גליון מס' 11 - יוני 2004

 

ארבעים ומשהו

מאת: מירה רפאלי

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 11

 

לגיליון מס 10  מרץ 2004

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

לפתע פתאום באמצע החיים, הגוף מתחיל לחרוק, הראיה מיטשטשת, חשבון הנפש לא מרפה, ותחושת הבלות מרחפת ממעל. הרשת תעזור לכם לעבור את התקופה בשלום ולצאת מחוזקים לקראת השלב הבא בחיים.

מהי משמעותו של גיל 40 בהתפתחות הרוחנית? חז"ל אמרו "בן ארבעים לבינה" כאשר הבינה היא היכולת להפשיט דברים מגשמיותם. עד גיל 40, האדם קשור יותר לממד החיצוני והגשמי של הדברים, בעוד שבגיל 40 באמצעות כח הבינה האדם נפתח לעולם הרוחני מתוך עולמו הגשמי. חנה בית הלחמי, במאמרה "החיים נמשכים בגיל 40 ועדיין מתחילים כל יום מחדש", כותבת באופן דומה כי בגיל 40 היא הגיעה לנקודת ההבשלה אשר עד אז הפנים היה בוסר, שהלך והתעצב לדמותה הייצוגית. היא ממשיכה ומספרת כי במשך כמה שנים ישנו איזון בין הפנים לחוץ ואז מתחיל פיצול חדש -החוץ מתקהה, נהיה בוגר ואחר, מקבל לאט לאט יופי של מעבר וזיקנה והפנים עדיין הולך משתכלל ומתעשר.

 

חלום הנעורים ושברו

אז מהו בעצם משבר גיל העמידה? על פי המתואר באתר דוקטורס, www.doctors.co.il/m/Doctors/a/Article/xID/9/xCT/73, המשבר אופייני לאנשים בגילאי 40 - 50, אשר חווים תקופה קשה של הערכה מחדש של עצמם כבני אדם וכאנשי מקצוע. בתקופה זו מתעוררות שאלות סביב הערך העצמי ומשמעות החיים, תוך בחינת הדברים אשר הושגו עד כה בחיים לעומת המורשת שיותירו אחריהם, גם אם הם נחלו הצלחה לא מבוטלת והשגיהם החומריים מרשימים, יתכן כי תוצאות אלו הושגו על חשבון חיי משפחה וגידול ילדים. לא אחת, ניצבים בני ובנות 40 בפני משבר בחיי הנישואים, קשר רעוע עם הילדים כמו גם אבדן תחומי עניין ותחביבים. לטיפול במשבר, ממליצים במאמר לגשת לטיפול פסיכולוגי. אך גם הרשת מציעה תמיכה ועזרה, ברמות מקצועיות שונות.

 

מסקר שערך מרכז "פנימה" בכפר הירוק, עולה כי מתוך 500 נבדקים ונבדקות בגילאים 40-50, 35%  מהנשים - שינו במהלך השנים האחרונות את מסלול הקריירה והחלו בקריירה שנייה. 45% מהנשים - חושבות ברצינות על קריירה שנייה ועל שינוי מהותי בחייהן ובכל מקרה החלו ללמוד ולהעשיר את זמנן הפנוי 12% מהנשים - מהרהרות לעיתים על שינוי בחיים ובקריירה אולם חוששות לעשות את הצעד הראשון ורק 8% מהנשים הודו, כי הן לא חושבות על שינוי בכלל

 

בוכים וצוחקים ביחד

בפורום 40 פלוס של וואלה, http://community.walla.co.il, חלק לא מבוטל מההודעות עוסק בצורך ורצון לדבר על הקשיים, שברון הלב והכאב. במירוץ החיים עד גיל 40 לא תמיד שמים לב לדרך, ולפתע נשארים לבד, מביטים בפני המשבר עובדי עצות. הבשורות הטובות הן שאתם לא לבד. בפורום תמצאו אנשים מקסימים אשר ישמחו לשמש לכם כתף, לומר את המילים הנכונות בזמן הנכון, לתמוך ולהיתמך. יעלי, מנהלת הפורום, כותבת במכתב הפתיחה "בואו ונעצב לנו פורום מיוחד וייחודי משלנו, בית אמיתי שישמש כבסיס אם לכל המשתתפים, בכל מצב משפחתי ומכל מיקום שהוא". יעלי מזמינה את כולכם להגיע לפורום, בכל שעה ובכל יום, שבתות וחגים "לפרוק ולהתפרק, להנות ולהתייעץ, לשמוח ולשוחח והעיקר להיות כאן כולם עם כולם, בשיחה, הודעה, חוש הומור הבעת דיעה עם הרבה דיווחי שטח וסיפורים מן החיים" מסכמת יעלי.

