גליון מס' 10 - מרץ  2004

 

הרשת לצעירים

מאת: אלי תורג'מן

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 10

 

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

האינטרנט הוא חלק מהחיים של הדור הצעיר, כבר מהשנים הראושונת הם נחשפים לאתרי תוכן מרהיבים. הרשת פותחת בפני הצעירים עולם שלם של גירויים אינטלקטואליים מהנים. להלן לקט רעיונות מעניינים להעשרת שעות הפנאי ושעות הלימוד של הצעירים.

 

1. סרטונים לקטנטנים

אחד האתרים החביבים יותר על ילדים ברשת בגילאי 1-7 הוא אתר הופ, www.hop.co.il, של ערוץ הטלויזיה הופ!, אתר נטול פרסומות. באתר מוצעים לילדים משחקים ולומדות אינטראקטיביים, המאפשרים לילד משחק, הפעלה ולימוד בקצב המתאים להם. מהנהלת האתר נמסר כי עם הפיתוח של אזור הפעילות החדש של "סיפורי סומסום", מצטרף האתר של הופ! לאתרי פס רחב, המאפשרים לגולש לראות סרטים באמצעות הוידיאו סטרימינג כמו שלמה המלך והדבורה, זה משגע להיות צפרדע ועוד.כיוון שהאתר מיועד לילדים, כל הוראות ההפעלה בו הן בצליל (אודיו) ולכן מומלץ מאד להשתמש ברמקולים. השימוש באתר הוא בעזרת העכבר בלבד - לחיצה אחת על העכבר מספיקה כדי להגיע ליעד המבוקש. חלק גדול מהתמונות באתר הן דינמיות ויזוזו ו/או ישמיעו קול כשהילד יעביר עליהן את העכבר, אך רק התמונות המוקפות אור מובילות למסך אחר בתגובה ללחיצה עליהן. זמן המעבר משתנה בין דף לדף ובמקרים בהם זמן המעבר ארוך מעט, יופיע על המסך משחק פשוט בו יכול הילד לשחק בזמן ההמתנה. בחלק מהמשחקים ידרשו מהילד יכולות של "תפיסה", גרירה ועזיבה עם העכבר. באם עדיין אין לילד מיומנות זו, מומלץ שמבוגר ידריך אותו בפעמים הראשונות כדי שהילד יוכל לרכוש את המיומנות הנדרשת.

סוגי הכפתורים:

 

2. משפחה למופת

אתר ילדים מקסים, חינוכי וכייפי גם יחד, הפתוח לשימוש בחינם לכל הגולשים הוא www.kids.co.il. עופרי שטרן, מנהל האתר מספר כי החלק הכי פופולרי באתר הוא סיפור בהנפשה שם תוכלו להכיר את משפחת הקדמונים. שטרן: "ילדים אוהבים מאד את הקדמונים ואילו ההורים לפעמים לא יכולים לסבול אותם בגלל הצלילים שהם משמיעים. היתרון הגדול של הקדמונים הוא שהם אינם מדברים בשפת בני האדם ולכן מתאימים לכל הגילאים ובכל המדינות".

 

3. אמא, אבא, בניתי אתר באינטרנט

לאחרונה יצא לאור ספר בהוצאת הוד עמי, המלמד ילדים בגילאי 11+ לבנות אתר אינטרנט. לדברי זוהר עמיהוד, המחבר, הספר נכתב בשפה פשוטה בגובה העיניים, בלי מילים מסובכות. באתר של הספר, www.hod-ami.co.il/59386.html, ניתן להתרשם מרשימת אתרים שנבנו בעזרת הספר על ידי ילדים ומבוגרים כאחד. עמיהוד מזהיר כי את הספר יש לקרוא מן העמוד הראשון ולהתקדם עקב בצד אגודל. קפיצות ודילוגים על ההקדמה או כל דבר אחר עלולות לתקוע את תהליך בניית האתר.

 

4. תנו אותה בשיחוק

רוצים להתעדכן בכל מה שחדש בתעשיית משחקי המחשב? הכנסו לאתר www.vgames.co.il, שם כל החדשות פתוחות בפניכם ללא תשלום במשך 48 השעות הראשונות לפרסומן. דורון ניר, מקים האתר מזמין אתם להצטרף למועדון המנויים כדי להנות ממאגר המידע האדיר של האתר,  הפתוח בפני מנויים בלבד.

