לעצור את המעילה הבאה

  

מאת: סמדר עמבר, גרפולוגית ובעלת מכון עמבר*

 

 

 

עוד גרפולוגיה:

הכתב כראי לתכונות המנהלת

קוים לדמותה של מנהלת

מדוע אנשים פונים אל גרפולוג?
ציורי ילדים ומשמעותם

מה אומרת החתימה

 

בימים אלו אנו חיים בתחושה כי המדינה כולה נמצאת תחת חקירה, אנו מצפים לפרשה הבאה שתתפוצץ, לטשטוש פרצופה של א' אולי הפעם ד' מעל מסכי הטלוויזיה, לפקיד כזה או אחר שיופיע עם אזיקים על הידיים. תופעה זו אינה חדשה ובוודאי אינה רק נחלתו הבלעדית של המגזר הציבורי. מעבר לבעיות של תדמית ומוסר, התנהגויות של חוסר יושר, על שלל ביטוייהן, מסבות נזק כלכלי אדיר לחברות עסקיות, מספיק לציין דוגמא אחת של בנק שנסגר בשל מעילת פקידת הבנק. מה אנו כבעלי עסקים יכולים לעשות ?כיצד ניתן להתגונן ולשמור על איכות העובדים שאנו מגייסים?

 

אבחון גרפולוגי הנו כלי ייחודי הנותן  תשובה רחבה ומעמיקה לשאלת  האמינות. כתב היד מהווה סיסמוגרף להתנהגותנו, למתרחש במוחנו. בעזרת כתב היד ניתן לעלות על בעיות אישיותיות, עליהן קשה להצביע בראיון עבודה רגיל. בעוד שראיון עבודה הנו משחק ידוע מראש בעל חוקים וכללים הברורים לשני הצדדים, כתב היד הוא אבחון אותנטי עליו לא ניתן לבצע מניפולציות ולשלוט בו. בתהליך בדיקת יושר ואמינות באמצעות אבחון של כתב היד מתייחסים לתחום רחב של התנהגויות, מחוסר יציבות תעסוקתית ועד הסיכוי כי עובד ימעל בכספים.

 

להלן מספר סימנים בכתב היד המעידים על חוסר יושר ואמינות:

V                              כתב איטי

V                              חוסר קריאות

V                              תיקונים הנראים כמו הלחמות

V                             מחיקות מושחרות

V                              קוים מחסים

 

כתב איטי מעיד על בקרה, ניתן להמשיל זאת לגנב שצועד לאט ומסובב את הראש לבדוק שלא מבחינים בו. כאשר הדבר מחובר לחוסר קריאות זה מעצים את החשד, כתב איטי מבוצע בשליטה רבה יותר ולכן אין סיבה שיהיה לא קריא. ניתן לסלוח ולהבין כתב מהיר שאינו קריא, אז דחף העשייה והמהירות פוגמים בקריאות. חוסר קריאות בקונוטציה של חוסר אמינות מעידה על תקשורת לקויה, על חוסר בהירות, כניסיון להסתיר אינפורמציה. תיקונים במקומות שבהם אין פגיעה בקריאות מעידים על ניסיון להראות מושלם כלפי חוץ, להסתיר פגמים. בד"כ שאנו טועים אנו מעבירים קו על המילה וממשיכים הלאה, כל מי שינסה לקרוא את הכתוב יבין כי המילה מחוקה, אך השחרות (כפי שמופיע בדוגמת הכתב המצורף) מעידות על הסתרה.

 

 

דוגמא נוספת להסתרה מופיעה בכתב הבא במילה "לדעת" - ישנם קוים מכסים, כלומר חזרה על קוים.

העברת קווים חוזרים ונשנים עד כדי הסתרה של הכתוב מעידה על ניסיון להסתיר. כנ"ל חזרה על קווים של אותיות. חשוב להבין כי לפעמים נמצא סמנים אלו של הסתרה גם כחלק ממצוקה ולא דווקא רצון לפגוע בזדון ולכן יש להיזהר באבחנה ולהשאירה בידי הגרפולוגים.

 

הכתב הבא עונה על כל סימנים לחוסר יושר ואמינות- בכתב מופיעות בועות של צבע באותיות כמו מ' במילה "מתבררות", באות ט' במילה "בשקט" באות ל' במילה "על". בועות אלו מעידות על עצירה בכתיבה, מתוך זהירות. כמו כן ישנם קוים מכסים באות ר' .  הכתב יחסית איטי ואין סיבה אמיתית לתיקונים. כל זה מעיד על ניסיון להסתיר את האמת, מעיד על מניפולטיביות והתנהלות זהירה כדי שלא יראו מה אני עושה, כמו גנב המתגנב לבית. 

