גליון מס' 11 - יוני 2004

 

עולים על מדים ברשת

מאת: מעיין שושני

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 11

 

לגיליון מס 10  מרץ 2004

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

תגי יחידות, רשימת ראשי התיבות האגדית, מפרט טילי נ"ט, יחידות צבאיות ויומנים אישיים של חיילים, המידע הצבאי כבר נמצא ברשת.

 

צבא ואינטרנט, לכאורה נראה כי לא ניתן להשתמש בבתי מילים אלו באותו המשפט, וזאת לאור חוקי הצנזורה וביטחון השדה הנוקשים. תופתעו לדעת איזה מידע מחכה לכם ברשת על הצבא, החל משלב הצו הראשון, דרך כל השירות הצבאי ועד לשירות המילואים. אתרים צבאיים, ממשלתיים ופרטיים, עשירים בכל טוב, פתוחים לכל דכפין. ללמוד על הצבא והזכויות כיום הוא תהליך פשוט וקל מתמיד.

 

רגע לפני

תהיתם פעם איך מפתחים מומחיות לזיהוי ושיוך תגי יחידות? לאחר ביקור קצר באתר www.idf.il, האתר הרשמי של צה"ל, גם אתם תהפכו למומחים תוך רגעים ספורים בלבד. באתר ניתן ללמוד על עיקרי תורת הלחימה של צה"ל כולל הקוד האתי של הצבא, על ההיסטוריה של מדינת ישראל, להכיר את יחידות צהל השונות ואף ללמוד על מערכות נשק נבחרות. המידע המעניין יותר אותו חובה לקרוא לפני הגיוס בכדי להתמצא הוא תגים של פיקודים, זרועות ופיקודים, סיכות וסמלים של קורסים, יחידות ולוחמים, אותות עיטורים וצל"שים. רוצים להכיר את המפקדים שאתם עומדים לשרת תחתיהם? כנסו למידע כללי ונתונים וקיראו את קורות החיים של מפקדי החילות והאגפים השונים בצה"ל.

 

מתגייסים

הרגע הגדול הגיע וקיבלתם צו ראשון. מה עושים? אין צורך להיתפס לפאניקה. גלשו בניתותא לאתר אכא – פורטל אגף כוח אדם של צה"ל - www.aka.idf.il , והתחילו ללמוד את התחום שיעסיק אתם בשנים הקרובות. תת אתר של הפורטל הוא אתר "עולים על מדים", שם עומד לרשותכם, המתגייסים הצעירים,  שפע של מידע בנושאי הגיוס למינהם. הנושאים הנדונים נעים המחל ממידע על הצו הראשון, דרך רשימת קד"צים (קורסים קדם צבאיים) מלאה לבנים ולבנות, בה ניתן להתעדכן בכל הפרטים על הקורס, משכו, שיבוץ וקידום אחרי הקורס. האתר מאפשר לצפות במנילה האישית שלכם ואף לעדכן און ליין את העדפותיכם לאחר כניסה למערכת המנילות (המערכת דורשת הזנת מספר תעודת זהות וקוד אישי בכדי לשמור על פרטיות הגולשים). לאחר מכן, תוכלו להרוות את סקרנותכם במידע על שרשרת החיול ותהליך הגיוס בכללותו להשלמת התמונה.

 

לחכמים בלבד

פרוייקט תלפיות: www.talpiot.org, מידע מלא על פרוייקט תלפיות, תהליך המיון, ההכשרה והשירות.

 

מדברים על זה

את מועמדת לתפקיד קרבי באחת מיחידות צה"ל, המתח לקראת המיונים מורט עצבים. בפורום מתגייסים של תפוז, www.tapuz.co.il, מחכות לכן, הנערות הקרביות, כתבות למיונים שונים של תפקידים קרביים, ולא רק לבנות אלא גם לבנים. לצד מאמרים על הניסיון האישי בתהליך המיונים, גולשי הפורום משתפים את הקוראים בווידוים אישיים על התנסויותיהם, וידויים שהם בגדר חלון הצצה למקום שלא ניתן לראותו מכיוון אחר. נראה כי אכן הגולשים בפורום מבינים על מה הם מדברים וכל אחד מחברי הפורום יכול לתרום לשני. לצד כל התמיכה והעזרה, מנהלי הפורום מקפידים כי לא יפורסם מידע העלול לפגוע בביטחון המדינה. הם מוסיפים ומדגישים "בפורום ישנם אנשים שמתמצים בתחומים מסויימים והגולשים כבר יצליחו לאתר כל אחד ותחום ידיעותיו העיקריות בנושאי צבא וכמוהם גם אנחנו. למרות היותנו מנהלי הפורום אין לנו ידע של 100% בכל תחומי הצבא משום שהצבא הוא מערכת גדולה מאוד עם המון תפקידים שונים ומגוונים. הגולשים כאן בפורום יוכלו לתת תשובות על נושאים שאיננו בקיאים בהם או להיפך" וזהו היתרון הבולט של זירה אינטראקטיבית זו. בנוסף, בפורום לינקים לאתרים שונים של כל מיני יחידות בצה"ל, כמו חיל הים, חיל האויר, שריון, צנחנים, דובדבן ועוד.

