גליון מס' 10 - מרץ  2004

 

הכי בריא זה ברשת

מאת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

חזרה לתוכן הענינים של גיליון 10

לגיליון מס' 9 - דצמבר 2003

לגיליון מס' 8 - ספטמבר 2003

לגיליון מספר 7 - יוני 2003

לגיליון מספר 6 - אפריל 2003

צור קשר

 

עוד ב"הדרך למעלה:

ארכיון מאמרים

 יעוץ

  צרו קשר

מה אפשר לעשות און ליין? הזמנת תורים, קבלת תוצאות בדיקות, מחשבוני בריאות, פניה למרפאת רופאים וירטואלית, קבלת סיוע ותמיכה נפשיים ואפילו מציאת שם לרך הנולד.

 

הרשת המתפתחת מיום ליום, ומציעה מגוון שירותים, פורומים ומידע מתקדמים און ליין. לפניכם עשרת הדברים הכי מיוחדים כיום ברשת בתחום הרפואה לשיפור איכות החיים, לאיזון הגוף והנפש ולחיים בריאים יותר.

 

1. הזמנת תורים און ליין

 קופת חולים מאוחדת, www.meuhedet.co.il, מנצלת את פלטפורמת האינטרנט  בכך שהיא מאפשרת להזמין תורים און ליין לכל הרופאים העובדים במרפאות הקופה. אל רופאים שעובדים בקליניקות פרטיות (גם אם יש להם הסדר עם הקופה), כרגע אין גישה מקוונת ולכן לא ניתן להזמין אצלם תור דרך האתר. אך במאוחדת מציינים כי הם שוקדים בימים אלו על פתרון מתאים. דרך האתר ניתן גם לבטל תורים שנקבעו. יהודה עליאש, מנהל השיווק והפרסום, מדגים: "נניח שילד חלה באמצע הלילה, הוריו יכולים להיכנס למחשב לקבוע תור בלי התראה מראש, לאותו היום בבוקר על בסיס תור פנוי". עליאש מוסיף ומסביר: "אנו רוצים כי חדרי ההמתנה לרופאים יהיו ריקים עם  מערכת זימון תורים מוקפדת כך שבכל רגע נתון יהיה אדם אחד או שניים לכל היותר מחכים בתור וכך נוכל לחסוף את זמנן היקר של הקוחות, נשמור על בריאותם ונחסוך במקום יקר".

 

2. קבלת תוצאות בדיקות און ליין

עשיתם בדיקות בקופת החולים?  באתר של קופת חולים מכבי, www.maccabi-health.co.il, ניתן לקבל תוצאות של בדיקות הדמיה שנעשו במכונים של הקופה,כמו רנטגן, אולטרה סאונד, ממוגרפיה, בדיקות תקופתיות, כמו צוואר הרחם, בדיקת כולסטרול, בדיקות דם ובדיקות נוספות. ניתן לקבל תוצאות של בדיקות שנעשו בבוקר כבר במהלך אחה"צ של אותו יום יחד עם פירוט הבדיקות הקודמות, הרופאים שהפנו ותאריכי הבדיקות.

באמצעות האתר יכולים המבוטחים להעריך את הסיכון האישי שלהם לחלות במחלת לב בעתיד, ולקבל המלצות כיצד להפחית סיכון זה. החישוב מבוסס על הנתונים האישיים של המבוטחים יחד עם תוצאות הבדיקות שעשו בעבר (אם עשו) ומסייע להם להעריך את הדחיפות בהתערבות רפואית על מנת להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב.

מדוברות הקופה נמסר כי הכניסה לאתר ניתנת למבטוחיה ללא תשלום אך יש צורך להגיע למשרדי הקופה כדי לקבל סיסמא אישית.

 

3. מחשבוני בריאות

בפורטל הבריאות www.miok.co.il (שימו לב למשמעות השם של האתר: Am I OK?) של קופת חולים כללית, עומדים לרשותכם כלים לשמירה על משקל מאוזן: מחשבון קלוריות הכולל אלפי פריטי מזון במדור תזונה ודיאטה ומאמן אישי במדור ספורט, בעזרתם ניתן לחשב את רמת תצרוכת הקלוריות היומית בהתבסס על המזון שאנו אוכלים במשך היום. נעמי גרנות, עורכת הפורטל מסבירה כי לא מספיק להפחית את כמות הקלוריות בכדי לרדת במשקל: "קיימת חשיבות רבה לצריכה נכונה ומאוזנת של רכיבי המזון השונים כגון פחמימות, כולסטרול, נתרן, ויטמינים ועוד. סוד הירידה במשקל טמון בהפחתת מספר הקלוריות הנצרך ובהגדלת מס' הקלוריות הנשרף בפעילות גופנית. המאמן האישי נותן מידע על הוצאת הקלוריות בסוגים שונים של פעילויות, החל מהליכה, שחיה, ריצה וכלה בישיבה ושינה". שימוש מאוזן בשני כלים אלו יעזרו לנו לשמור על גוף בריא. השירות ניתן בחינם לכל הגולשים ואין צורך להיות חבר בקופה.

