים שואלים שאלות בנושאי התוכניות הטלויזיה, ואפילו יש וצ'ט בטוח. בכניסה לצ'ט ישנם כללים לגלישה ולפיהם אסור למסור פרטים אישיים, אסור לקלל, אסור להציף ויש להישמע להוראות מנהלי הצ'ט. מי שעובר על הכללים הללו שומר הצ'ט מסלק אותו. לרוב נמצאים בצ'ט ילדים בני גיל זהה והדבר מהנה ביותר עבורם. בנוסף, באתר רשימה של ארגונים אשר אליהם הילדים יכולים לפנות לקבלת עזרה כגון ער"ן, אל"י, המועצה הלאומית לשלום הילד, והקו הפתוח לפניות תלמידים וגם שאלות ותשובות כגון "האם זכויות הילד ממומשות בכל מקום בעולם?" או "המורה תפסה אותי כותבת ביומן האישי שלי בשיעור, והקריאה את כל מה שכתבתי לפני כל הכיתה. היא יכולה לעשות את זה?" ועוד. מלבד האפקט המסחרי של האתר, אכן יש בו אלמנטים חינוכיים מומלצים.

מוסיקה ראפ ישראלית

באתר המחתרת (www.hiphopzioni.com) הבית לחובבי מוסיקת ההיפ-הופ הישראלית תמצאו ביוגרפיות, סקירות, כתבות והורדות של קליפים, וגם את מצעד הראפ אותו מוביל השיר "התהום", ממילות השיר: " עוד פתק לכותל לאלוהים הבקשה/ שנהיה,עם מאוחד ,יותר מתמיד/ אנחנו דוד ,ואת גוליאת נשמיד/ היהלום היקר,שבכתר המלוכה/ נמצא פיתרון -איתן- ולא נזיל דמעה/ אבל עדיין מהורהרים בתוך עצמנו וזו עובדה/ ואנשים) בלי לחם עבודה- אבטלה/ דיי כבר לא רואה את המחר/ חוזר לעצמי- מוצא שכבר מאוחר!/ אז דיי לפיצול - רוצה רק אהבה/ שינוי מידי- איחוד במדינה/ צועק לתקווה בעיניים עצמות/ מקווה שהיא תבוא-נפרוץ את החומות...". הדבר החשוב ביותר בעיניי הו מערכת הפורומים בה יוצרים צעירים יכולים לכתוב ולקבל משוב מקהל הגולשים. באתר מידע על אמנים, מסיבות, המצעד וקידום ראפרים מקומיים.

נו, מה לעשות יש גם שיעורים....

קיבלתם שיעורי בית לחופשה, הספריות סגורות והמורים בחופש, אל דאגה. בפורטל הילדים בז (www.bazz.co.il) חשבו עליכם ואספו למעלה מ- 7000 קישורים לפריטי מידע בעברית  ממש אנציקלופדיה ברשת, מערכת פורומים כמעט בכל תחומי הלימוד בה יסיעו לכם מורים מידענים באיתור מידע שחסר לכם ואם אתם זקוקים למנוחה קצרה, לא צריך להרחיק לגלוש, בבז תמצאו מגזין רשת מעניין וכן מדור הפסקה פעילה ובו משחקי רשת משעשעים ומאתגרים.

כל האתרים בכתבה זו הינם בהמלצת פורטל בז (www.bazz.co.il).

 

  חזרה לתוכן העניינים
_______________________________________________________