 

יש הגורסים כי השחיקה בנישואין היא כמעט בלתי נמנעת לאחר תקופת נישואין לא מבוטלת, גידול ילדים, מירוץ קריירות. מה תעשו אם בן הזוג בגד בכם, האם תבגדו בחזרה בגדר עין תחת עין, שן תחת שן? בפורום "זוגיות במשבר" של תפוז, www.tapuz.co.il, תוכלו לקחת חלק בקבוצת תמיכה וירטואלית בנושאים הקשורים בזוגיות ובמקום שלכם בזוגיות זו. תוכלו לבקש עיצה, לשתף את חברי הפורום, או לעזור לאחרים הכותבים הפורום. איש המערות, מנהל הפורום, מדגיש כי הפורום אינו מהווה תחליף לטיפול או לייעוץ מקצועי או לעזרה ראשונה נפשית וכי המשתתפים בו הינם אנשים רגילים מן המנין. בנוסף לתמיכה, בפורום מאמרים רבים בנושאי בגידה, אלימות במשפחה, גילאי מעבר רגשיים ועוד. אם בסופו של דבר החלטתם לפרק את חבילת הזוגיות, בפורום קישורים רבים לאתרים העוסקים בגירושים ופרידות.

 

הסנונית המבשרת את גיל הבלות

בנוסף לקשיים של גיל העמידה, אותו חוות יותר ויותר נשים, בעיקר נשות קיירה, בין גיל 40 ל- 55, מתחיל תהליך של שינויים בתדירות ובעוצמת הוסת למשך תקופה של כשנתיים עד שלוש ומסתיים בהפסקה מלאה של הדימומים. מנופאוזה (גיל המעבר) הינה התקופה בחיי האישה בה השחלות מפסיקות לתפקד באופן תקין, קרי מפסיקות את הבשלת הביציות. הפוריות יורדת בהדרגה, הפעילות הוסתית נחלשת ולבסוף נעלמת, והגוף מפסיק את ייצור ההורמונים הנשיים החשובים: אסטרוגן ופרוגסטרון. מהם הסימפטומים המלאים של התקופה הזו? כיצד מתמודדים איתם? כיצד עוברים תקופה זו בשלום? פורום גיל המעבר לנשים ב- YNET, www.ynet.co.il/menopause, נועד לכן הנשים, המתמודדות עם גלי חום, שינויי מצב רוח, עייפות, בריחת סידן, יובש בנרתיק, והזיקנה המאותתת בפתח. בפורום תוכלו לדון בתופעות האופייניות, ובטיפולים האפשריים בכדי להקל על המעבר, על איכות החיים והבריאות. הפורום מנוהל על ידי פרופ' אמנון בז'יזינסקי המשמש כרופא בכיר בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בהדסה עין כרם, ומנהל את המרכז לבריאות האישה.

 

מסקר שערך מרכז "פנימה" בכפר הירוק, עולה כי מתוך 500 נבדקים ונבדקות בגילאים 40-50, הגברים  מתחברים למשפחתיות, מחפשים תחומי עניין ביתיים יותר, מבלים יותר עם המשפחה והילדים ודואגים לאינטימיות. אלא שהגברים עדיין נחשבים למפרנסים העיקריים ולכן, אצלם ניתן לראות יותר הרהור ופחות מעשה תכליתי.

 

הבלות אוחזת בשני המינים. רשימת סימפטומים האפשריים של גיל המעבר הגברי, על פי YNET בריאות, www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2783917,00.html, ארוכה וכוללת ירידה בחשק ובדחף המיניים, חוסר כוח ואנרגיה, ירידה בסיבולת הגופנית, ירידה במשקל, ירידה בהנאה מהחיים, תחושות של עצב וזעף, זקפה חלשה וקצרה, הידרדרות ביכולת הספורטיבית, עייפות, גלי חום, הזעת לילה, ירידה בריכוז, דילול שיער הגוף, נטייה לאובדנות, נטייה לשברים אוסטאופורוטיים, עלייה בשיעור מחלות כמו יתר לחץ דם, לב וכולסטרול, יובש בעור הפנים והגוף. מזהים אצלכם סממנים למשבר גיל המעבר? אולגה רז, תזונאית קלינית, ממליצה על טיפול תזונתי. בנוסף, קיראו על הטיפול ההורמונלי אשר ניתן לקבל והסיכונים הטמונים בו.

 

יש אור בקצה המנהרה

חלק נכבד מההתמודדות עם המצב הוא להכיר בזה שאתם נמצאים במשבר. במגזין מנטה ב- YNET, www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2350097,00.html, מחכה לכם מדריך מזורז של מה עומד לקרות, מה השתבש וכיצד להתמודד עם השינויים הצפויים, החל משינויים קלים בצורת התזונה, דרך שמירה על כושר, בעת הצורך הדבקת מדבקות טוסטסטרון, המעטה בעישון או הפסקתו לגמרי ועד לטריקים פסיכולוגיים להתמודדות עם המשבר הנפשי. אחת הקלישאות הקשורות לגברים בגיל המעבר, היא שזהו הזמן שבו רבים מהם מחפשים דרך מילוט מהקן המשפחתי: בגירושים, בבגידות או פשוט בהתרחקות מהאשה. קיראו כיצד מציעים המומחים להתמודד על מצב זה.

