גוף, נפש, אישה

  

 חלק ד': התגלות הגוף–נפש.

מאת- גלית שלגי BA בפסיכולוגיה, רפלקסולוגית בכירה, מרצה, מאבחנת ומטפלת גוף–נפש.

 

חלק א'

חלק ב'

חלק ג'

 

עוד:

ילד מותר, ילד אסור

מיצאי את תורמת הביצית שלך באינטרנט!

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

 הקשר בין גוף נפש אינו חדש. בתרבויות המזרח הרחוק נתפסים הגוף והנפש כשני צדדים בלתי נפרדים. אלא שבעולם המערבי הפרדנו את הגוף נפש לשני חלקים: הרוח - שאמורה להתקיים אי שם בין העיניים, והגוף החי - שמתנועע מתחת. אינטלקטואלית חילקנו בעצם את עצמנו לחלקים. בגלל הפיצול הזה, אין זה מפתיע לראות כי גופנו ומחשבותינו רבים לעיתים די קרובות.

 

הגוף מפעיל אותנו כשלמות. כל חלק קשור לאחר. התקשורת זורמת דרך כל החלקים בגוף. למשל, כאבים בכתפיים עלולים להיגרם בגלל בעיה באגן הירכיים, או כאב בכף הרגל יכול לנבוע מכאב בגב.

 

כל תא בגוף קשור לכל התאים האחרים בגוף מבחינה מבנית ותפקודית. כך גם המחשבות, האמונות, הפחדים והחלומות מחוברים באופן דינמי במבנה ובתפקוד הנפש שלנו. כאשר מגלים וקולטים יחסים אלה, ניתן להגיע להרמוניה בגוף נפש ועל ידי כך להפחית את הקונפליקטים המתקיימים בתוכנו ולשפר את הבריאות הכללית ואת הרווחה הפסיכולוגית.

 

הראש- משמש כמרכז הבקרה שלנו. ממנו נובעות כל ההוראות לפעולה.אנו נוטים לראות בראש את מרכז הישות שלנו בעוד ששאר הגוף מהווה בעצם כלי שנועד לשרת את הראש. הראש הוא האיבר היחיד בגופנו שחשוף. שאר הגוף מכוסה בבגדים ומוסתר משדה הראייה.אולם, הגוף מכיל את הלב ואת הרגשות הכי עמוקים שלנו. כלומר אנו מפרידים בין הראש ובין הלב- בין מחשבות ורגשות. כל מה שנמצא מתחת לצוואר הופך לפרטי ומוסתר. אנו שומרים רגשות שאנו לא רוצים להראות. לכן, הגוף מכיל בעצם את כל הדברים המודחקים שלא נעים לחשוף בפני העולם.

כאשר אנו סובלים מכאב ראש, זו דרך בה הגוף שלנו אומר שאנו עושים יותר מדי, ממהרים מדי, מעמיסים מדי, ואין לנו מגע עם צרכינו הפנימיים. כלי הדם מתכווצים ומגבילים את אספקת הדם לראש. הדבר מצביע על מתח פנימי של התנגדות ללכת עם הזרם, והוא מכווץ או עוצר מבפנים.

 

הצוואר- דרך הצוואר והגרון אנו מכניסים פנימה –מזון, מים, אוויר המעניקים לנו בעצם את קיום חיינו הגופניים. הצוואר מתווך בין הראש לגוף.מהראש מגיעות המחשבות וההתנסויות יורדות ונכנסות אל תוך הגוף ומומרות בפעולה. מהגוף עולות אל הראש התגובות שיש לבטא. הצוואר מחזיק את הראש זקוף. הצוואר גם נותן לראש להתנועע ולראות מכל הצדדים. משקף את פתיחות הנפש וקבלת השקפות האחר.

 

ראש כפוף - מעיד על חוסר אונים, ויתור, תבוסתנות, חוסר יכולת להתמודד.

 

צוואר נוקשה או כואב - יכול להעיד על דעה קדומה או דחייה כלפי מישהו. כמו כן יכול הדבר להעיד על גישה ודעה מצומצמת. אם אתם מתקשים להניע את צווארכם בחופשיות, הדבר מעיד על עיקשות וקשיחות. האם ישנו דבר הנדרש כדי להקל על הצוואר? צואר נוקשה עלול להעיד גם על חוסר יכולת להחליט- חוסר ידיעה באיזה כיוון לפנות.

 

הכתפיים - הכתפיים הם המקום בו אנו "מניחים" את ה"אחריות". כאשר אנו נושאים על כתפינו בעיות של אנשים אחרים אנו בעצם לוקחים על עצמנו משאות שהם לא שלנו, וכך האחריות נעשית כבדה ושוקלת יותר מדי. זו יכולה להיות התעלמות מבעיותינו שלנו.

כתפיים מוטות קדימה-  מעיד על רצון להגן על הלב.

 

כתפיים משוכות לאחור- דוחפות את החזה קדימה ומעידות על כוח מזויף ועל פחד חבוי.

 

הזרועות- מבטאות את האנרגיה הבאה מהלב החוצה לעולם, אם על ידי חיבוק, נגיעה וכדו'.

הזרועות מבטאות את העשייה הבאה מאזור הכתפיים, לאורך הזרועות דרך הידיים- אל העולם. הזרועות שלנו הן בעצם כלי. בעזרתן אנו יכולים להתקיף, לדחוף, להחזיק, לחבק.

 

זרועות חלשות - חוסר יכולת להניח לרגש לזרום החוצה. כמו כן תחושה של חוסר יכולת להחליט, בישנות מפני רגשות אמיתיים.

