גליון מס' 11 - יוני 2004

 

מתבגרים כאילו כזה ביחד ברשת

מאת: עמירה לוין

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 11

 

לגיליון מס 10  מרץ 2004

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

פינה חמה לשפוך את הלב, במה לוידוי אישי, נוער תומך בנוער, זאת ועוד מטרדות היומיום הקטנות ועד למשברים הכי קשים – יש עם מי לדבר מסביב לשעון, 7X24.

בתקופת הנעורים הסוערת, פעמים רבות עולות מחשבות, מצוקות, דחקים ולחצים. בני הנוער לרוב חשים שלא בנוח להיפתח ולהיחשף בפנות הוריהם. במקרה הטוב הם פונים להורים, במקרה הפחות טוב הם מסתגרים בתוך עצמם, לא מדברים עם אף אחד. בפורום ילדי הורים גרושים בוואלה,  http://community.walla.co.il, נשאלו הגולשים למי הם פונים כשהם מרגישים רע. מתוך 88 המשתתפים, 30% ציינו כי הם לא מדברים עם אף אחד, 30% אחרים מדברים עם חברים טובים, רק 20% מדברים עם ההורים ו- 20% נוספים מדברים עם חברי הפורום. ממצאים אלה מדגישים את המקום המרכזי אותו תופסים אתרי תמיכה לבני נוער.

 

תמיכה נטו

האתר הישראלי המרכזי ברשת לתמיכה ומידע לבני נוער Yelem הוא  www.Yelem.org.il, אשר מאחוריו עומדת עמותת עלם למען נוער במצבי סיכון. האתר שוקק החיים, מציע לבני נוער מידע עשיר במגוון בתחומים רלוונטיים מחיי הנוער, עם מערך תמיכה, מענה לשאלות ומתן ייעוץ מקצועי. ריקי חן, נערה בת 18 המבצעת שנת שירות בעלם, רכזת נוער מתנדב ובעלת ניסיון רב בניהול פורומים ותמיכה אינטרנטית, מספרת כי אצלה הכל התחיל בגיל 15, אז גילתה את עולם האינטרנט. בתוך הכאוס האינטרנטי היה חסר לה מרחב מוגן ומקצועי, מקום שיאפשר לנוער להיות הוא, לדבר דיבור כן, פתוח ואמיתי, באווירה שהיא מקבלת ולא שיפוטית. זה מה שאתר עלם מהווה עבור הנוער, אשר נבנה יחד עם בני נוער, לצד פסיכולוגים ומומחי אינטרנט, ולכן הוא משדר בגובה העיניים ובשפה של בני הנוער.

הנושאים בהם עוסק הפורום של האתר הם רחבים, החל מבעיות נורמטיביות של מבחנים, זוגיות, אהבה עד לנושאים קשים של התעללות מינית והתאבדויות. כך למשל אחת הגולשות בפורום סיפרה כי לפני שנתיים היא נאנסה ולא סיפרה לאף אחד. הפניה נעשתה באנונימיות מוחלטת ובני נוער אחרים יכלו להביע את תמיכתם. אחת מהתמכות המקצועיות של הפורום ענתה בהקשבה והבעת אמון, וזה חשוב כי הרבה פעמים לא מאמינים לנאנסות. ריקי יודעת לספר כי לא אחת הם נתקלו באיומי התאבדות ממשיים. במקרים אלו מתנדבי הפורום מנסים לשמור על קשר חי עם הנער/ה ואם רואים תגובה קשה יוצרים קשר מיידי עם המשטרה. במשטרה ישנה יחידה מיוחדת המאתרת את הנער/ה במצוקה לפי כתובת IP ויוצאת להציל חיים. תהליך האיתור יכול לקחת בין דקות ספורות למספר שעות, עד ליציאת ניידת משטרה. בדרך כלל הניידת מגיעה תוך מספר דקות עד שעתיים. בני הנוער הזועקים לעזרה, מקבלים אוזן קשבת אשר גם מצילה בחיים ברגעי מצוקה קשים מאד.

