גליון מס' 11 - יוני 2004

 

גולשים אל גיל הזהב

מאת: אלי תורג'מן

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 11

 

לגיליון מס 10  מרץ 2004

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

התמקמו היטב בכיסאות שלכם, אנו עתידים לשבור מיתוס חזק – לבני גיל הזהב אין פוביה  מהאינטרנט וממחשבים, יתרה מזאת, הם גולשים, נהנים ומבינים לעיתים יותר מהצעירים.

 

מחקר של קבוצת נילסן מראה גידול ניכר בנוכחות גילאים מבוגרים באינטרנט. מעל 11 מליון גולשים בגלאי 55+ נמצאים און ליין - עליה חדה של 28% משנה שעברה. שוודיה מובילה את הגוש האירופי באחוז הפנסיונרים באינטרנט, אנגליה במקום השני ומאחור מדשדשות איטליה וספרד. האתרים הפונים לגיל הזהב לרוב מעוצבים בצורה סולידית, עם אותיות גדולות וברורות, מכילים מידע אקטואלי מגוון, חדשות ומידע ללימוד מחשבים ואינטרנט.

כשחושבים על זה, האינטרנט תפור על האוכלוסיה הבוגרת: אוכלוסיה שהספיקה להתבסס כלכלית, יש לה זמן פנוי והיא מעוניינת למלא אותו בתוכן עשיר. בנוסף, קשה לצאת ולהסתובב כמו בעבר, ולכן הגלישה מהבית, והשיחות עם החברים דרך המסנג'ר עונים על הצורך החברתי. נקודה חשובה נוספת אשר מציינת אחת הגולשות הבוגרות: "באמצעות המחשב אין איש יודע אם יש לך שיער שיבה. מה שחשוב הוא אם אתה תומך, מצחיק או אינטיליגנטי".

 

הידעת? ב- ‏2020 צפוי גידול של %‏82 בקרב האוכלוסייה בת ה- 65+, והיא תעמוד על למעלה מ- ‏690 מיליון איש. ב- ‏2020 יהיו על כל תינוק שיוולד במדינה מתועשת, ‏15 איש בני ‏65+.

 

בני ה- 60 פלוס היום מהווים מקור צמיחה בקרב גולשי האינטרנט, והם צורכים חיבורים מהירים ומדברים על מהירויות של 1.5 מגה, כי פחות מזה זה כבר איטי מדי בשבילם. חברות התקשורת – שימו לב. מה הם עושים ברשת? צ'אטים עם חברים מכל העולם, שולחים דוא"ל לנכדים ולחברים, מחפשים מידע על מחלות ותרופות, מנהלים את חשבונותיהם און ליין, לומדים, משחקים, בונים אילנות יוחסין ועוד. באורח פלא, מצאנו כי הם גם מורידים קבצי MP3, סרטים ואף תרגומים לסרטים, אבל זה כבר למומחים בעלי הניסיון.

 

אקטואליה וחדשות

התחום הפופורלי ביותר בקרב גולשי גיל הזהב הוא אתרי אקטואליה, עיתונות יומית ועיתונות פיננסית. אתרי עיתוני החדשות המובילים בישראל הם: ידיעות אחרונות – www.ynet.co.il, מעריב – www.maariv.co.il, הארץ – www.haaretz.co.il, גלובס – www.globes.co.il ועוד.

סוג אחר של אקטואליה, תוכלו למצוא בפורטל דורות נט, www.dorot-net.co.il, בו מעודכנים  חדשות מהעולם, לקט ידיעות ועדכונים מכתבי עת ומחקרים המתפרסמים ברחבי העולם, ועוסקים בזקנה, בתחומי בריאות וחולי, פנאי ופעילות גופנית, רפואה אלטרנטיבית, פרישה והתנדבות ועוד. ניתן להרשם לרשימת התפוצה של האתר ולקבל תקצירי חדשות לדואר האלקטרוני האישי.
 

לא על הכסף לבדו

תחום פופולרי שני בקרב גולשי גיל הזהב הוא בנקאות ופיננסים. אתר www.bankrate.co.il מרכז את המידע על כל הבנקים, השוואת ריביות ועמלות, קישורים לאתרים של כל הבנקים בישראל מידע בנושאי השקעות כולל סקירות של הבנקים. באתר מייעצים כיצד להתמקח עם הבנק כדי להשיג תנאים טובים יותר, ומציינים כי בעזרת כלי ההשוואה ניתן לחסוך עד 40% ואף יותר ממחירי העמלות. יתרון גדול לאתר הוא העובדה כי מאחוריו עומדים 3 יזמים מתחום הפיננסים והמחשבים ולא מוסד פיננסי כלשהו ולכן המידע המובא באתר הוא אובייקטיבי. כדי להתמצא באתר בקלות, מומלץ להיכנס למפת האתר ומשם לבחור את הנושא המעניין אתכם.