 

משקיעים נבון

אם אתם בשנות הארבעים לחייכם, סביר שאתם כבר עובדים כ- 20 שנה בקירוב. לאחר שנים של חיסכון והתבססות, המשכנתא כבר כמעט מאחוריכם כעת הזמן להתחיל לחשוב כיצד כדאי להשקיע את עודפי המזומנים. באתר דיבורסה, הקהילה הפעילה של שוק ההון, www.dbursa.co.il, תוכלו להתייעץ עם למעלה מ- 9000 החברים הרשומים בו 24 שעות ביממה במגוון רחב מאד של אפשרויות השקעה, כגון השקעה בשוק ההון האמריקאי או במניות ישראליות, ניתן להתייעץ עם מומחים לניתוח טכני או לדון על השוק הסולידי של האג"ח והפיקדונות בפורום כספים. הנועזים יותר מבינכם אולי ירצו להציץ ולשמוע על אסטרטגיות השקעה באופציות מעו"ף או לדון בנושאי גז ונפט. אם אתם יזמים בנפשיכם, פורום יזום ועסקים הוא המקום בשבילכם. בעת תיכנון השקעה, כדאי לקחת בחשבון את נושא המס. ניתן להיעזר בחברי הקהילה בעניני מיסוי, תכנוני מס וחובות דיווח.
 

בהמשך לממצאי הסקר שנערך במרכז "פנימה" בכפר הירוק,  38%מהגברים - מודים, כי הם עייפים והיו מעדיפים לפרוש מעבודתם ולהיות יותר בבית.35% מהגברים - מספרים, כי מצאו תחומי עניין בנוסף לעבודה כדוגמת קורסי העשרה. 25% מהגברים - מודים, כי האטו את הקצב והם נמצאים יותר בבית בחיק המשפחה ורק 2% מהגברים - אומרים, כי הם לא מתכוונים להאט או לשנות כיוון.

 

לחץ ושחיקה בעבודה

האם אתה מרגיש שחיקה בעבודה לאחר שנים רבות באותו המקום, באותו התפקיד? האם את שוקלת לעזוב מקום עבודה מסודר לטובת פתיחת עסק עצמאי? אם עניתם כן על שאלות אלה, אל דאגה, אתם לא לבד. אחת מתקופות החיים המאופיינת ברצון לעשות שינויים ואף להצליח בעשייתם היא תקופת גיל הביניים, לצד חשבון הנפש והשינויים הפיזיולוגיים הפוקדים תקופה זו. באתר הדרך למעלה, www.haderech.co.il/2ndcareer.html, תוכלו לקרוא מה מאפיין את האנשים האלה אשר צולחים את תקופת גיל העמידה בהצלחה ויוצאים ממנו מחוזקים ומאושרים יותר. המאפיין הבולט ביותר הוא ההנעה החזקה לפעולה: במקום להתלונן ולקטר על מקום העבודה העלוב שלהם, על הבוס הלא מוצלח, או על המשכורת הנמוכה, הם פשוט קמים ועושים מעשה. אם אתם שוקלים לעשות שינוי כזה, ד"ר מירה חניק ממליצה לשווק את עצמכם לסביבתכם כל הזמן, בלי להתבייש. לדבר עם כל מכריכם ולספר להם מהו התפקיד שאתם מחפשים. אתם האדון לחייכם ורק אתם מסוגלים לשנות אותם.

 

מי אמר שכל המוצלחות תפוסות

אלמנות, גירושים או רווקות, לא משנה מה הסיבה, אם אתם מעוניינים במציאת החצי השני למטרות נישואים, אך זמנכם יקר ואתם עסוקים, הכתובת הנכונה עבורכם היא אתר ההיכרויות למטרות נישואים של רות פרי לנשות/אנשי עסקים, www.ruthperi.com. רותי פרי מתמקדת באוכלוסייה היותר איכותית, חילונים ושומרי מסורת, אנשי אקדמיה ואנשי העשירון העליון. שיטת העבודה דוגלת ביחס אישי ודיסקרטי ושירות יעיל מתוך הבנה כי זמן הוא משאב מוגבל. השירות מלווה על ידי יועצות פסיכולוגיות, ופועל במשך 24 שעות ביממה, בישראל וב5 נציגויות ברחבי העולם: לונדון, ניו יורק, מיאמי, קנדה וקליפורניה. בהצלחה במציאת זוגיות טובה ובריאה.

 

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
__________________________________________________