הצד האחר של 3 הק"ג המיותרים שלאחר החג

מאת: אילנה רפלוביץ

*

 

עוד גופנפש:

השפעת צפונות הנפש על יכולת הריפוי של הגוף

העור - לחיים נעור

הכאב כמאהב

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

טיפול טיבעי למחלות ילדים

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

 

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

עבור אנשים רבים צופנת תקופת החגים מלכודת נפשית ורגשית כאחד, והופכת את ההתכנסות המשפחתית למעיקה ומכבידה על מצב הרוח. לאנשים רגישים במיוחד רגעים משפחתיים אלו עשויים להגביר את הרגישות הנפשית, כמו החמרה במצב דיכאון, התקפי חרדה ואף במחלות נפש. אצל רובינו יוצרת האוירה המשפחתית מן "חזרה לילדות", לא פעם מתרחשת רגרסיה נפשית ואנו הופכים לילדים קטנים-עם תחושת קורבנות,נחיתות וכעס, הבאים לידי ביטוי בהחצנתם דוקא ליד שולחן האוכל או לאחריו בסלון המשפחתי. ההתכנסות המשפחתית עם חברי המשפחה הקרובים והרחוקים מותירה אותנו חשופים לחשבונות לא סגורים עימם, קנאה כרונית וארוכת שנים שאיננה מתפוגגת עם הזמן, תחרות חברתית וכלכלית שאינה מותירה כל ספק שהיא נושא לוויכוחים אין סופיים ומתישים שבגינם אנו מושוים לאחרים ואחרים משווים עצמם אלינו, וכן עמדותינו הפוליטיות השונות המעמידות ולא פעם את היחסים בתוך המשפחה בסכנה של ממש עד כדי קרע ביחסים.

 

סכסוכים בין בני אדם היו מאז ומעולם ויהיו תמיד, השאלה היא כיצד אנו מתמודדים עם מה שלא מתאים לנו, כמו דיעות שונות והתנהגות לא הוגנת כלפינו. הכאב הנפשי הגדול ביותר קורה לנו בדרך כלל, כשאנו נפגעים מאנשים אהובים וקרובים אלינו, כמו בני משפחה וחברים קרובים. לא תמיד ובו ברגע כשקורה לנו משהו עם מישהו מקרובינו, אנו מגיבים "על המקום", מתוך התחשבות בסיבות שונות שאינן מותירות לנו את הברירה, אלא לותר באותו רגע. יחד עם זאת ההסבה סביב שולחן החג עם אותם נפשות פועלות שחשבונינו עימם, אינו סגור, עשוי במקרה הטוב לעורר חלק מאיתנו "לפתוח את החשבון", כשחלק אחר מאיתנו ימשיך לכבוש את טענותיו ומרירותו בתוכו, כשהפיצוי לכך יהיה אכילת יתר ומכל הבא ליד.

 

שולחן האוכל העמוס בכל טוב אינו הסיבה האמיתית לאכול יותר ממה שכל אחד ואחת מאיתנו צריך..,האבסת עצמינו במאכלים עתירי קלוריות מעבר לצרכים שלנו, משקפת לעיתים מצוקה נפשית ורגשית שאיננה באה לידי ביטוי ושחרור המצוקה מול המקור לבעיותינו. חסכים רגשיים, עלבונות צורבים, אטימות של אנשים קרובים ואהובים אל מושא אהבתם, התעלמות, וכן אי מציאת מקומינו בתוך אותם אנשים קרובים, גורמים ולא פעם לאדם הנפגע צורך עז "בפיצויים", הבאים לידי ביטוי באכילת יתר ובהזדמנות חגיגית זו.

 

תקופת החגים והישיבה ליד שולחן עם קרובינו ורחוקינו מותירה אותנו חשופים למגרעותיהם ולאופיים, אך זיכרו שגם הם יושבים מולכם כשהם מרגישים באופן דומה. ניתן לגשר על פערים בין דעות שונות ומנוגדות, כשהבסיס לאי ההבנה מובן לכל הצדדים. החשוב הוא - לזכור שכל אדם באשר הוא אינו אוהב שמתנהגים אליו בחוסר תרבות ובעויינות. המפתח לגישור הוא בראש ובראשונה רצון טוב ליישב את ההדורים בצורה תרבותית וחיובית, ללא עויינות תוך השלמה עם מצבים מורכבים בחייכם.

 

יחד עם הנ"ל, לחסרים תזונתיים וגם הקלים ביותר כמו מקבוצת ה-B מגנזיום, סידן, ויטמין C וכו' יש משמעות גדולה אצל אלו מאיתנו הנוטים לריב, להכות ולקלל. סיבי העצבים במוחם מגורים די צורכם בשל העדר חומר בידוד כמו מגנזיום למשל או שבריאותם רופפת בשל העדר ניאצין (B 3,)B6 ,B12,חומצה פולית B1,B2 ועוד). השלמה תזונתית מויטמינים אלו עשוייה למנוע מריבות משפחתיות רבות.

 

לסיכום- ההקלה על מצוקת הנפש איננה בהאבסת עצמינו בתקופת החגים,סביב שולחן האוכל, אלא בפתירת מצוקותיה.

 

אין אמת כללית אחת ויחידה, ישנן אמיתות רבות ובדרך כלל הן מושגות ע"י הסכמה בין שני צדדים ויותר. האמת המוסכמת היא זאת שתגשר על כל הפערים שישנם ביננו לבין קרובינו.

 

 רצון טוב, אמונה בעצמינו  וההבנה שבחשיבותה של המסגרת המשפחתית לכל אחד ואחת מאיתנו, למען עצמינו ולמען האנשים היקרים והחשובים לנו באמת, הם אלו שצריכים להנחותכם לראות בהזדמנות החגיגית של סביב שולחן החג, מקור לכח ושמחה ולא הזדמנות לשפיפות נפשית ורגשית תוך הלקאה עצמית ע"י אכילה לא מבוקרת מיותרת ומוגזמת,שסופה תסכולים, כעסים ורגשות אשם חדשים.

 

כמו כן זיכרו שלא כל מצב בחיים, חייב להיפתר לשביעות רצונינו, ישנם יחסים בין אישיים מורכבים מאד בין אנשים קרובים שהפערים בניהם אינם ניתנים לגישור, אך גם אותם ניתן לקבל כמו שהם מבלי לנסות לשנות את האחר, כך ירווח לכל הצדדים ואפשר יהיה להנות מחברת כולם מתוך המחשבה, שלמען המשפחה עושים הכל.

 

חג שמח ומהנה

ממני אילנה רפלוביץ

תזונאית הוליסטית

ilanar9@zahav.net.il

   0522-215901

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                            מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_______________________________________