 

מיתוס וניפוצו – המיתוס אומר כי אוכלוסיית גיל הזהב נבדלת באופן משמעותי מן הצעירים. המחקרים מלמדים כי מבוגרים רבים בשנות ה- ‏70 שלהם ואפילו למעלה מזה מתפקדים לא פחות טוב מעמיתיהם הצעירים. %‏40 מהגורמים התורמים להזדקנות טובה הם בשליטתנו: פעילות גופנית,עניין אינטלקטואלי וקיום מגע שוטף עם צעירים.

 

חשיבה צלולה בגוף בריא

אחד הדברים המעסיקים ביותר את הגולשים הבוגרים הוא נושא הבריאות. הרשת מספקת אינסוף מידע בנושאי בריאות, אך בכתבה נתמקד בשני רעיונות בעיקר, האחד הוא מעקב אחר הבריאות האישית והשני הוא חיפוש מידע ממוקד לגבי תרופות ומחלות וכיצד לשמור על הגוף בכדי שישרת אתכם נאמנה עוד שנים רבות.

אחד השימושים ברשת האינטרנט בתחום הרפואה הוא מעקב אחר בדיקות ותוצאותיהן דרך האתרים של קופות החולים. כיום כל קופות החולים מאפשרות לעיין בבדיקות ובתוצאות און ליין. באתר של קופת חולים מכבי, www.maccabi-health.co.il, מנויי האתר יוכלו לצפות בכל הבדיקות שעשו בעבר, תוכלו לנתח תוצאות של בדיקות עוד לפני שהלכתם לרופא, לעיין בהיסטוריית ביקורי הרופאים שלהם וכן לנהל תוכנית בריאות בהתאם לגילכם.

אתר מוצלח נוסף הוא אינפומד, www.infomed.co.il, בו ישנו אינדקס תרופות מקיף. לאחר קבלת מרשם מרופא, ניתן להיכנס לאינדקס ולחפש את התרופה. המידע המופיע על כל תרופה מקיף ביותר, החל מהשם הגנרי שלה, תרופות אחרות הנגזרות מהשם הגנרי, דרך תיאור הפעילות, אזהרות, במה היא מטפלת, האם היא משמשת כמרכיב בתרופות אחרות ובאיזה, התרופה בשאלות ותשובות באתר ובחדשות. בצורה כזו, תחשפו למידע המקיף ביותר על התרופה הנדונה. באופן דומה קיים באתר מדריך בדיקות המפרט עבור כל בדיקה הסבר תוצאותיה, אזהרות ומידע כללי. באתר מזהירים כי הנתונים הם לקריאה בלבד ויש להקפיד להתייעץ עם הרופא המפנה לבדיקה.

מידע רפואי כללי יותר על גיל הזהב ניתן למצוא בפורטל פורטל הבריאות הישראלי starmed, www.starmed.co.il/GoldenAge, בו מאמרים על תזונה נכונה בתקופת חיים זו, ניתוחים פלסטיים ומאמרים נוספים.

 

תקשורת דרך הרשת

צורות התקשורת בהם משתמשים גולשי הגיל השלישי ברשת הן מגוונות, החל משליחת וקבלת מיילים לבני המשפחה וחברים, דרך שליחת SMS מהאינטרנט לטלפונים ניידים באמצעות אתר www.email2sms.ru/sms.php לכל מקום בעולם, ועד לשיחות בין חברים באמצעות תוכנת המסנג'ר של MSN, http://messenger.msn.co.il, אם בהתכתבות או בשיחות עם אוזניות ומיקרופון. יש המשתמשים אף במצלמות, דבר המקל בצורה משמעותית על המפגשים החברתיים במקרים בהם הניידות מוגבלת. החיסרון במצלמות הוא שלקראת כל שיחה צריך להתגנדר ולא תמיד יש כוח... לעומת שימוש נרחב בשיטות תקשורת אלו, נראה כי בני גיל הזהב לא אוהבים להסתובב בפורומים ולצ'וטט בצ'טים. אחת הסיבות לכך היא חוסר עניין באינטראקציה חברתית עם אנשים שלא מכירים, אם כי בחו"ל העניין זוכה לפופולריות רבה ובצורה כזו קרו לא מעט היכרויות ושידוכים.

 

הידעת? מבוגרים נהנים מקפה אינטרנט - בהולנד נפתחו מספר בתי קפה אינטרנט בבתי אבות ובדיור המיועד למבוגרים. בתי קפה אלה זכו להצלחה מרובה. כיום פועלים ברחבי הולנד כ-‏25 קפה אינטרנט.

