אינפורמציה נגישה בעברית לגבי רפואת גברים ברשת האינטרנט

עבודה אקדמית שהוגשה ע"י יפתח שילוני, חבר התנועה לגבריות חדשה

 

עוד:

גבר, זקוק לעזרה?

 

פניות לקו הסיוע

גברים במעבר תרבותי

פלייבוי והשפנפנות

טעויות שהורסות נישואין

הטרדה ותרבות האונס

"תרגיע אותה ע"י זיון"

משמורת על ילדים

ממאבק לדיאלוג

טרטורים ואובדנות בצבא

אל תדפקו לנו את המין!

גברים בתהליכי פרידה

קואליציית אירגונים נגד הפורנוגרפיה

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

המשך...

מידע רפואי על טיפולים

 הגבר הישראלי הנכנס לאינטרנט לחפש חומר מתקשה פעמים רבות למצוא מידע מפורט על סוגיות של טיפול מיני למיניו. סוגי הטיפול המוצעים ברשת מחולקים לשלושה סוגים עיקריים:

א.      טיפול תרופתי.

ב.      טיפול תרפי-פסיכולוגי באמצעות קליניקות ומכונים פרטיים .

ג.        טיפול באמצעות קופות החולים. 

 

א.      הטיפול התרופתי – הגורמים המשווקים תרופות באופן ישיר הן בדרך כלל חברות מסחריות המעונינות למכור את התרופה בצורה ישירה, או לחילופין לחשוף אליה את האנשים, על מנת שישאלו את הרופא שלהם עליה. בקטגוריה זו ניתן למצוא כדוגמא מובהקת את תרופת ה"ויאגרה" המשווקת ישירות באינטרנט. באתרים אלה מטרת החברה היא למכור כמה שיותר, ועל-כן המידע הנוסף הוא שטחי מאד ואינו מסביר בצורה מפורטת את ההשלכות הרפואיות והפסיכולוגיות לטווח הארוך למשתמשי התרופה, וכן סטטיסטיקה של הצלחה ואי-הצלחה. בחלק מן האתרים אמנם מוזכרים ההיבטים הפסיכולוגיים הנלווים לנטילת התרופה, אולם אלה אינם מציגים כל אפשרות שהבעיה היא פסיכולוגית-זוגית בלבד, ושנטילת תרופות לא תועיל לה. ייצוג של גישה זו מופיע באחד ה"הסברים" על הויאגרה, תחת הכותרת "כל מה שרצית לדעת על Viagra ולא העזת לשאול": "ויאגרה היא פריצת דרך בליקוי בזיקפה הגברית הנקרא גם אימפוטנציה"[1]. העיסוק בנסיון לשיפור הפעילות המינית בצורה פסיכולוגית במסגרת הזוגית מופיע בשורה אחת בלבד, תוך שימוש מקביל בגלולה, ואם טיפול זה לא עובד מומלץ למטופל לעבור לטיפול עמוק יותר אצל מטפלת מינית – סרוגייט.

מאמר התוקף את השימוש בויאגרה כברירת-מחדל מופיע באתר "סטארמד" המציע גם חלופות אחרות לשיפור היחסים הזוגיים[2].

חברות מסחריות אחרות, כגון חברת התרופות הטבעיות "סולגאר", מעמידות את הבעיות הנפשיות כגורם אחד ממספר גורמים הגורמים לבעיות בתפקוד המיני, לצד מחלה כלל מערכתית או מחלקה ממוקדת באיזורי השתן והמין. עם זאת, היא אינה מוצאת לנכון להציג שילוב של הבעיות, ולכן גם של דרך הטיפול ומציגה את הדברים באופן הבא:

"תופעת האין אונות שכיחה בקרב גברים בגיל 50 ומעלה. בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב בעבר, מרבית המקרים של אין אונות נובעים מגורמים פיזיולוגיים ולאו דוקא פסיכולוגיים. הגורמים לאין אונות כוללים גורמים פיזיים, תופעות לוואי של תרופות (נוגדות דיכאון, אנטיהיסטמניים, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות משתנות, סותרי חומצה) וכן אלכוהול, סמים, סיגריות. גם מזונות עתירי שומן המובילים לייצור רובד טרשתי בכלי הדם הקטנים המספקים דם לאיבר המין, פוגעים ביכולת להגיע לזיקפה. הטיפול באין אונות, באמצעות השלמת מזון יכלול נוגדי חמצון לשיפור זרימת הדם וחיזוק כלי דם, תוספים לאיזון הורמונלי, לחיזוק מערכת העצבים, איזון מנטלי, וכן צמחים העשויים להגביר את התשוקה המינית. הטיפול לא נועד לטפל בבעיות מכניות"[3].   