 

קרבי זה הכי אחי

האתר למתגייסים אשר רוצים לשרת בקרבי הוא אתר - www.isayeret.com – מפרט בשפה אנגלית מידע מלא על כל היחידות הקרביות, ביבשה, באויר, בים ויחידות לוחמה מיוחדות של המשטרה. באתר תוכלו ללמוד היכן תעברו הכשרות, תוכלו להתחיל להתכונן מראש וללמוד על כלי הנשק השונים, הלבוש, הרכבים, וכל פיסת מידע הקיימת הרלוונטית לשירות קרבי בצה"ל. יש לציין כי האתר הוא יוזמה חינוכית של אנשים פרטיים, אפשר מפעילים ומעדכנים אותו, במטרה לעודד ולהניע צעירים להתגייס ליחידות קרביות ויחידות מיוחדות. מטרתם הנוספת היא היא לקדם ידע כללי בנושאי ציוד ונשק. אם אתם דואגים מאחר והמידע נראה על פניו רגיש וסודי, מנהלי האתר מריגים ומוסרים כי כל המידע באתר הוא מידע שנאסף ממדיה גלויה והתוכן החדש שמוכנס לאתר עובר אישור של הצנזורה הצבאית.

 

השירות הלאומי נועד בכדי לתת מענה לתושבי המדינה אשר קיבלו פטור מהצבא ובכל זאת מעוניינים לתרום למדינה. באתר של משרד הרווחה תמצאו מידע רב על שירות לאומי והיכן ניתן להתנדב: www.molsa.gov.il/CagilaMikzoit/ShirutLeumi.

 

שעון הפז"ם מתקתק

שבוזים מהשירות הצבאי שלא נגמר? כנסו לאתר www.idf2000.co.il ובידקו בשעון הפז"ם כמה זמן נישאר לכם עד לשיחרור. "נשארו לכם עוד הרבה לשיחרור? אל תתייאשו, כנסו בעוד כמה ימים והמצב בטוח ישתפר" מייעצים באתר ומוסיפים "כי עוד לא נולד האדם שיעצור את הזמן...". באתר הפרטי עומדים לרשותכם טורים אישיים של גולשים בשלבי החיול השונים כמו למשל הטור האישי של ליאור, המתאר את התלבטויותיו כמלש"ב, מחשבותיו לגבי עתודה אקדמאית ולאחר מכן ממשיך בתיאור שנון של חוויותיו המשעשעות כעתודאי מן המניין. דרך הטורים ניתן ללמוד על התפקידים השונים בצבא, על הלבטים ולאחר מכן על המסלולים השונים בהם צועדים הכותבים. האתר הוא כלי משלים טוב לפורום מתגייסים. למבקרי האתר, חשוב לא לפספס את המאמר החשוב והפרקטי על איך לדגם כומתה – כל התורה כולה החל מאיך חותכים ומוציאים את הביטנה השחורה, לאן מכניסים את הטלכרט בכומתה, איפה לקנות כומתה שווה ועוד. את התכנים באתר כתבו חיילים ומתגייסים עבור חיילים. לדברי בעל האתר "האתר מספק מידע עדכני ועצות שימושיות ומציג את ההווי הצבאי - כפי שלא ניתן לבטאו באתרים רשמיים של צה"ל או של משרד הביטחון".