ריקי חן מסבירה "בפורום ישנם 6 תומכים שונים – שתי בנות נוער, בוגרת פסיכולוגיה, איש מחשבים וסבתא מקסימה". הפורום פעיל 24 שעות ומאז הקמתו, כחודש ימים, כבר ביקרו באתר מעל 10,000 מבקרים. קרן איל מלמד, מנהלת אתר Yelem, מציינת כי התומכים עוברים הכשרה מקצועית בכדי להעניק תמיכה ראשונית ולאחר מכן להפנות את הפונים לעזרה מקצועית בקהילה או לפעילויות העניפות של עמותת עלם או לאחד מ- 19 מרכזי הפוך על הפוך הפזורים ברחבי הארץ.

אפשרות אחרת, לקשר קצת יותר אינטימי ואישי, היא שיחה באמצעות צ'ט און ליין, בשעות אחר הצהרים והערב, שעות בהן מרבית בני הנוער גולשים באינטרנט. דרך הצ'ט נוצרת אינטימיות, דבר המאפשר לספר על הכל עם הגנה מלאה ואנונימיות. קרן "זה כמו חדר מיון, אחד על אחד. התומכים מקשיבים, מכילים, נותנים תמיכה ולאחר מכן הפניה להמשך טיפול".

נאוה ברק, נשיאת עמותת עלם מוסיפה כי "Yelem הוא מרחב גלישה מוגן, המאפשר הידברות ויצירת קשר  באופן מקצועי. האתר החדש יאפשר איתור וזיהוי מצוקות באוכלוסיות חדשות, ולמידה של תופעות חדשות. האתר גם יאפשר לנוער, המתקשה בדר"כ לצרוך שירותים מקצועיים ומתויגים (מימסדיים), להיתמך ולהיעזר בדרך לא מאיימת, ביתית, נגישה ומוגנת".

  

מין ומיניות

בגיל הנעורים חלה ההתעוררות המינית יחד עם סקרנות ורצון להתנסות בדברים חדשים. בכדי לעבור את תקופה זו בשלום, חברו יחדיו מספר גופים והקימו את אתר "יחד", http://yachad.snunit.k12.il/, פרויקט משותף ל``סנונית``, מחלקת החינוך לחיי משפחה במשרד החינוך והוועדה הבין משרדית העליונה בנושא האיידס. המטרה - חינוך מיני לנוער. כאן תוכלו ללמוד על יחסי מין, אמצעי מניעה, מניעת מחלות, איידס, מיניות וגילוי המיניות, מיתוסים וניפוצם.

באתר מאגר של כ- 1000 שאלות ותשובות בנושאים כגון איידס ומחלות המועברות במגע מיני, יחסי מין, אוננות, העדפות מיניות ועוד, כמו למשל האם אוננות מזיקה לבריאות, איך בנות מאוננות, באיזה אמצעי מניעה להשתמש בעת קיום יחסי מין, נורות אדומות וירוקות בחברות, האם הקשר טוב ובריא ועוד. בפרוייקט מוקדש מקום מרכזי לנושא האיידס וזאת לאור העובדה כי בגיל ההתבגרות מתעוררים יצרי המין וחשוב להקפיד על מגע מיני בטוח בכדי להימנע מהידבקות במחלה קשה זו או במחלות מין אחרות.

עוד באתר תוכלו ללמוד על תהליכים הקשורים בהתבגרות המינית והרגשית, זוגיות וחברות - דילמות ביצירה ובהתפתחות של קשרים בין בני נוער, הומוסקסואליות - עיצובה של הנטייה המינית ומקום ההומוסקסואלים בחברה, מין, מיניות ויחסי מין - מיניות, יחסי מין, התמודדות עם הטרדה מינית. בכל נושא מוצגים מאמרים, חידונים, סקרים, קבוצות דיון, פעילויות והפניות לאתרים נוספים ברשת.

 

בפורום גילוי עריות מספרת גילי  "... אני רוצה ללכת לספר למשטרה.. אבל אני ילדה קטנה וחוץ מזה שאני לא רוצה לעשות את זה בלי שההורים שלי ידעו.. ולפעמים אני חושבת שזה בכלל לא קרה.. ומה יקרה אם אני יספר.. אם יאמינו בבית המשפט לאחי? אני מפחדת..."