מעבר לעברית הבלתי-מובנת ולטעויות הרבות בפיסוק אשר מערפלות מאד את הטקסט לא מוזכרות כלל סיבות הקשורות לזוגיות לא-בריאה, לשעמום מן החיים הזוגיים ולצורך בריגוש שאינו רפואי.

בקטגורית הטיפול התרופתי ניתן לכלול גם קליניקות לטיפול מיני כגון "קליניקה און"[4] המוכרת בתודעה הישראלית כבר מספר שנים. הקליניקה אמנם מצהירה כי הבעיות בתפקוד המיני יכולות לנבוע הן מבעיות פיזיולוגיות והן מבעיות פסיכולוגיות, ואף מבטיחה כי כבר מהביקור הראשון יחול שיפור משמעותי בחיי המין. האתר מלווה בתמונות רבות של זוגות העוברים את התהליך יחד, ואף מזכירים כי נשים שהגברים שלהן סובלים מבעיות בתפקוד המיני חשות פעמים רבות פגיעה בנשיותן וביכולת המשיכה שלהן. על כן מעודדת הקליניקה את שני בני הזוג לעבור את הטיפול יחד. עם זאת האתר אינו מציין כלל את דרכי הטיפול של הקליניקה, אפילו לא תחת קטגורית "סוגי טיפולים", אינו מפרט כלל את האלטרנטיבות העומדות בפני הפונים, את העלויות, את מידת הכאב של הטיפולים (כגון זריקה לאיבר המין, למשל), את הסכנה בטיפולים ואת מידת ההצלחה והכשלון. הפרט היחיד כמעט הגלוי לעין כל באתר זה הוא מספר הטלפון של הקליניקה.   

 

ב.      טיפול תרפי-פסיכולוגי באמצעות קליניקות ומכונים פרטיים – טיפולים בקטגוריה זו הם טיפולים העוסקים בעיקר בזוגיות ובמיניות, כאשר הטיפול הקליני-תרופתי יהיה לפעמים חלק מן הטיפול, אך בשום מקרה לא מרכזו.

בקטגוריה זו ניתן למצוא, למשל, את מרכז "מיניות – מרכז משולב לבריאות מינית", המציע מגוון טיפולים זוגיים יחד עם מידע בסיסי לגבי סוג הטיפולים – לזוגות, לנשים ולגברים[5]. האתר מציע גם מגוון מאמרים העוסקים בסוגיות מיניות בצורה פופולרית אך מקיפה והופכים אותו לבעל נופך רציני. חלק מן הרצינות באה בכותרת הדף, המציגה את מורכבות הבעיה: "שאלות על מיניות (?) ו…לפעמים גם תשובות (!)"[6].

           

דרך טיפול אחרת היא מצויה דוקא בהתייעצות במומחים ועשויה להקל על לחצם של אנשים מתוך החשיפה של בעיות דומות של אנשים אחרים.  דוגמא לכך נמצאת באתר "איתם – האגודה הישראלית לטיפול מיני", אשר מציעה קישורים לאתרים בהם קיימות שאלות ותשובות של נשים וגברים[7]

גם מכונים אחרים כגון "מכון השרון" נותנים הסברים מפורטים על טיפולים מיניים וסורוגייט[8], אך אלה ממוקדים בעיקר באנשים המוגדרים על ידי הפגועי נפש, ועל כן עלולים ליצור רתיעה אצל "האדם הממוצע".

 

ג.        טיפול באמצעות קופות החולים – הדעת נותנת כי הישראלי הממוצע יחפש תשובות זמינות לבעיותיו הרפואיות באמצעות המוסד הרפואי בו הוא מטופל באופן קבוע – קופת החולים. לכל קופות החולים הפועלות בישראל קיימים אתרי אינטרנט המפעילים שירותים מקוונים של קבלת מידע אישי, בדיקות מעבדה ולעתים גם מידע רפואי בתחומים שונים. להלן סקירת המידע הזמין לציבור בנוגע לבריאות הגברים כפי שמופיע באתרי הקופות השונות:

1.       שירותי בריאות כללית[9] – האתר מציע מידע אינפורמטיבי אך ורק בנוגע לרופאי הקופה ולמרפאות שהיא מפעילה. לגבי מידע רפואי מציע האתר קישור לאתר

"MIOK – פורטל הבריאות של ישראל"[10], השייך גם הוא לשירותי בריאות כללית. בעוד שבאתר זה קיים מדור מיוחד עבור רפואת נשים, הרי שאין כל מדור מקביל לרפואת גברים. בחיפוש במנוע החיפוש של האתר תחת המלים "גבר" ו"גברים" התקבלו 923 ו-476 תוצאות (בהתאמה) – דבר המקביל לחיפוש חופשי, דהיינו לחוסר יכולת לחפש חיפוש ממוקד. דוקא החיפוש תחת מילת המפתח "אין אונות" העלתה 25 מאמרים, רובם רלבנטיים ביותר המציגים פנים שונות של בעיות המיניות, תוך שילוב של גורמים פסיכולוגיים ומשתנים במערכת הזוגית.