 

זרועות כואבות - התנגדות לביטוי. סירוב לחלוק רגשות.

 

כפות ידיים - הידיים הולכות לפנינו. הן מסמלות את האופן בו אנו מתמודדים עם החיים או שהחיים מתמודדים איתנו.  עם הידיים אנו נוגעים, מטפלים, יוצרים.

 

כאב בפרק היד - מעיד על גישה ביקורתית כלפי כל מה שאנו עושים, או שנעשה לנו.

 

ידיים מזיעות מאוד - פחד, עצבים.

 

ידיים קרות מאוד - התחמקות מרגשות וממעורבות רגשית, פחד מקשר או משותפות.

 

הגב- הגב מעניק לנו תמיכה וכוח, זקיפות קומה וכבוד. 90 אחוז מבני האדם בעולם סובלים מכאבי גב.  הגב מייצג את הלא מודע כיוון שזה המקום בו אנו נוטשים רגשות או משאות שעימם אנו לא רוצים להתמודד. אנו דוחפים אותם "אל הגב" שם הם נמצאים מחוץ לשדה הראייה.

גב קשור להישרדות. האחריות על פרנסה, נשיאת המשקל שלנו, העמידה שלנו והיותנו "עצם היסוד".

 

כאב בגב תחתון - בא בעקבות רגשות של פחד וחוסר ביטחון, במיוחד כלפי כל מה שצופן העתיד, או העמידה אל מול החיים.

 

חוליה שיצאה ממקומה - מעידה על תחושת לחץ, ניסיון של האגו לשמור על זקיפות קומה וגאווה במקום לגלות רגשות אמיתיים. בנוסף יכול להעיד על תחושה שלא תומכים בי.

 

החזה- החזה מייצג את הדימוי הציבורי שלנו. כאשר אני אומרים "אני", אנו לא מצביעים על הבטן או על הראש אלא על החזה. בחזה נמצאים כל הרגשות והתסכולים העמוקים שלנו- פחד, עצב, כעס, חמלה ואהבה. בעיות באזור החזה מעידות על מצבים או עניינים לא פתורים, ועל רגשות שיש לנו כלפי עצמנו.

 

חזה מובלט- מנסה להיראות גדול ורב עוצמה, מעיד בדרך כלל על ספקות עמוקים ועל חוסר ביטחון. החזה המובלט מסתיר בעצם את הפגיעות הפנימית. (חיילים למשל- הולכים עם כתפיים משוכות לאחור ודוחפים את החזה קדימה, תנוחה של אומץ לב מזויף).

 

הבטן - אזור שרירי הנמתח מהצלעות עד לאזור המפשעה, מגן על חזית הגוף. הבטן היא מרכז הרגש.  כאשר אנו לא בוטחים בעולם ומאמינים כי הוא רע, אנו נטה בדרך כלל להגן על אזור זה על ידי סגירתו. סגירת רגשות.

 

שרירי בטן מכווצים - תחושה של פגיעות, פחד מאינטימיות.

 

שרירי בטן רפויים - חוסר איכפתיות, חוסר כבוד עצמי. גישה תבוסתנית, צורך בכך שמישהו יטפל וידאג לנו.

 

הרגליים - הרגליים מייצבות אותנו, נושאות אותנו, מעניקות לנו תחושה של מקום, תכלית וכיון. הן מאפשרות לנו ללכת, לרוץ, לקפוץ, לרקוד. האופן בו אנו עומדים מראה על הכיוון שאנו הולכים.

 

רגליים חזקות-  נותנות תחושה של יציבות וכוח לעמוד על שלנו למען עצמנו. רגליים שריריות ומפותחות מדי יכולות לקרקע אותנו בנוקשות, כך שקשה לנו לנוע באופן ספונטני, או לנוע בקלילות ונוחות.

 

רגליים חלשות- מצביעות על חוסר ביטחון על מקומי בחיים, קושי להיות לבד, מחשבות מטרידות בנושאי פרנסה.

 

בעיות ברגליים - פחד לנוע קדימה, או קונפליקט שיש לנו הקשור לקרקע שעליה אנו עומדים. רצון לבריחה ממשהו, רצון לנוע בכיוון אחר.פציעה ברגל מעידה על כך שאנו פונים בכיוון הלא נכון, וכי עלינו למצוא שוב את דרכנו.

 

הדוגמאות שניתנו במאמר זה הן חלק מתוך הקורס בדרך לתודעה גבוהה.

הקורס מועבר בתל אביב ובחיפה,  על ידי מוריה- גלית  שלגי, B.A  בפסיכולוגיה, מאבחנת  ומטפלת גוף נפש.

הקורס מיועד למטפלים ולכל מי שמתעניין.                                

.__________________________

מאת- גלית שלגי BA בפסיכולוגיה, רפלקסולוגית בכירה, מרצה, מאבחנת ומטפלת גוף–נפש. מתמחה באבחון וריפוי טבעי לנשים. גישתה מתמקדת בחקירת  יחסי הגומלין  בין גוף ונפש, ובעוצמת ההשפעה והריפוי של רגשות, מחשבות, חוויות ואמונות. משלבת מודעות רוחנית ופסיכולוגיה מודרנית,  תזונה ורפואה טבעית  תוך שילוב גישות ושיטות עבודה חדשות ועתיקות מן המזרח ומהמערב, במטרה לספק לאדם תנאים אופטימאליים  לבריאות וצמיחה.

שאלה אל גלית?

טל': 04-8406090, 055-311532     arik1311@zahav.net.il

 __________________________

תגובות: כיתבי לנו

   
________________________________________________________