סוד השרירים הטבעתיים - שיטת פאולה

מאת: סילביה שמיר, מורה מוסמכת בשיטת "פאולה"

 

עוד גופנפש:

בהיותי כלה

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

טיפול טיבעי למחלות ילדים

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

 

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

 המפגש שלי עם שיטת פאולה החל לאחר שחליתי עוד בהיותי נערה במחלה נדירה, סקלרודרמה +רנו וטופלתי במשך שנים בכל האמצעים הקיימים ברפואה המערבית. לצערי המזור לא נמצא שם, אך מצאתי בי פן עיקש שקרא לחיים בלי כאב ובלי סבל. החלטתי היתה: "אני לא נכנעת בקלות!" כך לא נתתי לעצמי להישאר בחוסר אונים וברחמים עצמיים שיכלו בקלות להציף ולתפוס פיקוד על המשך התנהלותי בחיים. הפכתי את המחלה למטרה ולאמצעי כשהמטרה היתה לחפש בעצמי ובתוכי פנימה את יכולות הריפוי ולאמצעי דרכו חלה תפנית בחיי. למעשה, בדרך החיפוש פנימה ותוך תרגול שיטת פאולה הפכתי למורה בשיטה ומדריכה להתפתחות אישית ורוחנית.

בהמשך דרכי פיתחתי דרך לעזור וללמד אנשים להתמודד ולהתגבר על כאבים קשים ומחלות "(כן) Si לרפוי".  

                  

פאולה גרבורג היתה ילידת גרמניה (2004 – 1907) ועלתה לארץ עם הוריה לאחר מלחמת העולם. עוד מצעירותה התכוונה להגשים חלום להיות זמרת ורקדנית ואכן למדה בלט קלאסי ופיתוח קול. אלא שהחלום התנפץ עם התפתחותה של מחלה ניוונית שאיימה לשתק את גופה. פאולה לא קבלה את גזר הדין והחלה להתחקות אחר תנועות שלמדה בבלט וכך היא מצאה למשל, שכשהיא עושה תנועות עם כפות הרגליים כמו כשעמדה על קצות האצבעות, הגוף יוצר תמיכה פנימית המפחיתה מתחושת הכאב.

הרצון לעזור לעצמה, יצירתיות והתמדה הובילו לגלויים של הקשרים הקיימים בגוף הבריא אך "נשכחו" ממנו. קשרים בין השרירים הטבעתיים לבין עצמם ובין השרירים הטבעתיים לבין מערכות פנימיות ואשר הפכו להיות תרגילים בשיטה שבעזרתם חזרה פאולה לתפקוד מלא.

כדוגמא לפעילות בין השרירים הטבעתיים ומערכות פנימיות בגוף ניתן להביא את  בכיו הראשון של יילוד שעל ידי פתיחה עמוקה של הפה, הוא גורם לנשימתו הראשונה.

 

פאולה התייחסה לשרירים הרצוניים הנמצאים בפתחים סביב גופנו: עיניים, אף, אוזניים, פה, סוגר צינור השתן וסוגר פי הטבעת והשרירים הבלתי רצוניים הנמצאים בתוך הגוף כאל מערכת. היא כינתה מערכת זו בשם המערכת הספינקטרית, היא שאלה את המושג ספינקטר לצורך הגדרתו כיחידה תפקודית ולא התכוונה לשרירים הטבעתיים במושג האנטומי. ההבחנה שלה היתה שבמערכת זו הצורך של השרירים הטבעתיים הינו לפעול בצורה סימולטנית שזהו העקרון הראשון עליו מבוססת השיטה, והוא אומר: בגוף בריא כל השרירים הטבעתיים פועלים בעת ובעונה אחת.

