השפעת צפונות הנפש על יכולת הריפוי של הגוף

מאת: אילנה רפלוביץ

 

עוד גופנפש:

צמד-חמד מרכזי האנרגיה

תכנית חיים בגיל המעבר

מנופאוזה

ארבע היסודות ברומנטיקה

הצ'קרות: מרכזי האנרגיה שלנו

השפעת ביטוי רגשות על מחלת הסרטן

ממוגרפיה - חבל על הזמן?

טיפול טיבעי למחלות ילדים

השפעת התערבות פסיכולוגית על הפחתת הסיכון

 

תזונה וחיי המין

השמנה - מחלת המאה

ויטמין אי וצלקות

סידן - המציל הלבן

עצמותי המתפוררות וצריכת החלב

עד העצם - על אוטיאופרוזיס

סעודות היופי

 

תשעה חודשים של טירוף חושים

הריון: אור שמחה ובריאות

עיסוי בהריון

עיסוי לאם ולילד

תזונה ומתח

יופי חיצוני מתחיל בפנים

מי מחזק אותי? ויטמין בי12

מעשנות ותזונה נכונה בגיל ההתבגרות

תרומת הטיפול הפמיניסטי

 

הסופר הרוסי אנטון צ'כוב כתב באחד מסיפוריו הקצרים "הטרגדיה של החיים היא, לא העובדה שהאדם עומד חסר אונים מול הגורל, אלא שדרך ההשתמטות שלו מאחריות, הוא נותן תוקף לשליטתו הבלעדית של הגורל". הדיעות רבות ומגוונות באשר למהותו של הגורל, אך אם הדיעה שאת הגורל אנו יוצרים בעצמינו מתוקף התנהגותינו בעבר ובהווה, אנו נותנים להשתלשלות הקורה אותנו לגיטימציה להובילנו לעתידנו.

 

אם כך – בריאותינו אף היא בידינו עד כמה שניתן לחשוב כך, הריפוי הטבעי זה שאינו תלוי בהתערבות הרפואה הרגילה כמו ניתוחים תרופות וטיפולים אחרים כולל את:- המעבר לתזונה טבעית ונכונה – כמויות המזון שאנו אוכלים משפיעות ללא ספק על מצב בריאותינו, אכילת יתר של אבות מזון כמו סוכרים שומנים וחלבונים והימנעות מירקות ופירות וסיבים תזונתיים יגרמו לנזק רב לגוף, אם וכאשר לא תוגבל הכמות ולא יבחר המזון לפי איכותו, על כן יש להימנע מתאוות האכילה ולהגביר את המודעות למזון המוכנס לגוף. רצוי וצריך לאכול כאשר אנו רעבים, ולהישמע לאיתותי הגוף ובכך לספק את כל צרכיו עד כמה שקרוב לתזונה נאותה ומזינה, תוך הימנעות מהמזון המעובד, הצבוע בצבעי מאכל, והמשומר בחומרי שימור מזיקים.

 

שימת דגש על פעילות גופנית יומיומית דואגת לשריפת אנרגיה עודפת ואיזון רמות הסוכר ולחץ הדם, מטיבה עם תפקודי הלב והריאות, שומרת על משקל גוף תקין, יציבות מצב הרוח וההרגשה הטובה כשהיא מופחתת מתחים נפשיים.

 

הדגש על מצב הנפש הינו הכרחי בריפוי הטבעי. חשיבה שלילית, מתח נפשי רב המתפרש על ימים רבים עשוי לגרום לשינויים קיצוניים בגרעין התא, ולחולל מחלות ניווניות כמו סרטן, התכווצויות  בכלי הדם החיוניים, אולקוס, מגרנות וכאבי ראש קשים, שיעול טורדני, דלקות פרקים, פטריות עור מטרידות, סכרת, נשירת שיער כרונית, תופעות קדם ויסתיות קשות ומעיקות ואף העלמות המחזור כליל, כאבי גוף שונים על רקע שהוא לא גופני ועוד תופעות רבות ומשונות... שרק האדם עצמו יכול לרפא אותן. מחלות כמו סרטן עשויות להיות מטופלות כהלכה ולגרום לתחושה שהכל עבר, אך אם האדם לא ישנה את צורת חשיבתו ויעשה ראורגניזציה חדשה בחייו, המחלה עלולה לחזור ולא בגלל שהגידול לא הושמד כליל אלא בשל הנפש שלא "נוקתה" כראוי. לכל מחלה יש את החלק הבעייתי של הגורם הנפשי.

 

כעס גדול ובעל עוצמה הרסנית שלא בא לידי ביטוי מועיל, כמו הטחת הבעיות בפני המקור שהוביל לכעס עשוי לחבל בדופן הקיבה על כדי "כירסומו" הפיזי ויצירת פצע (כיב), קשה מדולק ומדמם שעשוי לגרום לאדם סבל רב, אך שחרור הנפש ממועקתה עשוי לעזור להבריאו וללא חזרתו. אישה שאגרה כעס רב, ודימויה העצמי ירד עד לעפר בחושבה שהיא איננה ראויה לאהבת גבר לאחר שבן זוגה בגד בה, עשויה לפתח סרטן שד או רחם שהם אבריה הנשיים כביטוי לרגשותיה השליליים, שינוי מהותי בחשיבתה עשויה בהחלט להביאה לריפוי מושלם ממחלתה ובכך לממש את חייה במלוא היצירתיות וחדוות החיים. גם דלקות הפרקים למיניהן עשויות להרפא לעיתים כליל, ולעיתים תורגש הקלה של ממש בעוצמת המחלה אם תוכני הכעס "יפורקו מנשקם", והאדם יביא לנפשו רוגע, הקלה וחשיבה חיובית. הדוגמאות הן רבות ומגוונות וכל שניתן הוא להתחיל ב"ניתוח הנפש" לצורך הבראה. הכילים להתמודד עם נפש רווית מתחים הם מגוונים. החל מהליכה לאנשי מקצוע מיומנים כמו פסיכולוג, פילוסוף(כן יש טיפול פילוסופי בימינו), שיחות נפש עם מקור המתח כמו הורים, אחים, שכנים, חברים לעבודה, מעסיקים וכו' וכן שימוש בשיטות הרפיה כמו מדיטציה, שיאצו, טאי צ'י, יוגה, פלדנקרייז, אווטר, ועוד.

 

לסיכום - לא די בהנהגת משטר אכילה נכונה, הטיפול בנפש הינו חוצה גבולות ומאפשר שחרור האדם ממשקעי העבר. ישנם אנשים רבים בינינו, אשר חייהם כילדים היו רצופים מתחים גדולים, לחצים ופגיעות פיזיות ונפשיות המחבלים באיכות חייהם העכשוויים, שלכאורה הם טובים ומהנים אך הם לא נהנים מהם, וכן ישנם אנשים שחייהם העכשוויים רצופים מתחים נפשיים גדולים, מצב הפוגם בבריאותם הגופנית היות והם לוקים במחלות שונות, שהרקע הגופני לא מצדיק אותן לגמרי ועל כן עליהם לשחרר את נפשם ממצוקתה.  בצורה זו הם יזכו בהרגשה פיזית נהדרת ואף ישפרו בריאותם להפליא. אין לזלזל בצפונות הנפש ואיתותיה, שהרי הנפש והגוף אחד הם.

  

בברכה

רפלוביץ אילנה

ilanar9@zahav.net.il

תזונאית הוליסטית.    0522-215901

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                            מעניין? שילחי לחברה

 

 

 

_______________________________________