אינפורמציה נגישה בעברית לגבי רפואת גברים ברשת האינטרנט

עבודה אקדמית שהוגשה ע"י יפתח שילוני, חבר התנועה לגבריות חדשה

 

עוד:

גבר, זקוק לעזרה?

 

פניות לקו הסיוע

גברים במעבר תרבותי

פלייבוי והשפנפנות

טעויות שהורסות נישואין

הטרדה ותרבות האונס

"תרגיע אותה ע"י זיון"

משמורת על ילדים

ממאבק לדיאלוג

טרטורים ואובדנות בצבא

אל תדפקו לנו את המין!

גברים בתהליכי פרידה

קואליציית אירגונים נגד הפורנוגרפיה

 

ארכיון מאמרים

  בריאות

כל הטיפים

  סגנון חיים

 יעוץ

  כיתבי לנו

 

המשך מ...

עם זאת, אין הדבר בא להסביר את העובדה שאין ברשת הישראלית כל ריכוז מסודר של בעיות הקשורות לרפואת גברים. עם זאת נמצא בחיפוש אתר אחד העוסק בבעיות סרטן הערמונית (פרוסטטה), ובו מפורטת לעומק הבעיה, כמו-גם דרכי הטיפול בה, וזאת למרות אופיו המסחרי לחלוטין של האתר[1].   

 

מאפיין ראוי לציון במסגרת החיפוש הוא העלאתם של אותם האתרים תחת חיפוש של  מילות מפתח "גברים" ו"נשים". הדבר נובע לא רק בשל המוגבלות הטכנית של מנועי החיפוש המציגים את כל מילות המפתח של האתרים, אלא גם בשל אופי הבעיות, אשר פעמים רבות הינו בעל אופי זוגי. בהקשר זה ניתן לציין כי בעיות רבות הקשורות לגברים נדונות דוקא באתרים הקשורים לנשים, דוגמת העיסוק בסוגיית השפעת הסוכרת על בעיות בתפקוד המיני של גברים, המופיע באתר "גניקולוגנט" של מכון שער לבריאות האשה ומשפחתה[2]. פרט מענין בהקשר זה הוא שהדברים מופיעים תחת הסיסמא: "אל תיתן להפרעות בזיקפה להשפיע על חייך". דוקא הפניה בגוף זכר יחיד באתר של נשים, ולא פניה כגון "אל תתנו להפרעות בזיקפה להשפיע על חיי המין שלכם" מעידה, כנראה, על הנחתם של כותבי האתר שהנשים יחפשו את האינפורמציה לגבי הבעיות הרפואיות של הגברים שלהן ועשויות להדפיס עבורם את החומרים ולהציע להם את הטיפולים המתאימים.  

דוגמא נוספת לעיסוק בנושאים הקשורים לגברים באתרים נשיים הוא הדיון בחופשת הלידה כפי שמופיע באתר "וואלה ! נשים"[3].

 

כאמור, המושג "בריאות הגבר" אינו עולה במנועי החיפוש הישראליים, אולם באתר "סטארמד – פורטל הבריאות הישראלי" דוקא מופיעה קטגוריה נפרדת תחת הכותרת "בריאות הגבר"[4]. האתר מכיל קטגוריות רפואיות שונות וביניהן קרחת, בעיות זיקפה, ניתוחים פלסטיים בגברים, אמצעי מניעה וסרטן. המידע המובא בקטגוריות אלה הוא רב ומעמיק ויחד עם זאת כתוב בשפה מובנת גם לאדם הממוצע. יצוין כי ההתייחסות לגברים ולנשים באתר זה היא הוגנת ביותר, ומציגה גם לגברים אינפורמציה בסיסית ונגישה על סוגיות הקשורות למיניות הנשים ולפריון[5]. כמו-כן סוקר האתר אמצעים מניעה ניתוחיים לנשים ולגברים – קשירת חצוצרות וקשירת מובילי הזרע, אולם תוך ציון כי "בארץ פעולה זו מבוצעת לעתים נדירות. מרבית הגברים נמנעים מלבצע פעולה כלשהי הפוגעת באופן קבוע בפוריותם"[6]. מטבע הדברים אתר זה מכיל גם מידע רב ומקיף גם על בריאות האשה[7], אולם היחס בין הכתבות לנשים ולגברים לעומת אתרים אחרים הוא הנמוך ביותר. עוד אציין כי לצד המדורים על בריאות הגבר ובריאות האשה קיים מדור העוסק במין וזוגיות ופונה לגברים ולנשים כאחד[8]. המדור עוסק לא רק בהשלכות הרפואיות-קליניות של היחסים, אלא גם בהיבטים הקשורים לחוק ולנורמות ציבוריות כגון הטרדות מיניות, ואף בנושאים "רדיקליים" יותר שעד כה כמעט ולא נדונו באופן פומבי כגון התופעה הנרחבת של התמכרות לסקס וירטואלי[9]. יחד עם זאת, בדף הפורומים של אתר "סטארמד" קיימים לינקים רבים לפורומים העוסקים ברפואת נשים, בזוגיות או במיניות, אך לא פורום אחד העוסק ברפואת גברים[10]. ככל הנראה הדבר נובע מן התפיסה שגברים לא ישתפו אלה את אלה בבעיות אישיות, ובעיקר בבעיות העוסקות במיניות אישית ובפגיעה באגו הגברי. עם זאת, הצורך קיים ורמת הפתיחות עולה בהדרגה, ולכן נדמה כי לא ירחק היום שבו יהיה מקום לפורום מסוג זה.

אתר נוסף ובו מידע מקיף על בעיות הקשורות לאורולוגיה, ובעקיפין גם בבעיות של גבריות ותפקוד מיני הוא אתר "טיפה טיפה – יעוץ אורולוגי ברשת". האתר מפעיל פורום גולשים ובו שאלות ותשובות[11], וכן פירוט לגבי ניתוחים אורולוגיים וטיפולים אחרים[12]. למרות המידע הרב הטמון בתוכו עולה האתר רק תחת מילות החיפוש "אין אונות" או "אורולוגיה" ולא תחת "גברים", למשל.

נקודה אחרונה בהקשר זה: נדמה כי הטיפול בסוגיות המיניות ובריאות הגבר עדיין נמצא ברמה של "טיפול בבעיה/מחלה", ולא כ"טיפול מונע". טיפול מונע, דהיינו ביסוס של מערכת זוגית המבוססת על יחסי אהבה ומענה לצרכים של הגבר ושל האשה יביא בהכרח לשיפור ביחסי הזוגיות וימנע רבות מן הבעיות הרפואיות מהן סובלים גברים.  (...להמשך הדו"ח...)  

  

 

  ______________________________

בואו לדבר על זה בפורום פמיניזם ושיוויון

_______________________________________________________