 

גיימרי גיל הזהב

שעות הפנאי הרבות יחד עם הרצון להשתעשע באינטראקציות חברתיות מביא את גולשי הגיל השלישי לאתרי משחקים און ליין. אתר ישראלי כזה הוא www.play.co.il, המאפשר לשחק און ליין שחמט, דמקה, שש בש, ועוד משחקי מחשבה ואסטרטגיה שונים כנגד גולשים אחרים באתר. בנוסף ישנם אתרים בינלאומיים שונים בהם ניתן לשחק ברידג' ומשחקי קלפים נוספים און ליין. פירוט של אתרים כאלה ניתן למצוא באתר אינטרכול המוזכר בהמשך הכתבה.

נועם מור, מאתר www.vgames.co.il, מציין מתוך סקרים עולה שאוכלוסיית הגיימרים מעל גיל 50 עמדה על 17% מכלל הגיימרים בשנת 2003 לעומת 13% בשנת 2000. למגמה זו ישנן השלכות רבות. אחת מהן היא ריבוי משחקים המבוססים על מלחמת העולם השניה. מסתבר שמשחקים כאלו מאוד קוסמים לגיימרים המבוגרים והם קונים אותם בהמוניהם - מה שהביא לגל משחקי מלחמת העולם השניה שפקד אותנו בשנתיים האחרונות. השלכה נוספת יכולה להיות יצירת משחקים שדורשים גם חשיבה, ולא יכולת כיוון נטו. מור מזמין את בני הגיל השלישי לשרת המשחקים של האתר.

 

מגזינים ומדריכים לגיל הזהב

לצד אתרים כלליים יותר, תמצאו ברשת פורטלים ומגזינים המיועדים במיוחד לגילאי 60 פלוס. דוגמא לאתר כזה הוא פורטל דורות נט, www.dorot-net.co.il, המציע מאגר ארצי של פתרונות בתחום הסיעוד בקהילה במסגרת הביתית, חברות סיעוד ומרכזי יום, ומחוץ לבית, במוסדות דיור, בתי אבות וקהילות דיור מוגן, המתאימים למבוגרים עם צרכים שונים לצד מגזין חודשי ישראלי שמרכז מאמרים וחדשות, העוסקים בזקנה. המגזין מיועד למנויים ולאנשי מקצוע העוסקים בתחום: עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, פסיוטרפיסטים, פסיכולוגים ופסיכוגריאטרים בקהילה ובמוסדות. בנוסף, בניסיון לגבש קהילה חברתית סביב האתר, לאחר הרשמה למועדון החברים, תקבלו גישה לספר הכתובות אשר פותח בעקבות בקשות לסייע לחברים באתר ליצור קשר ביניהם.

 

מיתוס וניפוצו – המיתוס אומר כי גוף חלש מעיד על חולשה שכלית. אנו יכולים להיות חלשים גופנית ועם זאת להיות חדים וערניים מבחינה שכלית.

 

בפורטל אינטרכל, www.intercall.co.il, ימצאו בני גיל הזהב, בפורטל של אינטרכל תמצאו את הנושאים הבאים: עיתונות – רשימת לינקים מרוכזת לעיתונים ישראלים, אמריקאיים, גרמנים, הולנדים, צרפתים ועוד, מזג האויר, לינקים לאתרי תחביבים, כגון אתרי צילום מהארץ ומהעולם, אתרים למשחקי שחמט און ליין, למשחקי ברידג', לחובבי המוסיקה ועוד. בנוסף, באתר ריכזו עבורכם לינקים לאתרים שימושיים לפי תחומי עניין, כמו אתרי קופות חולים, אתרי בנקים, מגזינים ומדריכים לגיל השלישי ואף תיירות. מידע חשוב במיוחד לגיל הזהב הוא הלינקים לביטוח לאומי, ובהם פירוט על קיצבת שאירים, ביטוח זיקנה ומדור שלם לייעוץ לקשיש.

 

סדנת אינטרנט ושימושי מחשב לגיל הזהב

אם הצלחנו לסקרן אתכם אבל אתם לא יודעים היכן להתחיל, כנסו לאתר של רונית שלמה, www25.brinkster.com/goldagelearn, מנחת סדנאות לשימושי מחשב ואינטרנט לגיל הזהב המקנות כלים לאיתור מידע ברשת ועידוד הגלישה ומיועדת לבני גיל הזהב. באתר תוכלו לקרוא על מועדון חדש למשתמשי המחשב אשר כולל כ- 40 אנשים אשר נפגשים מדי פעם על-מנת לקבל הרצאות בנושאים ספציפיים, ביניהם, Windows , וירוסים במחשב, חידושים במערכות ההפעלה ועדכון על תוכניות חדשות. חברי המועדון גם מחליפים ביניהם רעיונות ועוזרים אחד לשני בפתרון בעיות. מכאן, שהמועדון משמש בעצם יחידה המשלבת חינוך וחברה. "אנחנו מאמינים כי יש להעניק לאנשים מבוגרים הזדמנויות שוות לצעירים ללמוד" אומרת רונית שלמה.

 

 

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
__________________________________________________