2.       קופ"ח מכבי[11] – האתר אינו מציע אינפורמציה רפואית כלל, וכל המידע הנמצא עליו קשור בשירותים הניתנים על ידי הקופה. כמו-כן אין באתר מנוע חיפוש פנימי או כל קישור לאתרים רפואיים אחרים. גישה זו מותירה את הידע כולו בידי הרופאים ואינה מותירה אינפורמציה זמינה למטופלים להתעמת עם דברי הרופאים או לבדוק מידע לגבי גישות וחוות דעת אחרות מאלה של הרופא המטפל.

3.       קופת חולים מאוחדת[12] - אתר מצוין בעל מנוע חיפוש מתקדם המציג מגוון של בעיות גבריות וזוגיות. בחיפוש מילת המפתח "גברים" עלו 45 מאמרים שונים, לעומת 168 תוצאות בחיפוש המילה "נשים". יצוין כי רבים מן המאמרים שנגעו לגברים או לנשים עלו בשני החיפושים, כך שגם נשים וגם גברים נחשפו לשניהם. הנושאים שעלו היו קשורים הן למיניות הגבר ולבעיות נלוות, דוגמת יחסי מין במהלך ההריון[13], אך גם למשל לנוכחותו של הגבר לצד אשתו בחדר הלידה[14]. תחת "סקירת אמצעי מניעה" מופיעות בסוף המאמר ממש גם 3 שורות העוסקות בעיקור – הן על ידי קשירת חצוצרות או קשירת צינורות הזרע וכן בזריקה נסיונית למניעת הריון, אך כאן, בניגוד לדוגמא קודמת לא מובעת דעה או סטטיסטיקה לגבי מספר הגברים שמבצעים את הניתוח בישראל[15]. יצוין עם זאת, כי במסגרת החיפוש עלו גם לא מעט מאמרים שאינם רלבנטיים לחיפוש וקשורים לסוגיות רפואיות אחרות.

4.       קופת חולים לאומית[16] – האתר מציע מדור ובו קישורים באנגלית בלבד לאתרי בריאות נשים בכל העולם וכן מדור המפנה לשני אתרים העוסקים במיניות תחת מדור "עור ומין". מנוע החיפוש שמציע האתר אינו מדויק, ותחת 9 התוצאות המתקבלות בחיפוש המילה "גברים" אין אף מאמר רלבנטי לגבריות ולמיניות גברים, כמו-גם תוצאות רלבנטיות מועטות בחיפוש "נשים" במנוע החיפוש. חיפוש "אין אונות" הציג רק את השתתפות הקופה במימון "תותב אין אונות"[17], אך לא סיפק כל מידע רפואי. חיפוש "תפקוד מיני" הציג את השתתפות הקופה במימון טיפול בבעיות בתפקוד המיני[18].

5.       משרד הבריאות[19] – תהליך החיפוש של מידע עשוי להוביל את המתענינים גם לאתר הרשמי של משרד הבריאות. באתר מפורסמים נוהלים רבים הקשורים לבדיקות ולסוגיות רפואיות וכן מידע חיוני לציבור. תחת חיפוש "גברים" במנוע החיפוש של האתר לא נמצאו תוצאות רלבנטיות לעומת מספר לא מבוטל של תוצאות תחת חיפוש "נשים". גם חיפוש של המלים "אין אונות", "אימפוטנציה" ו"תפקוד מיני" הביאו לתגובה אחת של דובר המשרד בנוגע למזרקים בשימוש "קליניקה און"[20], אך שום מידע משמעותי אחר בנוגע לדרכי טיפול בבעיות גברים או ברופאים או קליניקות מורשים.         

 (להמשך הדו"ח)


[1]  ראו למשל אתר למכירה מקוונת של גלולות הויאגרה: http://www.ltmc.net/faq_heb.htm http://www.ltmc.net/impotent_heb.htmhttp://www.ltmc.net/impotent_heb.htm

[7]  http://www.itam.org.il/main/FAQ.htm. ההפניות הן לאתרה של הד"ר רונית אלוני העוסקת בטיפול מיני ובטיפול סרוגייט: http://www.dr-aloni.co.il/dr-aloni/page_5.html וכן אתר הנשים "בננות", שעוסק במידה רבה גם בבעיות של גברים בקשר זוגי: http://bananot.com/article.html?article=46

 

  ______________________________

בואו לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון

_______________________________________________________