 

5. וואלה? מגזין נוער

מוקד עניין חדש לבני הנוער הוא מגזין הנוער הוירטואלי וואלה!Zone, http://zone.walla.co.il. יורם דילמאני, עורך התוכן של וואלה! אומר כי "האתר עוסק בתכנים מגוונים כגון מוזיקה, סלבריטיז, משחקים ואף בנושאים המייחדים ומעסיקים את בני הנוער כגון גיוס לצה"ל, רשיון נהיגה ובחינות הבגרות וכמובן נושאי סקס ואפילו סמים", עם נגיעה לנושאים הנמצאים על האג'נדה החברתית. לשאלה האם קיימת צנזורה באתר הוא מדגיש: "אנו לא מצנזרים שום דבר אלא אם מדובר בעבירה על החוק. אנו נותנים יד חופשית לכותבים וזה היופי באתר. אנו מטפלים בנושאים שאינם תמיד 'נעימים' או שהתקשורת הכללית לנוער נוטה שלא לטפל ואפילו להדחיק כמו השתמטות וסמים'".

 

6. ירוק בעיניים בסבבה

במשרד לאיכות הסביבה מאמינים כי חינוך הילדים הוא חלק חשוב מאד מאיכות הסביבה ולכן הקימו את אתר סבבה (http://sababa.sviva.gov.il) בו מעבירים לילדים  דרך משחקים מסרים של איכות הסביבה. חווה בן חורין, מנהלת הפרוייקט במט"ח, מספרת כי ילדים רבים נכנסים לאתר מבית הספר, שם הם משחקים ולומדים על הנושא בו זמנית.

 

 

7. אזרחים למופת

דרך הפרוייקט החינוכי של סנונית ומט"ח, הכנסת הצעירה (www.youngknesset.org.il/) תוכלו לשלוח שאלות ופניות לחברי הכנסת. שגרירי הכנסת יעבירו את שאלותיכם לכנסת ויחזירו לכם תשובות והתייחסות של הח"כים. קרן אטינגר, מנהלת הפרוייקט, מספרת כי המיזם בא לתקוף סוגיות באזרחות, מקצוע פחות אהוד בישראל הדורש חיזוק חינוכי "אנו עושים זאת דרך הפן האקטואלי, ומקשרים אותו לנושאי הלימוד".

 

8. מילון אלקטרוני

ילדים הנוהגים לגלוש באינטרנט, הן באתרים ישראלים והן באתרים בינ"ל, נתקלים  לא אחת במילים שאינן מוכרות להם. בדרך כלל  לא נוח לעזוב את המחשב לחפש במילון את משמעות המילים. לנוחיותכם ניתן להיכנס למילון מורפיקס על גבי הרשת, www.morfix.co.il, להעתיק את המילה הלא מובנת לתוך מנוע החיפוש ולקבל און ליין מילים נרדפות או תרגום מאנגלית לעברית ולהיפך.

 

9. תחרות הסיפור הקצר

אתר כנפיים, http://knafaim.cet.ac.il, מזמין אתכם להצטרף לתחרות הסיפור הקצר לילדים ונוער בשפה העברית על שם אוריאל אופק, חוקר, סופר ומתרגם, מבכירי העוסקים בתחום ספרות הילדים בישראל. באתר פונים לכל היוצרים הבוגרים, הכותבים לגילאי 10-13, ומזמינים אתכם להשתתף בתחרות זו, שמטרתה לעודד כתיבה ספרותית איכותית לילדים ובני נוער ולתת במה באתר לפרסום יצירות חדשות. התחרות נושאת פרסים והמועד האחרון לקבלת הסיפורים הוא 25/3/2004. הזדרזו, הזמן קצר והמלאכה מרובה.

 

10. הספריה הוירטואלית

הספריה הוירטואלית של מט"ח (http://lib.cet.ac.il) הוקמה כמרכז משאבים מתוקשב המשרת את תלמידי ישראל מיסודי עד החטיבה העליונה ומסייע בקידום החינוך בישראל. גידי זנו, מנהל הפרוייקט מסביר כי בעזרת הפרוייקט, המידע האיכותי שנאסף בספריה נגיש לכל ילדי ישראל, בכל מקום בישראל, בכל שעות היום.

 

__________

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
_______________________________________________________