התרגול בעזרת השרירים הטבעתיים מבוסס קודם כל על העובדה שכל השרירים האלה בגוף שואפים לפעול באופן סימולטני ומכאן נובע העקרון השני, שאומר: כאשר ספינקטר אחד אינו מתפקד באופן תקין, או שפעולתו משובשת, ניתן להחזיר אותו לפעולה על ידי הפעלת ספינקטרים אחרים שמצבם תקין. הפעלה חוזרת תגרור במשך הזמן את הספינקטר החלש לפעילות נכונה.

 

למעשה תרגול בשיטה מביא לחידוש הקשר בין מערכת השרירים המודעת למערכות ריפוי טבעי הקיימות בגוף ולכן המורה/המטפל בשיטת פאולה מכוון את האדם המתרגל/המטופל למתן חופש לגוף לעשות מה שטוב לו, על מנת לאפשר לו לעשות התיקונים במקום ובקצב שנכונים לגוף באותו רגע.

להבדיל מהרבה שיטות אחרות לאחר למידה והפנמה של השיטה בהדרכתו של מטפל, התרגול נעשה בצורה עצמאית, אין עוד צורך במטפל. המטופל בשיטת פאולה לוקח חלק אקטיבי בעזרה לריפוי ובשיפור איכות חייו.

העבודה נעשית בכל מצב: בשכיבה, בישיבה, בעמידה, תוך כדי הליכה כשהמטרה להפוך את התרגול לטבע שני.

 

מתי אפשר וכדאי להיעזר בשיטה?

שיבושים במערכת העיכול: עצירות, טחורים, פיסורה, קיבה עצבנית, רפלוקס.

שיבושים במערכת השתן: בריחת שתן, דלקות חוזרות בשלפוחית, קושי במתן שתן, פרוסטטה.

אצל נשים במקרים של צניתת רחם, צניחת שלפוחית, אצל נשים בהריון כתהליך הכנה ללידה ואחריו

(בנסוי שנעשה בבי"ח קפלן ברחובות הוכח שנשים שהתעמלו בשיטה בזמן ההריון ילדו תוך 2 –1 שעות כאשר לידה רגילה אורכת בין 4- 3  שעות או יותר).

בעיות וכאבים אורטופדיים: כאבי צוואר, בעיות וכאבי גב שונים, כאבי ברכיים, כתפיים וזרועות.

בעיות במערכת הדם: זרימת דם, לחץ דם גבוה.

במצבים של לחץ, מתח נפשי, קושי בהרדמות, במקרים שאנשים מרגישים ירידה במצב הגופני, עייפות, עצבנות, חוסר ריכוז, ירידה בכושר המיני.

 במצבים שלאחר אירוע מוחי, לאחר ניתוח, תאונה התרגול בשיטה עוזר בתהליך השיקום ומקטין את הנזקים הנלווים שנגרמים כתוצאה מחוסר תנועה עד ניוון או שימוש מוגזם בהם.

 

התרגול בשיטת פאולה נועד אם כן לחיזוק שרירים ומערכות בגוף כחלק מתהליך החזרת האמון בו ("הגוף בוגד בי"- אמירה מוכרת?), ריפוי ושיפור איכות החיים.

נשים, גברים וילדים יכולים להיעזר בפתרון בעיות וכאבים שונים.

ניתן גם להתעמל בקבוצות כלימוד אמצעי לאמון הגוף ואחזקתו וככלי לטיפול עצמי.

 

 _____________ 

סילביה שמיר, מורה מוסמכת "בשיטת פאולה", מפתחת שיטה  " לרפוי Si” –  ללמוד לשחרר כאב מתוך גלוי והתוודות למקורות ש"הולידו" הכאב והחולי, מנחה קבוצות זוגות ונישואין, מטפלת בפרחי באך, מתקשרת.

טל' 7315423 – 03 , silvia31@netvision.net.il

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי אלינו                          מעניין? שילחי לחברה

 

 חסרות דוגמאות ותרגילים...על מנת להבין מה זה השרירים הספינקרים וכדומה

___________________

תודה על הידע שהעברת. י.

 

_______________________________________