 

חוסן נפשי: אחד הדברים החשובים ביותר הנבחנים בהקשר של יושר ואמינות הוא החוסן הנפשי, עמוד השדרה של הכותב, הביטחון העצמי. לעיתים אין לנבחן כוונות זדון, אין רצון לפגוע אך הוא עלול להיות מושפע בקלות ולפעול ללא שיקול דעת. יש לא מעט סימנים המעידים על חוסנו של האדם לא אמנה את כולם, אחד הסימנים המהווים אינדיקציה חשובה לחוסן נפשי הוא : לחץ על הנייר.  מעיד על אנרגיה פיסית ונפשית, חוסר לחץ מעיד על חולשה פיסית ונפשית המקשה על האדם לעמוד מול לחצים הן פנימיים והן חיצוניים. סימן נוסף: סדירות בסימנים, מעידים על בקרה, על שליטה, אנו מצפים שיהיה איזון שתהיה שליטה אך לא מוגזמת כי אז הדבר מעיד על נוקשות, דבר שגם הוא עלול לגרום להתנהגות לא אטית.  בחוסר סדירות אנו נראה שהשורות עולות יורדות בלי סדר, גודל האותיות משתנה באופן בולט, מהלך השוליים, זווית הכתיבה משתנה חליפות ועוד. מצב בו לאדם אין שליטה או מצפן המכוון אותו.

 

הכתב בדוגמא המצורפת מאופיין בסדירות מוגזמת (למרות שכתוב על שורות) כתב הקרוב מאוד לתקן. תנועת הכתב תקועה, דבר המעיד על התייחסות יתר לנורמות חברתיות, צורך להיות בסדר מתוך חוסר ביטחון וחשש לטעות או להביע דעה אחרת, דבר המוביל לחשש מכישלון וחוסר יכולת להודות בטעויות. אדם זה עלול להיכנס למסכת שקרים או להיכנע לשליטה חיצונית, מתוך רצון להיות בסדר.

 

מניפולטיביות, אחד הסימנים לכך  חוסר קריאות. הכותב אומר לנו בעצם אני מדבר אתם מבינים דבר מה ואני מחליט אם לאשר או להכחיש בהתאם לנסיבות.

 

כתב קריא מידי ומסודר מידי, הנכתב כמו שמלמדים בבית הספר נקרא בעגה המקצועית כתב פסאדה או מסכה. לא ניתן לקרוא את האדם ולדעת מה מסתתר מאחורי המסכה, הגנות יתר, אמירה: לא תדעו מה אני חושב ומה אני מרגיש. 

 

שתלטנות ואגרסיביות המשולבת עם שאפתנות יתר גם היא עלולה להיות בעייתית ולבוא לידי ביטוי בכתב היד כך:

V                              עומס על הנייר

V                              לחץ חזק

V                              תנועה אימפולסיבית

V                              אזור תחתון מפותח

V                              אזור עליון מפותח

V                              קו עבה

V                              פלישות בין שורות, אותיות עולות על אותיות משורה שמתחת

V                              כתב עם המון זוויות 

 

בהקשר של יושר ואמינות, עומס על הנייר מעיד על שתלטנות. הנייר מסמל את העולם בו האדם פועל והכתב מלמד על דרך התנהלותו בעולם, לחץ חזק מעיד על אדם בעל אנרגיות, דחפים, כאשר הדבר משולב עם תנועה אימפולסיבית הדבר מעיד על דחפים בלתי נשלטים. אזור תחתון מפותח מעיד על נחישות, על חומריות. אזור עליון מפותח מעיד על שאפתנות, תמהיל זה של שאפתנות עם חומריות כאשר אין שליטה על הדחפים הוא בעייתי וטומן בחובו פוטנציאל להתנהגות לא אתית, ואף פלילית. פלישות בין שורות מעידות על חוסר גבולות, מאפיין אנשים המכונים "דורכים על גוויות". זוויות רבות מידי מעידות על עקשנות ואף אגרסיביות.

 

לדוגמא בכתב הבא ניתן לזהות כי הת' הנשלחת קדימה באופן מוגזם ובתנועה זוויתית חדה. דבר זה מעיד על חוסר גבולות. מנגד הל' המנופחת באזור העליון ומעידה על פנטזיות ונרקיסיזם, דבר היכול להוביל להתנהגות אגרסיבית, תוקפנות וחציית גבולות. 

 

הכתב הבא הוא זוויתי מאוד, ישנה פלישה בין שורות, תנועה עוויתית, קו עבה-  כל אלו מעידים על חוסר גבולות, חוסר התחשבות בזולת, תפישת מקום על חשבון האחר.

 

 

 

לסיכום, הגרפולוגיה מסוגלת לעלות על דפוסי התנהגות שאינם משויכים באופן ישיר ליושר ואמינות אך בהחלט עלולים להשפיע, אנשים מרירים למשל עלולים לגרום נזק מתוך כעס ורצון לפגוע, אנשים אדישים וחסרי מעורבות רגשית יכולים לפגוע ולו בשל חוסר לויאליות וחוסר אכפתיות.         

 ______________________

 

* סמדר גרפולוגית מוסמכת, חברה באגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל. סמדר בעלת מכון עמבר לגרפולוגיה, המספק מגוון שירותים, למגזר הפרטי ולמגזר העסקי בתחומים: אבחון ומיון עובדים; ארגון צוותי עבודה, ניוד עובדים; הכוונה מקצועית; התאמה זוגית; הרצאות וסדנאות. סמדר עוסקת בתחום הגרפולוגיה למעלה מעשור. בוגרת תואר ראשון במדעי החברה, אוניברסיטת בר אילן.

לפרטים נוספים ניתן לבקר בכתובת: www.smadar-ambar.com

 

מה דעתך?    תגובות: כיתבי לנו                          מעניין? שילחי לחברה

 

מעניין ומחכים מאוד מאוד!

נשמח לקרוא עוד כתבות בהירות כאלה בנושא גרפולוגיה מאת המחברת.  גלי.

 

___________________________________________