 

ממשיכים לדבר כל השירות

"מתגעגעים לאמא, לחבר/ה בבית, לחדר שלכם? המפקד שלכם נורא קשוח וקשה לכם איתו? הטבח בבסיס בישל ארוחה מדהימה ואתם מוכרחים לתת לנו את המתכון? הגעתם סוף סוף הביתה אחרי 21 יום?" בפורום סדירים של תפוז, www.tapuz.co.il, יכניסו אתכם לעניינים. בפורום חברים וכותבים חייל המשרת בקצין העיר, מש"קית ת"ש ובעלי תפקידים נוספים, אשר שמחים לחלוק עם הגולשים את ניסיונם והידע המקצועי שהם צברו בצבא, אותו הם מעמידים לרשותכם ועונים על כמעט כל שאלה שעולה בפורום. סביבת חיילים תומכים בחיילים מקלה ומעבירה את השירות הצבאי מהר יותר. תבדקו בעצמכם.

 

הידעת? נטל המילואים נופל על כתיפהם של 5% מהגברים במדינת ישראל.

 

עמוד נוח

הידעתם כי חייל משוחרר זכאי לפטור מארנונה במשך ארבעה חודשים מיום שיחרורו. לחיילים משוחררים הטבות זכויות נוספות גם במס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות. באתר של היחידה לכוונת חיילים משוחררים, www.hachvana.mod.gov.il, ריכזו עבורכם את כל המידע הבסיסי הנחוץ לחייל ולחיילת המשוחררים, בנוסף למידע על פיקדון ומענק שיחרור, עבודה מועדפת, דמי אבטלה לחיילים משוחררים ואף אפשרות לצפות במידע אישי לאחר הזדהות באמצעות מס' זיהוי ומספר חשבון באתר. בכדי להקל על החיים עוד יותר, ריכזו באתר את הטפסים השונים כך שאין צורך להגיע למשרדי היחידה בכדי למשוך מכספי הפיקדון או לבקש מענק לשכר דירה.

 

זה לא נגמר עד שזה לא נגמר

היום המיוחל הגיע, השתחחרתם ושיניתם את הסטטוס האישי מחיילים למילואימניקים. קיראו בתשומת לב את זכויותיכם באתר ביטוח לאומי, www.btl.gov.il/btl_indx.asp?name=miluim&type=g, לפיו המוסד לביטוח לאומי משלם תגמול מילואים לכל אדם הנקרא לשירות מילואים או לאימון על פי חוק. אך זהו החוק היבש בלבד. כדי להרגיש את הפולקלור המילואימניקי האמיתי, בקרו באתר מילואימניק,  www.miluimnik.co.il, אשר הוקם על ידי דני כהן. כהן, יחד עם מספר חברים, הצליח לבנות אתר עם אוירה אותנטית, מקום לשיחרור לחצים, החלפת חוויות, בדיחות ועוד למילואימניקים. אתר נהדר להעלאת המורל והחיוך על השפתיים, בו ישנו הסבר מלא על תהליך הכנת הקפה השחור, רשימת ציודים מצחיקים שחייבים לקחת למילואים ועוד.

 

לצד ההומור והשעשוע, העובדות עדיין מדברות בעד עצמן: נטל המילואים נופל על כתיפהם של 5% מהגברים במדינת ישראל. תנועת בלת"מ, בהנהגת רועי רון,  חרטה על דיגלה לחזק את מערך המילואים ולקדם את הטיפול בבעיות המערך. תיקון העיוותים בתשלום דמי המילואים, ביטול חוק טל ותגמול משמעותי של המעטים שעדיין נושאים בנטל, ישמור על גרעין משרתי המילואים הקיים, וכפועל יוצא יתרום למאבק בתופעת ההשתמטות ובכך ירחיב את מעגל המשרתים. באתר התנועה, http://baltam.tapuz.co.il, תוכלו להתעדכן בזכויותיכם כמילואימניקים, לפנות לקבלת עזרה בפורום הפעיל, ולעיין בהצעות החוק שהוגשו בנושא זה.

 

שימושי ביותר למילואימניקים

  • אישורים – www.aka.idf.il/ishurim - דרך האתר ניתן להזמין ולקבלם בדואר, מצויין למילואימניקים.

  • קיבלתם זימון למילואים בדיוק בתאריך שבו אתם מתחתנים? בנסיעת עסקים שלא ניתן לבטל? המילואים נפלו על מבחן, בקרו באתר ולת"ם - /www.aka.idf.il/valtam/main/home.asp

  • קצינת פניות הציבור – www.aka.idf.il/kapaz

  • קצין מילואים ראשי – אם תחפוץ נפשכם לשלוח אליו אימייל - www.aka.idf.il/kamlar

 

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
_______________________________________________________