 

מיניות ורודה

בתקופה המבלבלת של גיל ההתבגרות, לא אחת מתעוררת שאלת הזהות המינית, בייחוד בעידן זה בו התקשורת חושפת את בני הנוער למגוון רחב של אפשרויות. אתר מעבר לקשת,  www.brainbow.co.il, משמש מזה כ- 3 שנים כמרכז מידע ווירטואלי לנוער המתחבט בסוגיית זהותו המינית, מגיש לגולשיו מאמרים,שאלות ותשובות, פורומים, קבוצות נוער וקווי ייעוץ. האתר מפעיל גם את פרוייקט 'מלאכים בורוד' המאגד בני נוער ומבוגרים, שהתנדבו לשמש כאוזן קשבת וכתף תומכת לנערים ונערות המתלבטים בסוגיית זהותם המינית, בעולם הווירטואלי. "אנחנו לא מגדירים את העניין פה כ"יעוץ" אף אחד מאתנו לא פסיכולוג, עובד סוציאלי או משהו דומה. כמעט וכל המתנדבים פה הם בני נוער שמוכנים להקשיב ולהשמיע בנימה אישית לחלוטין. כולנו עברנו ועוברים דברים דומים פחות או יותר. במידת הצורך נוכל לנסות להפנות לגורמים מקצועיים" מספרים מפעילי האתר. זוהי במה לשיחות על הכל, על ניסיון אישי, התלבטות, איך לספר ומתי לחברים ולהורים, על יחסי מין, וגם על מוסיקה, מחשבים ובית ספר. את הקשר ניתן ליצור באמצעות ICQ, מסנג'ר או טלפונית.

 

הפרעות אכילה

אחד הלחצים התרבותיים הדומיננטיים בתרבות בת ימינו הוא להיראות רזים ויפים. השדרים מגיעים מסרטים, פרסומות, אללי פופ ומוסיקה שבני נוער מעריצים. אם נשלב את המסרים הללו לבילבול הקיים בגיל ההתבגרות, עם נטיה להשמנה, נקבל סכנה לא מבוטלת לפיתוח הפרעות אכילה.

מרכז שחף, www.shahaf-ltd.co.il, הוקם על ידי ד"ר מוריה גולן במטרה להרחיב את האפשרויות להתמודדות עם הפרעות האכילה. האתר של המרכז כולל אינפורמציה בנושא הפרעות אכילה והטיפול בהן, הדרכות להתמודדות עם התופעה והפנייה לקו מצוקה. כך למשל, מציינים באתר כי הפרעות אכילה אופיניות יותר לאוכלוסיית הנערות המתבגרות והנשים הצעירות. שכיחות הפרעות האכילה באוכלוסיית הנשים (בגילאי 10-30)  יכולה להגיע עד ל- 10%!. בולמיה נרבוזה נמצאה בקרב 1%-2% מהאוכלוסייה הכללית ובשיעור של 19% בקרב אוכלוסיית הסטודנטים. דרך האתר ניתן לפנות לקבלת עזרה והכוונה להתמודדות עם ההפרעה.

 

גירושי הורים הם אירוע המשפיע רבות על ילדיהם, לעתים יותר משהם מסוגלים לתאר. כאשר זוג הורים מתגרשים, הילדים מוצפים לרוב במגוון רחב מאוד של תחושות, החל מחוסר אונים וכעס, דרך תחושות אשמה וכלה בהשלמה עם המצב.


תקיפה מינית

בפורום גילוי עריות של אתר מקום, www.macom.org.il, מספרת גילי על התנסות כואבת שעברה עם אחיה בגיל רך. היא כותבת בפורום  "... אני רוצה ללכת לספר למשטרה.. אבל אני ילדה קטנה וחוץ מזה שאני לא רוצה לעשות את זה בלי שההורים שלי ידעו.. ולפעמים אני חושבת שזה בכלל לא קרה.. ומה יקרה אם אני יספר.. אם יאמינו בבית המשפט לאחי? אני מפחדת..." גילי לא לבד, היא קיבלתה תמיכה והפניה לגורמים מקצועיים בקהילה לקבלת עזרה מקצועית.

