גוף, נפש, אישה

  

 חלק ב': פסיכולוגיה והקשר בין גוף ונפש 

מאת- גלית שלגי BA בפסיכולוגיה, רפלקסולוגית בכירה, מרצה, מאבחנת ומטפלת גוף–נפש.

 

חלק א'

 

עוד:

ילד מותר, ילד אסור

מיצאי את תורמת הביצית שלך באינטרנט!

תזונה ומתח

תזונה וחיי המין

 

 

עוד ב"הדרך למעלה:

 

תרומת הטיפול הפמיניסטי

חתולה על גג פח לוהט

פרפרים

כבוד עצמי

 

גם הרפואה הקונבנציונלית מתחילה להכיר בכך שבריאות או חולי אינם רק "קורים" לנו. הם חלק מדפוסי  חשיבה, חלק מגופנפש.  הגוף והנפש נמצאים באינטראקציה יומיומית. קשרים אלו עלולים  להתערער בעקבות אירועים וחוויות טראומטיות אותם חווינו במהלך חיינו. מחלות רבות מקורן בגופנפש. לואי פסטר טען כי "מחלות נגרמות פחות ע"י נגיפים מאשר ע"י מידת חסינות הפרט שאליו פולשים הנגיפים".

גופנו משמש כמעין מראה על מה שמתחולל בנפשנו. הוא מספר על לחצים, טראומות,הדחקות שאנו "סוחבים" אתנו במהלך השנים. למשל-  כף רגל שנפצעה ואשר טווח התנועה שלה מוגבל, תהפוך לחלק בלתי נפרד מתבנית הגוף שלנו. תנוחות של דיכאון, שחצנות או איפוק, אותם אימצנו בתהליך הגדילה שלנו,מתבטאות בדרך החשיבה  והתנועה שלנו. תבניות מקובעות בגוף מנציחות את התהליכים הנפשיים שלנו.

התיאוריה הפסיכואנליטית מדברת על מנגנוני הגנה, ומשתמשת במושגים כמו הדחקה, הכחשה, דחייה והשלכה, על מנת לתאר את הדרכים הרבות בהן "נעלמות" מתוך התודעה שלנו מחשבות, רגשות, זיכרונות ופנטזיות מן העבר. אבל אלה אינם נעלמים באמת. אנו עדין בנסיבות מסוימות

נזכרים בהם, חולמים עליהם, ולכולנו יש לפעמים  הבזקים בלתי מוסברים. אירועים פסיכולוגיים.  אלו מראים שאי אפשר לנתק מהנפש מחשבות, תפיסות או אירועים שחוותה בעבר. אי תפקוד גופני כלשהו, הוא בבחינת סימפטום שהנפש מאותתת לנו. במצבים פסיכוסומטיים למשל- איבר בגוף עלול שלא לתפקד כראוי, ללא סיבה. למשל- מעיים המתרוקנים כל הזמן בלי שתהיה לכך סיבה אורגנית, או אדם אשר עוצר את הנשימה כמעט לגמרי מבלי שתהיה סיבה גופנית. תופעות גופניות אלו, הן תשובה למסרים מן הנפש המנסה להתמודד עם חוויות הנתפסות כמאיימות, דבר שהאדם כלל אינו מודע לו.

שורשי הפסיכואנליזה היו בחקר ההיפנוזה. היפנוזה הוגדרה כמצב רגיעה המושרה על המטופל, בו הוא פתוח להשאה (סוגסטיה). פרויד כיוון את מטופליו לדבר בחופשיות על בעיותיהם בזמן היפנוזה, וגילה שמטופלים לאחר שהתעוררו חשו הקלה ניכרת. בשל שחרור רגשי זה השיטה נקראה קתרזיס, העוזרת למטופלים לשחרר מתחים רגשיים באמצעות שיחה על בעיותיהם.

כך גם התגלה הלא מודע - אותו חלק של התודעה המכיל התנסויות שאינן מודעות לאדם. ע"י עידוד המטופלים לומר כל מה שעולה בדעתם בלי להתחשב בהיגיון או בכללי נימוס, גילה פרויד כי הם מתגברים בסופו של דבר על מכשולים פנימיים .

 בעקבות הנאמר לעיל, אפשר לומר כי ניתן לשחרר את הגוף מתבניות מקובעות וישנות ע"י טכניקות בהם משתמשים ברפואה האלטרנטיבית: דמיון מודרך, רייקי עיסוי או טיפול רפלקסולוגי המובילים את המטופל להרפיה. בעזרת ההרפיה המתקבלת, ניתן לשנות את זרימת האנרגיה בתוך הגוף, לשחרר תבניות מקובעות וישנות, וכך טווח התנועה של הגוף גדלה. שינוי זה עשוי להשפיע על כל תבנית של גופנפש.

בדמיון מודרך למשל,  הדמיה מחשבתית היא מצב בו הנפש חושבת בתמונות. פעולת ההדמיה יכולה לעזור לנו להיות בריאים יותר. יש בכוחה להביא אותנו לחיים עמוקים ובעלי משמעות רבה יותר.      