 

4. מרפאת מומחים וירטואלית

האתר של קופת חולים לאומית, www.leumit.co.il, מקנה תחושה שהוא מחוייב לאיכות החיים. גיל דמתי, מנהל השיווק של קופת חולים לאומית, מספר כי באתר הקופה יש כמה היבטים ייחודיים. אחד מהם הוא "מרפאת המומחים הוירטואלית", שבה מופיעים מספר תחומי התמחות של רופאים: משפחה, ילדים, נשים, אסתטיקה, גיל הזהב, ועוד. כל גולש (גם אם אינו חבר בקופת חולים לאומית), יכול לפנות אל הרופאים המומחים של הקופה באמצעות קו זה, ולשאול שאלות או לבקש יעוץ דרך האתר. התשובה מגיעה ישירות אל תיבת הדואר האלקטרוני של השואל, מה שמבטיח לו ששאלתו תטופל באופן דיסקרטי ואישי. הפונה יכול להמשיך ולהתכתב עם אותו מומחה, כאשר ההתכתבות איתו תישאר סודית, אבל יש הזדמנות להבהיר דברים ולשאול שאלות נוספות.

חלק מן השאלות היותר נפוצות, שנמצאו רלוונטיות לציבור הגולשים, מתפרסמות (בעילום שם, כמובן, ותוך טשטוש הפרטים הספציפיים של הפונים) באתר עצמו, כך שמי שמתעניין, לדוגמה בבעיות הזדקנות, או בבעיות עור, יכול לקרוא את העצות הניתנות לגולשים אחרים במדור המומחה אליו הוא מעוניין לפנות.

 

5. תמיכה נפשית בזמן אמיתי

סהר (סיוע והקשבה ברשת),www.sahar.org.il, הנו יוזמה עצמאית של קבוצת אנשים שהקימה שירות אינטרנטי ישראלי, הפועל מזה שלוש שנים והמוצע בחינם, ומאפשר תמיכה נפשית אנונימית למבוגרים, צעירים וילדים הנמצאים במצוקה נפשית קשה ואף שוקלים התאבדות.

הייחודיות של אתר "סהר", אומרת ליאורה ברוק, מנהלת העמותה, היא במתן שירות בסביבה מקוונת, בה גולשים במצוקה לא יתקלו בבהלה ורתיעה מחד ופגיעה והסתה מאידך, אלא באנשים שיציעו להם הקשבה, תמיכה, עיצה, הפניה, ובעת חירום יפעלו להצלת נפשות.

בשימוש באמצעי תקשורת אינטרנטיים שונים (תוכנת צ'ט אישי, פורומים, מייל) מציע השירות קשר מיידי לפונים אליו, אלמוניים או מזוהים בשמם, על ידי סייעים המאומנים להקשיב ולעזור להם בזמן אמיתי ובאופן סינכורוני עם אפשרות לשוחח אונליין, באמצעות תוכנת צ'ט אישי, אחד-על-אחד.

 

6. עשה ואל תעשה בטיפול שיניים

אתר האגודה האורתודנטית בישראל (www.orthoisrael.org.il) ממשיך להתחדש ללא הרף. לאחרונה התווספו לאתר דפי הוראות למתרפא המכילות הוראות מפורטות של אסור ומותר לגבי נושאים שונים כמו 10 כללי עשה ואל תעשה עם קבלת פלטה נשלפת או לאחר מסירת רסן וגם מה לעשות בסיום הטיפול כדי לשמור על השיניים ישרות לאורך זמן. ד"ר רפי רומנו, מנהל האתר ויו"ר לשעבר של האגודה: "אנשים רבים  אינם יודעים מהו מצב נורמלי ומהו מצב חריג. לצורך כך הם זקוקים לידע אשר האתר מספק".