יוצרי האתר סבורים שהידע וההבנה של הדברים שחווים כתוצאה מתקיפה מינית, יש בכוחה להקל על הרגשת הבדידות, לאפשר פנייה לעזרה מקצועית מתאימה ובסופו של דבר לעזור בהתמודדות של הנפגעים על רקע מיני ושל קרוביהם. בנוסף, "חשוב לנו ליידע את הציבור בארץ לגבי חומרתן של השלכות התקיפה המינית על הנפגעים שכן נראה כי קיימת נטייה לזלזל ולהקל ראש בנושא כאוב זה" מסבירה הנהלת האתר.

סביב האתר נוצרה קהילה של אנשים שמתמודדים עם תקיפה מינית. ישנה אפשרות לדבר עם מתנדבים במקום, אם באמצעות המסנג'ר או ICQ לאחר תיאום מראש האימייל. הצוות של האתר מורכב מאנשים שבדרך זו או אחרת, "היו שם" - או כמתמודדים או כאנשי שטח שפועלים שנים בתחום של סיוע לנפגעי תקיפה מינית או שניהם יחד. "חשוב להדגיש עם זאת שהמענה כאן הוא מענה אישי ולא מקצועי. אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים מתוך אמונה בחשיבות העניין ומתוך רצון חזק לעשות משהו משמעותי בתחום" נמסר ממנהלי האתר.

 

פורום ילדי הורים גרושים

גירושי הורים הוא אירוע המשפיע הרבה על ילדיהם, לעתים יותר משהם מסוגלים לתאר. כאשר זוג הורים מתגרשים, הילדים מוצפים לרוב במגוון רחב מאוד של תחושות, החל מחוסר אונים וכעס, דרך תחושות אשמה וכלה בהשלמה עם המצב.  לפורום ילדי הורים גרושים בוואלה, http://community.walla.co.il, מוזמנים כל אחד ואחת, בכל גיל, שהוריהם/ן התגרשו, נפרדו או נמצאים בתהליך גירושין או פרידה, ובכלל – כל מי שרוצה לשמוע מה יש לומר, לתמוך ולהיתמך. "הפורום הוקם מתוך ההבנה שלילדים שהוריהם התגרשו יש משהו במשותף, שלאנשים "מבחוץ" אולי קשה לפעמים להבין. ניתן להעלות כאן נושאים לדיון, לשאול שאלות, להציב קישורים או אתרים רלוונטיים, לפרסם כתיבה יוצרת פרי עטם של המשתתפים ובעצם כל דבר" אומרת מנהלת הפורום, עינב תמיר.

 

נוער ממליץ לנוער

ריקי חן, המבצעת שנת שירות בעלם, בעלת רקע וניסיון רב בניהול פורומים באינטרנט ובעצמה נערה, ממליצה על האתרים הבאים לבני נוער:

  • הבית הירוק – www.snunit.k12.il/green, תשובות לשאלות בנושא גיל ההתבגרות, נעורים, התפתחות גופנית ומוחית - מתבגרים והסביבה, קשיים נפשיים, יעוץ וטיפול, ספרות ועוד.

 

  • פורום נוער תומך בנוער בנענע –  http://forums.nana.co.ilID=2110, זה המקום לביטוי הרגשות, המחשבות וההתלבטויות. כאן תוכלו לכתוב בלי לפחד שיעליבו, ילעגו, ישפטו או יבקרו אתכם. תוכלו לתת ביטוי לכאב, לעצב, לפחדים ולא לשכוח לשתף גם בשמחות, באהבות וברגעים הקטנים של האושר.

 

  • פורום פסיכולוגיה ב- YNET - http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-879-5749,00.html, אומנם לא קשור לא שלב ספציפי בחיים, אבל הוא אחד מהפורומים הכי מוצלחים בתחום התמיכה ברשת. יעל דורון, מנהלת

  •  הפורום, היא אדם מרתק ויש לה הרבה מה להגיד על תמיכה פסיכולוגית ברשת.

 

 

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
_______________________________________________________