 בזמן עיסוי, רייקי או רפלקסולוגיה, במצב אופטימלי- כאשר הגוף נינוח, הוא מתפקד ביעילות, משחרר טראומות זכורות, והגוף מתמלא באנרגיה חדשה ונקייה. גם הנפש חווה תחושת סיפוק וחיות. טראומות פיסיות ורגשיות מקשיחות את רקמות השרירים ורקמות החיבור בגוף. במצב מעין זה, הגוף נוטה לעבור ממצב של חיוניות, למצב של נוקשות וחוסר איזון כללי. באופן כזה, הנוקשות של הגוף עלולה  לצמצם את טווח הגמישות הרגשית שלו, זאת  בהשוואה למצב בו  הגוף נמצא במצב של  הרפיה.

עיסוי עמוק, עשוי לשחרר שרירים ורקמות חיבור ולאפשר לגוף להגיע ליציבה מאוזנת יותר. בעזרת שחרור מטראומות ישנות אותן החזיק הגוף זמן ממושך, ניתן כאמור להגביר את הבריאות והחיוניות, להקל לחצים ומתחים ולעודד צמיחה ופתיחות בכל רמות התפקוד. העיסוי גורם לשחרור רגשי ואנרגטי פיזי.

 כיום, יותר ויותר גישות מערביות מתחילות לקבל את הרעיון שגוף ונפש הם יחידה אחת. גישות שונות מתחום הרפואה המשלימה טוענות כי האדם הוא מערכת אנרגיה חיה ונושמת המשתנה כל הזמן. במקום הנחת האצבע על הסיבות החיצוניות כשמשהו מפסיק לעבוד, עלינו להסתכל על ההשפעות הפנימיות ועל נסיבות חיינו, הנפש ורגשותינו, ולהבין כיצד כל אלה פועלים יחד באופן הדדי.

בדרך כלל אנו רואים את הגוף והנפש כשתי מערכות המתפקדות באופן נפרד ועצמאי. מצד אחד למשל,  אנו מזינים את הגוף ועובדים עליו קשה על מנת להיראות יפים וחטובים, ומצד שני אנו מזינים את הנפש במחשבות, שיחות אינטלקטואליות וכד'.

בדרך כלל אנו מודעים לקשר בין גוף ונפש כשאנו למשל מתרגשים ויש לנו "פרפרים בבטן" או כאשר אנו  מתעמלים ומרגישים לאחר אימון תחושת סיפוק ועליזות. אבל, כשהדבר מגיע לרגשות מורכבים יותר, או למחלות, קשה לנו להאמין אם בכלל שמערכת יחסים זו היא חשובה ביותר.

רובנו מעדיפים להאמין שהסיבה למחלה זו או אחרת מקורה בסביבה החיצונית ואינה קשורה בכלל למחשבות שלנו, לרגשות או להתנהגות שלנו. אנו מעדיפים להניח כי המחלה היא תורשתית או נגרמת בגלל  זיהומים שונים,  ומוצאים כל מיני סיבות להסבר המחלה. מחלה הפוקדת אותנו משאירה אותנו חסרי שליטה.  מעט מאוד אנשים יודעים מה תפקודם של איברים או  היכן  הם ממוקמים בגוף. זוהי אחת הסיבות לעוצמה שאנו מייחסים לרופאים - הם כביכול יודעים דברים על הגוף שלנו יותר מאתנו. אך, ככל שנעמיק בשרשרת הסיבות של מחלה, נוכל להגיע אל מעבר לסיבות הגופניות. נוכל להגיע אל שכבות של הלא גוף, אלא של הנפש/רגש. 

רגשות עשויים להשפיע על עצבינו. יש להם  אנרגיה. כאשר קשה לנו לבטא רגש מסוים, אנו מדחיקים אותו עד שהוא בא לבסוף לידי ביטוי בגוף הגשמי. ברמה הפיזית,  רגשות מכווצים את השרירים וכלי הדם, מגבירים שחרור הורמונים כמו אדרנלין, פוגעים במערכת העיכול והנשימה, מחלישים את מערכת החיסון והופכים אותנו לפגיעים יותר להתמוטטויות ומחלות.

הרגשות שלנו קובעים אם אנחנו מתוחים או סגורים, רגועים ופתוחים, דבר המשפיע על צורתם של השרירים ומבנה הגוף. כאשר השרירים שלנו מתוחים, רפויים, או כאשר חיבורי הפרקים שלנו נעים בקלות או בקשיות וכאב, הדבר מבטא בעצם את ההיסטוריה הרגשית שלנו.

הגוף מדבר אלינו דרך סימפטומים המבטאים בעצם נושא שממנו התעלמנו, הכחשנו או הדחקנו.   

מתח  אף הוא בעל השפעה על גופנו. המתח כשלעצמו אינו טוב או רע, אלא האופן שבו אנו מגיבים אליו, הוא הגורם להבדל. למתח יש השפעה על מערכת החיסון, להפחתת היכולת שלנו להרוס חיידקים ובקטריות פולשים.