 

7. הגינקולוג בשירות הקהילה

באתר גניקולוג.נט (www.genicolog.net) של ד"ר שרגא וקסלר, ניתן למצוא ערוץ תקשורת ישיר עם רופא נשים שאיכפת לו. ד"ר וקסלר: "נפל דבר בישראל ואנשים כותבים על דברים מאד אינטימיים מה שלפעמים לא מעיזים לומר לרופא פנים אל פנים. למשל נשים עם בעיות בתפקוד המיני, המחקרים מדברים על איחור של 2-3 שנים בפניה לרופא". בפורום של האתר אתן לא צריכות לבזבז זמן או כסף, אין צורך להזדהות, אתן פשוט יכולות לכתוב שאלה ולקבל תשובה מהירה מרופא מומחה. אפשרות כזו  משפרת את איכות החיים בצורה משמעותית. הזמינות של תשובה מוסמכת מסביב לשעון וההתייחסות הדיסקרטית והאינטימית ביותר דרך האתר מקצרת את הדרך לקבל תשובות ולפתור בעיות. ד"ר שרגא מציין כי הוא מחזיר תשובות באופן כמעט חי, 3 פעמים ביום.

 

8. בריאות וצעירות לעד

אתר הנשים הותיק, "הדרך למעלה", www.haderech.co.il, זוכה למקום נשי מרכזי ברשת האינטרנט הישראלית, בעיקר לנוכח היעלמותם של כמה מאתרי הנשים המשובחים במהלך השנתיים האחרונות.  ד"ר מירה חניק, יועצת אירגונית שהקימה את האתר כדי לסייע לנשים לפתח את היכולות המגוונות שלהן להגשמה עצמית מציעה באתר למעלה מאלף וחמש מאות כתבות ומאמרים על נושאים מגוונים הנוגעים לכל תחומי העניין של נשים ובכללם מדור בריאות נשים בו מוגשות מנות טעימות הכוללות מאמרים מתורגמים ומעובדים מן העיתונות והמחקר העולמי, יעוץ מאת מומחים, מקום להבעת דעות, ומקור בלתי נלאה למידע  הן מהרפואה הקונבנציונלית והן מהרפואה האלטרנטיבית, תוך שילוב מאוזן בין השתיים. כמו כן, דרך האתר ניתן להתייעץ עם ד"ר רות לאופר בהתמודדות עם מחלת הסרטן בנושאים רפואיים ומשפטיים. ד"ר מירה חניק מסבירה כי "הדרך למעלה מתייחס לבריאות נשית בצורה הוליסטית, הן בהיבט הפזיולוגי וגם מההיבט הרגשי-נפשי".

  

9. איך נקרא לבייבי

באתר המקסים "עולם התינוק", www.babyworld.co.il, תוכלו לקבל מידע רפואי כללי על כל השלבים של הבאת ילדים לעולם, החל מהחשיבה על הריון ועד להולדת התינוק. הדבר המדליק באתר הוא מנוע חיפוש השמות, מאחוריו עומד מאגר של מעל 3000 שמות הכולל הסברים לשמות. אמיר, מנהל האתר יודע לספר על משפחה שאוהבת לטייל בישראל אשר נתנה לילדיהם שמות של מקומות בארץ לכל הילדים. דרך המנוע אפשר לבחור שמות לפי תאריך הלידה החזוי ולשלב שמות הקשורים לחגים, מקומות בארץ ועוד. יש הורים שרוצים לקרוא לכל הילדים בשמות של צמחים ובעזרת המנוע אפשר להגיע לכל השמות הללו. המנוע מאפשר משחק מתוחכם ומתקדם לבחירת שם, אז למען בריאות ילדכם, בחרו להם שמות טובים.

 

10. קשר ישיר לבית החולים

לעיתים חולים מתקשים לקבל אבחון מדוייק לבעיה ממנה הם סובלים. המידע באינטרנט והפורומים מאפשרים פעמים רבות הצלת חיים וכן גילוי עצמי של מחלה או בעיה רפואית אשר לא אובחנה קודם. באתר דוקטורס (www.doctors.co.il) תוכלו לעיין בחומר הרפואי הכי מעודכן ואם עולה בראשכם שאלה, תוכלו מייד להפנות אותה לאחר מהמומחים המנהלים את עשרות הפרומים בתחומי הרפואה השונים באתר. מאחורי מערכת הפורומים המפותחת של אתר דוקטורס עומדים בתי החולים רבין – בלינסון וגולדה השרון וכן בית החולים הרפואי רמב"ם. מיכאל חמוי, מנהל האתר, מבטיח תשובה מהירה כי הרופאים מחוייבים לענות  תוך 24 שעות, "אנחנו מחוייבים לגולש, מבינים את מצוקה שלו ושהוא צריך תשובה מיידית ולכן יש כאן שילוב ומענה על הצורך".

 

מנהל המגאזין: אורן משעל

עורכת: רנטה זלצגנדלר-חניק

 

  חזרה לתוכן הענינים
_______________________________________________________