אינפורמציה נגישה בעברית לגבי רפואת גברים ברשת האינטרנט

עבודה אקדמית שהוגשה ע"י יפתח שילוני, חבר התנועה לגבריות חדשה

 

עוד:

גבר, זקוק לעזרה?

 

פניות לקו הסיוע

גברים במעבר תרבותי

פלייבוי והשפנפנות

טעויות שהורסות נישואין

הטרדה ותרבות האונס

"תרגיע אותה ע"י זיון"

משמורת על ילדים

ממאבק לדיאלוג

טרטורים ואובדנות בצבא

אל תדפקו לנו את המין!

גברים בתהליכי פרידה

קואליציית אירגונים נגד הפורנוגרפיה

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

(המשך מ...)

 סיכום

נראה כי המודעות לסוגיות ובעיות העוסקות בגברים ובגבריות מתחילה לעלות ולצבור תאוצה. יחד עם זאת, החיפוש בעברית באתרים ישראליים באינטרנט בכל הנוגע לנושאים אלה מעלה כיום מספר סוגיות ושאלות מהותיות בנוגע למודעות הציבור לגבי רפואת הגברים ולגבי הצרכים הייחודיים של הגברים, ולגבי דרכי הטיפול בבעיות אלה:

 

א.      ברשת הישראלית מצוי מידע לא מועט הנוגע לבעיות של גברים – מין, מיניות, דימוי מיני, זוגיות, מחלות מין ואברי מין, אמצעי מניעה שונים ודרכים קליניות ופסיכולוגיות להתמודד עם הבעיות – לבד, בסיוע בן/בת הזוג, במסגרת טיפול עם סורוגייט או במסגרת טיפול קבוצתי.

ב.      אין כיום בישראל ריכוז רציני ונגיש של המידע, מחולק לקטגוריות מסודרות שאליו יכול הגבר הישראלי לגשת ולמצוא בקלות יחסית מידע זמין לגבי בעיות הקשורות לרפואת גברים ולגבריות. כמו-כן אין הפניות למידע זמין בשפה האנגלית. מציאת רלבנטי מידע ברשת, למרות שהוא מצוי פעמים רבות, הוא בגדר נס, או שנמצא לאחר חיפוש אינטנסיבי במיוחד. כמו-כן אין בנמצא פורום זמין שבו גברים יכולים לדון על בעיות הקשורות לגברים ולגבריות, עם או ללא מומחים מלווים.

ג.        בישראל טרם נטבע המושג "רפואת גברים" או "בריאות הגבר" (להוציא אתר "סטארמד" החלוץ בתחום), וזאת למרות שהצורך לכך קיים וחיוני. יתכן מאד כי טביעת המושג תעלה באופן אוטומטי את המודעות של גברים לסוגיות הנוגעות לגופם, וכי גם נשים רבות יגלו בכך ענין ויקראו את החומרים העוסקים בכך.

ד.      להוציא האתר המצוין של קופת החולים המאוחדת והאתר הסביר של שירותי בריאות כללית יצוין כי אתרים רשמיים אחרים מנסים להציג אמת אחת או לא להציג כלל מידע רפואי הקשור לרפואת גברים. הדבר מצביע על תפיסה ריכוזית ועל השארת המידע ויחד עמו את חופש הבחירה בידי הרופאים בלבד ולא בידי המטופלים, ועל כן בעייתי בעיני מאד. 

ה.      הדעה הרווחת בישראל בנוגע לטיפול התרופתי, כמו גם הצגת הדברים באתרי חברות התרופות הרלבנטיות, דוגמת החברות המשווקות את ה"ויאגרה", הן כי תרופות אלה הן כמעט תרופות פלא, אשר יכולות לחולל שינוי מיידי ומוחלט. המחקר המדעי יחד עם ההגיון הבריא מוכיחים כי לצד טיפול תרופתי, שאינו נחוץ תמיד, החשיבות של טיפול זוגי בהחלמה ובחזרה לאורח חיים מיני וזוגי תקין היא מכרעת. נדמה שגישה זו אינה נשמעת בקול חזק וברור מספיק, וכי הסכנות הרפואיות והפסיכולוגיות בשימוש התרופתי עדיין כמעט ואינן ידועות לציבור.

ו.        ביחס לנקודה האחרונה נדמה כי "רפואת הגברים" צריכה להיות מטופלת במסגרת רחבה יותר של "גבריות חדשה" או "גבריות בעידן חדש". הטיפול המחקרי – רפואי, סוציולוגי ופסיכולוגי במעמדם של הגברים ובתפקידיהם של הגברים בחברות משתנות עשויות להיות "טיפול מונע" לבעיות של נחיתות, של לחץ רגשי עמוק של גברים ושל תחושות איום, אשר פוגעות בסופו של דבר גם בתפקוד המיני.  ראוי גם כי המונח "פגיעה בגבריות" יכנס לשיח הרפואי לא רק כאנקדוטה, אלא כבעיה חברתית ואישית שיש לטפלה בכלים שונים.

(סוף)

(לתחילת הדו"ח)

 


 ביבליוגרפיה

 (כל האתרים נבדקו ב-  26.4.2003)


 

עבודה זו פורמה בשם:

אינפורמציה נגישה בעברית לגבי רפואת גברים ברשת האינטרנט

 עבודה במסגרת הקורס "ביולוגיה של הבדלי המינים" – פרופ' ג'ני קיין

 מגיש: יפתח שילוני

תאריך: 26.4.2003

 חבר התנועה לגבריות חדשה

בחזרה לתחילת המאמר

 

  ______________________________

בואו לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון

_______________________________________________________