 לרגשות השפעה עמוקה, במיוחד כשהם מודחקים. כמה מן התסמינים הגופניים המצביעים על מתח הם: כאבי ראש, דפיקות לב, לחץ דם, נשימה כבדה, בעיות שינה, עייפות, פה יבש, אולקוס, שלשולים,  כאבי גב, הזעה, פריחה על העור. יחד עם אלו, מתווספים שינויים פסיכולוגיים כמו דיכאון, כעס, חרדה, חוסר ריכוז, חוסר יכולת להחליט, פחד לא רציונלי ועוד. בנוסף, בעיות התנהגות עלולות להתבטא בלבוש מרושל,  הזנחה עצמית, עצבנות, בכי פתאומי, רגשנות יתר, הגזמה  באכילה והפרעות אכילה,  הגזמה בעישון או שתייה, בעיות בתפקוד מיני. תסמינים אלו עלולים להוביל בקלות למצבים חמורים יותר של מחלות. ממחקר שנערך בארה"ב נמצא כי התקפי לב רבים יותר מתרחשים ביום שבו עומד להתחיל השבוע. אם אנו לא מאמינים כי קיים קשר בין הנפש והגוף, כיצד ניתן להסביר עובדה זו?

השפעת מצב הנפשי/רגשי על מערכת ההפרשה הפנימית

הורמונים זורמים דרך הגוף ומשפיעים על הפעילויות הגופניות שלנו, על התנהגותנו, רגשותינו

ותחושותינו. הם מופרשים ע"י בלוטות ההפרשה, כשכל אחת מהן משפיעה על השנייה, וכולן נשלטות ע"י בלוטת יותרת המוח.

 דיאפק צ'ופרה כותב בספרו כי "ללא רגש אין כל הורמון, ללא כל הורמון אין כל רגש... המקום שאליו פונות המחשבות, הוא המקום שאליו פונים החומרים הכימיים של הגוף".

מערכת החיסון ותאי העצבים במוח הם נוירופפטידים (פפטיד הוא תרכובת הבנויה משתיים או יותר חומצות אמינו) הפועלים כשליחים כימיים- נושאים רגשות מן הנפש/שכל אל הגוף ולהפך.

נורופפטידים נושאים פחדים, דאגות, חלומות ותקוות שיש לנו. מחשבות מקודדות כאימפולסים עצביים הנוסעים לאורך צירי העצבים ומפעילים את השרירים והבלוטות באותו אופן שבו תשדורות טלפוניות עוברות בכבלים באותות חשמליים.

הנוירופפטידים מספקים את החיבור בין התפיסה למחשבה, מן המוח אל הפרשת ההורמונים, מן האיברים אל הפעילות התאית בגוף. ההיפותלמוס, בלוטה קטנה במוח, היא המקום בו הרגשות מומרים לתגובות גופניות. הרבה נורופפטידים מצויים שם, כמו גם במעיים, או באזור הקיבה ( זו הסיבה שלפעמים  יש לנו "תחושת בטן" לגבי משהו מסוים). ההיפותלמוס שולט גם בבלוטת האדרנל  ובבלוטת יותרת המוח: בתיאבון, רמות סוכר, בדם, מעלות חום הגוף, תפקודים אוטומטים של הלב, הריאות, מערכת העיכול ומחזור הדם.

כאשר מחשבה או רגש יוצרים תגובה כלשהי, ההיפותלמוס מוכן לפעולה. הוא משליך פנימה מינון גבוה של מתח, ותגובת השרשרת תגיע לכל אזור בגוף.

הגוף והנפש אינם שתי מערכות המתפקדות באופן נפרד, אלא מתפקדות באופן ברור כשלמות אחת.

כל מה שאנו חושבים ומרגישים משפיע על הגוף, כמו שכל מה שמתרחש בגוף משפיע על המצב הנפשי או הרגשי שלנו. הפרדה בין השניים היא החמצה של תובנה בריאה וטובה יותר, ושל אמצעים להעמיק את מערכת היחסים שלנו עם כלל ישותנו.    

שלכן,

גלית שלגי

.__________________________

מאת- גלית שלגי BA בפסיכולוגיה, רפלקסולוגית בכירה, מרצה, מאבחנת ומטפלת גוף–נפש. מתמחה באבחון וריפוי טבעי לנשים. גישתה מתמקדת בחקירת  יחסי הגומלין  בין גוף ונפש, ובעוצמת ההשפעה והריפוי של רגשות, מחשבות, חוויות ואמונות. משלבת מודעות רוחנית ופסיכולוגיה מודרנית,  תזונה ורפואה טבעית  תוך שילוב גישות ושיטות עבודה חדשות ועתיקות מן המזרח ומהמערב, במטרה לספק לאדם תנאים אופטימאליים  לבריאות וצמיחה.

טל': 04-8406090, 055-311532     arik1311@zahav.net.il

 __________________________

תגובות: כיתבי לנו

   
________________________________________________________