ככה יעשה לאיש שהטריד

טיפול בהטרדה מינית נוסח המאה העשרים ואחת

מאת: מירנדה לב

 

עוד ב"הדרך למעלה:

1. הטרדה והתנכלות

2. רומן בעבודה

על הטרדה מינית

הטרדה מינית - מה לעשות

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

מה בין החלל הקיברנטי וכיכר השוק

מקרה שהתרחש לאחרונה בארץ, ואולי אף כבר הגיע לתיבת הדואר האלקטרוני שלכם, ממחיש את האופן שבו המצאות טכנולוגיות ואוטוסטרדת המידע מייצרים תחליף מרשים לענישה בכיכר הכפר. למי שטרם התעדכן, מדובר בבחורה ירושלמית שהלכה לתומה במדרחוב נחלת שבעה בירושלים כשמתוך חבורת של ארבעה גברברים שלח חצוף אחד יד, פלש למרחב האוטונומי שלה, וגיפף את גופה לקול מצהלות חבריו ת (תמונה מימין).

 באותו רגע המשכתי לדבר בפלאפון תוך כדי כך שאני קולטת מה קרה, ואז סיימתי את השיחה, הרגשתי פגועה ומושפלת אך...ללא יכולת תגובה.

 לכל מי שלא חווה מקרה דומה בעבר, אוכל להשוות זאת להליכה ברחוב כשפתאום עובר מולך אדם, מעיף לך סטירה לעיני העוברים ושבים, מתפוצץ מצחוק וממשיך בדרכו. עד שאתה קולט מה קרה, מתעצבן על חוצפתו וחושב על תגובה...הבן אדם כבר מזמן לא ברדיוס שלך ואתה נשאר עם עלבון וכעס על נבזותו של המכה וללא תגובה.

העלמה הזועמת בכביש המידע המהיר

זמינותם של טכנולוגיות מתקדמות אפשרה לסיים את האירוע בצורה בלתי צפויה. לאחר תדהמה ראשונית, שלפה הבחורה מתיקה מצלמה דיגיטלית וצילמה את הבחור. היא הבינה שבעידן החדש יש מרחב פעולה יצירתי וכך, במקום להגיש תלונה במשטרה ולהטריד את עצמה במערכת נוקשה ומסורבלת, העלתה על כתב את שהתרחש, צרפה תמונה ושלחה אימייל בתפוצת נטו תוך בקשה להפיצו למען יראו ויראו:

יש סיכוי טוב שבסופו של דבר תמונת המטריד תגיע גם לאנשים שמכירים אותו אישית (מבית הספר, מהשכונה, צבא, משפחה, אולי הבוס שלו בעבודה....אולי אפילו חברה שלו).

אני חושבת שכדאי שאותם מכירים ידעו איך נהנה החבר שלהם לבדר את עצמו בשעות הפנאי. ואולי אם הוא ישמע על מעלליו מהם, הספורט הזה ייהפך לקצת פחות מצחיק ממה שנראה היה בזמן אמת

אוטוסטרדת המידע הגיבה למקרה כפי שהיא יכולה להגיב. האימייל זכה לתהודה עצומה  ומדיווחים אחרונים עולה, שהבחור מתחיל להיתקל בנעיצות עיניים עוינות - מה לעשות, הטרדות מיניות שמתבצעות לעיתים כחלק מאחווה גברית, ובהנחה שיתקבלו בשתיקה נראות הרבה פחות מצחיקות ומשעשעות כאשר הצד הנשי, שנתפס כחלש ופגיע מקבל ביטוי הולם להפגין את זעמו.

ולמטרידים לא תהיה תקומה

נכון הדבר שלא כל סיפור שמתפרסם אינקוגניטו באינטרנֶט צריך להתקבל כפשוטו ואין ספק שיש לקחת חלק מהידיעות העוברות בחלל הקיברנטי עם גרגיר מלח אחד לפחות. אולם, יש לזכור שכנשים יש לנו אחריות לשים גבול, לומר לא, ולמצוא דרכים יעילות וחכמות להבהיר לצד המטריד שמעשיו הנלוזים לא יעברו בשתיקה. שהרי בסיכומו של דבר, למרות שזמינותם של נחשולי המידע הזורמים ברשת דורשת הפעלת שיקול דעת, היכולת המופלאה להשתמש בטכנולוגיה החדשה משדרגת את המהפכה הנשית תוך עקיפת ממסדים שעד כה לא השכילו לאפשר לנשים לממש את הכוח והעוצמה הנדרשים בתגובה על ברוטליות גברית מזדמנת.

______________________

שילחי תגובה                                  מעניין? שילחי לחברה

 

 

_______________________________________________________